Ajurweda – dieta, oczyszczanie, spokój – tymi trzema słowami można w bardzo łatwy sposób określić to, na co ten starożytny system medyczny stawia największy nacisk. Spokój dotyczy oczywiście naszego ducha, nad którym pracujemy każdego dnia. Staramy się żyć w zgodzie z naszym rytmem dnia, nie denerwować się i nie spieszyć zbytnio, by móc osiągnąć szczęście i równowagę. Jednak duch to nie wszystko. Musi on być przecież połączony ze szczęściem ciała. Jesteśmy w stanie osiągnąć je właśnie za sprawą oczyszczania z toksyn, na przykład przy pomocy wody miedzianej, a także odpowiedniej diety, dobranej do nas indywidulnie. Na czym polega ajurwedyjska dieta?

Dieta ajurwedyjska

Dieta w ajurwedzie zajmuje niezwykle istotne miejsce. To właśnie ona jest jednym z elementów umożliwiających osiągnięcie równowagi między ciałem i duszą. Dodatkowo warto podkreślić, iż w ajurwedzie podkreśla się także znaczenie jelit w naszym organizmie. Są one swojego rodzaju drugim mózgiem – zdrowe jelita oznaczają zdrowe ciało. Jak zatem odżywiać się, by żyć zgodnie z zasadami tej starożytnej wiedzy medycznej?

Prakriti i nasze doshe

W zależności od tego, które doshe dominują w naszym ciele, możemy podzielić ludzi na trzy typy prakriti – vata, pitta i kapha. To właśnie do nich musimy dostosować nasz styl życia, odżywiania się, uprawiania sportu, budowania kariery zawodowej czy nawet korzystania z masażu. Na przykład vata preferuje jedzenie słodkie, kwaśne i słone. Natomiast pitta słodkie, gorzkie i cierpkie. Z kolei kapha najbardziej lubi jeść na ostro, gorzko bądź cierpko. To właśnie do tych smaków powinniśmy dobierać dietę według ajurwedy – do tego, co najbardziej odpowiada naszemu ciału. Nie warto kłócić się z prakriti, udając, że lubimy coś innego, gdyż i tak z czasem okaże się, że tylko sobie szkodzimy.

Dla każdej prakriti istnieją odpowiednie dania, które warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Zasady mówią zarówno o ilości posiłków, jak i ich typie oraz używanych przyprawach czy płynności. Warto się z nimi zapoznać, by sprawić przyjemność swojemu ciału i duszy.