Ajurweda dla zdrowia – to jedno z popularnych haseł wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych, gdyż co raz więcej ludzi szuka niekonwencjonalnych metod leczenia. Każdego roku przybywa więcej chorób cywilizacyjnych, bez względu na wiek borykamy się z problemami takimi jak zaburzenia tarczycy, nadciśnienie, cukrzyca, czy problemy układu nerwowego. Stres, modyfikowane produkty spożywcze i nałogi sprawiają, że ciało człowieka powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Rynek farmaceutyczny zasypuje nas suplementami diety, które magicznie mają rozwiązać nasze problemy zdrowotne jednak pragnąc jak najszybciej usunąć uciążliwe skutki choroby zapominamy szukać jej źródła. Medycyna ajurwedyjska opiera się głównie na zapobieganiu stanom chorobowym i wzmacnianiu organizmu, który zregenerowany samodzielnie zwalczał będzie wiele dolegliwości. Nie musimy od razu przyjmować wszystkich ajurwedyjskich praktyk, wystarczy że na początek wprowadzimy chociaż kilka zmian do swojego życia, a efekty skłonią nas do dalszej przygody z tym rodzajem medycyny.

Zacznijmy od ustabilizowania swojego rytmu dobowego, który ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i siły witalne. Nieprzespane noce i odsypianie zaległości w dzień nijak ma się do zasad zdrowego trybu życia. Wstawajmy zgodnie z naszym naturalnym rytmem, czyli o wschodzie słońca, a po zmroku powoli wyciszajmy organizm przygotowując się do snu. Jeżeli na początku mamy problem z zaśnięciem spróbujmy naturalnych metod które nas zrelaksują oraz odprężą. Może to być wieczorna medytacja lub gorąca kąpiel połączona z aromaterapią .

Wprowadźmy zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały których potrzebuje nasz organizm. Na początek ograniczmy produkty wysoko przetworzone zastępując je surowymi warzywami oraz owocami. Zaopatrzmy naszą kuchnie w kasze i strączki, których jedzenie do tej pory z pewnością należało do rzadkości. Zrezygnujmy z picia kawy, palenia papierosów i nadużywania alkoholu – jak już wszyscy wiemy te produkty są toksyczne i zabójcze dla naszej wątroby.

Zadbajmy o aktywność fizyczną i przebywanie na świeżym powietrzu. Medycyna ajurwedyjska proponuje nam w tym temacie praktykowanie jogi, której zajęcia dostępne są na niemal każdej siłowni. Jednak najważniejsze jest aby ruch sprawiał nam przyjemność, a nie był tylko katorgą. Bez problemu więc możemy zastąpić jogę, pływaniem bieganiem czy spacerami na łonie natury. Ważna jest regularność i motywacja. Jeżeli powoli i konsekwentnie zaczniemy wprowadzać zmiany w swoim trybie życia już po kilku tygodniach poczujemy się pełni energii, szczęśliwsi, a przede wszystkim zdrowsi.