Ajurweda to tak zwana matka medycyny – przynajmniej tak określa ją wiele osób zajmujących się obecnie tą dziedziną. Jest to jednak coś znacznie więcej, niż wyłącznie nauka o ciele. W ajurwedzie wszystko jest bowiem połączone, duch i ciało stanowią jedność, a bez szczęścia jednego niemożliwe jest osiągnięcie szczęście drugiego. Nazwa pochodzi od dwóch słów: „ajus” – życie oraz „veda” – wiedza. Jest to zatem wiedza o życiu. I to sformułowanie chyba najlepiej określa, czym jest ajurweda.

Na czym polega ajurweda?

Ajurweda bazuje na czymś, co obecnie możemy nazwać medycyną naturalną. Wykorzystuje na przykład ziołolecznictwo, moc miedzianych naczyń, masaż czy oczyszczanie organizmu z toksyn. To także korzystanie z odpowiedniej diety, która pomaga zrównoważyć ciało i ducha. Ajurweda bazuje również na przekonaniu, iż każdy człowiek składa się z energii, którą powinien doprowadzić do stanu równowagi. Przez życie w pośpiechu, nieodpowiedzialne traktowanie swojego ciała i brak dbałości o rozwój duchowy trudno jest nam osiągnąć pożądaną równowagę. Coś, co wszyscy znamy pod jedną nazwą – szczęście. Ajurweda, poprzez konkretne porady, pozwala nam osiągnąć szczęście i spokój wewnętrzny.

Jak ajurweda może nam pomóc?

W zależności od tego, jakim typem energii jesteśmy, ajurweda może zaproponować nam różnego typu zabiegi, diety czy sposoby oczyszczania. Dlatego tak istotne jest poznanie własnego ciała, słuchanie go i zastanawianie się nad tym, co robimy. W momencie, w którym rozpoczynamy odpowiednie dla siebie leczenie, ajurweda umożliwia nam osiągnięcie równowagi pomiędzy ciałem i duszą, dzięki czemu możemy nie tylko poczuć się spełnieni, ale także zdrowsi. Nareszcie bowiem żyjemy w zgodzie ze sobą. Ajurweda wspiera także oczyszczanie organizmu z toksyn za pomocą wody miedzianej. To doskonały sposób na to, by zadbać o jeden z najważniejszych w tej filozofii organów – jelita.

Ajurweda dba kompleksowo o nasze ciało i ducha. Dlatego jeśli poszukujecie sprawdzonej wiedzy na temat życia, ten starożytny system z pewnością Wam w tym pomoże.