Ajurweda – joga: mogłoby się wydawać, że to dwie zupełnie odrębne praktyki, które łączą jedynie wspólne hinduskie korzenie. Zajęcia jogi stały się bardzo popularne w dobie ciągłego pośpiechu, nadmiernego stresu i wyczerpującej psychicznie pracy w coraz to nowo powstających korporacjach. Niemal każde centrum sportowe oferuje nam w swoim grafiku jogę, na której możemy się zrelaksować i rozciągnąć nasze zmęczone od trybu siedzącego ciało. Na zajęcia oprócz miłośników jogi, często trafiają osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę ze sportem oraz zdrowym trybem życia. Relaksujące rozciąganie na macie jawi im się jako lekka i przyjemna alternatywa dla ciężkich treningów siłowych lub zajęć fitness. Nic bardziej mylnego. Treningi jogi to zajęcia wymagające od nas dużej koncentracji, determinacji i regularności. Dla zastałych mięśni nawet podstawowe pozycje są trudne i bolesne do wykonania. Osoby, które nie zrezygnują z ćwiczeń po pierwszych zajęciach w niedługim czasie mogą odczuwać pierwsze efekty, w postaci zmniejszenia napięcia mięśniowego i poziomu stresu. Wielu z nich zakochuje się w praktyce jogi, decydując się tym samym na zgłębianie jej ideologii i diametralną zmianę swojego życia.

Czym jest ajurweda i co ma wspólnego z jogą?

Ajurweda to starożytny hinduski system wiedzy medycznej, którego główną ideą jest zachowanie harmonii między duchem a ciałem. Leczy on nie tylko psychikę, ale także wiele schorzeń i chorób fizycznych, z którymi nie radzi sobie medycyna konwencjonalna. Praktykujący ajurwedę zmieniają diametralnie swój styl życia. Wiąże się to, z określonymi porami wstawania i zasypiania, odpowiednią dla naszego organizmu dietą oraz regularnymi ćwiczeniami. Joga w praktyce ajurwedy, ma za zadanie zadbać o ciało, a także nauczyć nas oczyszczającej umysł medytacji.

Regularna praktyka jogi prowadzi nas małymi krokami do zgłębiania tajników ajurwedy. Jeżeli chcemy zmienić swój styl życia i traktować jogę nie tylko jako treningi sportowe warto znaleźć szkołę specjalizującą się w tej dziedzinie. Zajęcia w takich miejscach prowadzą ludzie z szeroką wiedzą i bogatym doświadczeniem, często zdobywanym na kursach prowadzonych w samej kolebce ajurwedy- Indiach. Mając obok siebie mentora, będzie nam łatwiej wyzbyć się złych nawyków oraz nauczyć się trudnej sztuki medytacji.