Ajurweda – dosze to najważniejszy element tego systemu medycznego. Przez nie uświadamia nas kim jesteśmy, a także czego potrzebuje nasze ciało i umysł, aby były zdrowe oraz stabilne. Nauka ta wyróżnia kombinację pięciu żywiołów- energii, które budują psychikę i fizyczność człowieka. Każda z nich reprezentuje unikalny zestaw cech charakteru, a co za tym idzie nasze potrzeby oraz skłonności.

Typ Vata- eter i powietrze

Osoby, u których dominująca dosza to Vata utożsamiają żywioł powietrza oraz przestrzeni. Posiadają szybki metabolizm, są szczupłe drobne ,a ich delikatna prześwitująca skóra skłonna jest do przesuszenia i podrażnień. Często miewają zimne stopy oraz dłonie, problemy z odpornością i układem trawiennym. Cechuje je kreatywność, energiczność i spontaniczność w działaniu. Typ Vata jest jednak bardzo niestabilny, głodny ciągłych wrażeń, przez co utrzymanie rutyny w jego życiu to prawdziwe wyzwanie. Przez swoją wrażliwość, delikatność często cierpi na zaburzenia snu oraz ma problemy z pamięcią i koncentracją. Ciągła gonitwa myśli w jego głowie sprawia, że podejmuje się wielu zadań, których nie realizuje mimo swojej bogatej kreatywności. Osoba reprezentująca żywioł powietrza i przestrzeni powinna przede wszystkim pracować nad regularnością swojej diety, a także stosować techniki, które pozwolą jej się wyciszyć. Typ Vata bywa często introwertykiem, dlatego aby się zrelaksować powinien szukać cichych oraz niezatłoczonych miejsc.

Typ Pitta- ogień

Reprezentanci żywiołu ognia są średniej budowy ciała, a ich skóra skłonna jest do wyprysków piegów i pieprzyków. Mają problemy z potliwością oraz wypadaniem włosów, łysieniem. Słabo znoszą upalne klimaty, a także unikają gorących napojów i potraw, które im nie służą. Charakteryzują się płomiennym temperamentem i wysokim libido. Typ Pitta jest bystry inteligentny, dominujący i świetnie zorganizowany. Doskonale odnajdzie się w roli przywódcy, a wysoka zdolność koncentracji i wielozadaniowość pomoże mu rozwiązać każdy problem.

Typ Kapha- woda i ziemia

Osoby reprezentujące żywioły wody i ziemi są masywnej i muskularnej budowy ciała. Mają gładką jasną skórę, bez niedoskonałości oraz melodyjny niski głos. Typ Kapha jest wytrzymały fizycznie, wytrwały, a także stabilny emocjonalnie. Ma problemy z motywacją, bywa powolny i ospały. Ceni sobie tradycje, buduje spokój oraz harmonie w swojej rodzinie. Osoby typu Kapha nie przykładają wagi do wartości materialnych, są spokojne i tolerancyjne przez co nawiązują trwałe i szczere relacje. Reprezentantom wody i ziemi zaleca się przede wszystkim aktywność fizyczną, która doda im energii oraz regularną i zbilansowaną dietę, dzięki której unikną problemów z nadwagą.