Ajurweda dla początkujących może wydawać się trudna, nie zrozumiała dla osób początkujących, gdyż filozofia którą ze sobą niesie jest bardzo odmienna od współczesnego europejskiego sposobu na życie. Warto jednak podejść na spokojnie do tego tematu, i małymi krokami wprowadzać kolejne zmiany. Na efekty nie będziemy musieli czekać długo, gdyż wprowadzenie chociażby kilku ajurwedyjskich nawyków poprawi nasz nastrój oraz samopoczucie. Na rynku jest mnóstwo pozycji, które doskonale opisują od czego zacząć przygodę z ajurwedą i na czym polega cała jej filozofia. Warto także skorzystać z porady konsultanta, który określi nasz typ energetyczny i pomoże nam poznać nasze maskowane do tej pory potrzeby.

Od czego warto zacząć?

  1. Poranne wstawanie

Sen jest zbawienny dla organizmu, a jego brak negatywnie wpływa na samopoczucie i nastawienie do życia. Nasz organizm jest naturalnie zaprogramowany do wstawania wraz ze wschodem słońca oraz wyciszaniu umysłu i ciała po jego zachodzie. Zakłócanie naturalnych pór dnia ( nieprzespane noce, wstawanie ok. południa) sprawi że będziemy mieli problemy z koncentracją i odczujemy chroniczne zmęczenie i rozdrażnieniem.

  1. Dieta

Każda dieta kojarzy nam się z restrykcjami i odmawianiem sobie przyjemności. Dlatego aby się nie zniechęcić zacznijmy małymi krokami. Na początek warto ograniczyć fast foody i żywność wysoko przetworzoną, a także wprowadzić stałe pory spożywania posiłków. Jeżeli nam się to uda, zacznijmy obserwować reakcje naszego ciała na to, co spożywamy oraz po jakich produktach czujemy się dobrze, a jakie należy odstawić bo powodują ospanie, ociężałość lub zaparcia.

  1. Joga i Medytacja

Każda forma aktywności fizycznej pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Joga nie tylko pozwoli nam rozciągnąć zastałe mięśnie, ale także pomoże w nauce świadomego oddychania. Ćwiczenia na macie połączone z kontrolą oddechu natychmiast nas wyciszą i zrelaksują. Jeżeli brak nam motywacji do samodzielnych ćwiczeń, skorzystajmy z zajęć, które oferują nam siłownie i szkoły jogi.