Ajurweda – kurs masażu to jedna z propozycji ośrodków szkoleniowych specjalizujących się w tematyce tej obszernej nauki medycznej. Jeżeli interesuje nas praktyka ajurwedyjska bądź chcemy nauczyć się jednej z najstarszych technik relaksacyjnych jaką jest masaż, możemy skorzystać z bogatej oferty kursów i warsztatów jakie obecnie dostępne są na rynku. Starohinduskie praktyki lecznicze mają na celu zadbanie zarówno o nasze ciało jak zdrowie psychiczne.

Ajurwedyjski masaż (inaczej nazywany Abhyanga) stymuluje układ limfatyczny i pobudza organizm do oczyszczenia się z toksyn. Masażysta rozpoczyna zabieg od podgrzania olejku sezamowego, migdałowego lub kokosowego( w zależności od doszy jaką reprezentujemy), którymi następnie dokładnie natłuszcza naszą skórę. Zabieg nie ogranicza się tylko do masowania pleców, ale obejmuje całe ciało. Rozpoczynamy go w pozycji siedzącej od masażu głowy, który odżywi i pobudzi cebulki , a użyte do zabiegu olejki odżywią oraz nawilżą nasze włosy. W kolejnych etapach masowane są plecy , ramiona, nogi, stopy a także klatka piersiowa i dłonie. Następnie przechodzimy do twarzy. Chyba wszystkim nam znany jest już sekret młodości Japonek, który opiera się na delikatnym masażu podczas demakijażu i wieczornej pielęgnacji. Takie same efekty daje zabieg ajurwedyjski, rozluźnia on spięte mięśnie twarzy, doskonale nawilża skórę, a także działa niesamowicie relaksująco. Prawidłowo przeprowadzony masaż oczyszcza nasze pole elektromagnetyczne, zmniejsza zmęczenie fizyczne oczyszcza skórę z toksyn i spowalnia procesy starzenia. Zabieg nie ma limitu wiekowego i może być wykonywany na noworodkach już po szóstym dniu życia.

Ajurweda kurs masażu

Jeżeli więc marzy nam się przeprowadzanie tego typu zabiegu bądź poznanie innych technik masażu ajurwedyjskiego warto opanować nie tylko teorię, ale także praktykę. Korzystając z profesjonalnych kursów i warsztatów możemy być pewni że trafimy na dyplomowanych nauczycieli, którzy swoje nauki często pobierali w samej kolebce ajurwedy  Indiach . Inwestycja w poznanie technik ajurwedyjskiego masażu zwróci nam się w postaci zdrowego ciała i szczęśliwego ducha.

 

 

Czym jest abhyanga czyli masaż ajurwedyjski?

Ajurwedyjska praktyka abhyanga, czyli masażu olejowego, zachwala fizyczne korzyści, takie jak rozluźnienie napięcia mięśni, drenaż limfatyczny i bardziej odżywiona skóra od stóp do głów. Wyróżnia się spośród innych masaży, ponieważ koncentruje się na skórze, a nie tylko na mięśniach leżących pod nią – od olejków używanych do ruchów stymulujących krążenie, bardziej przypomina masaż twarzy całego ciała.

Głównym celem twojego terapeuty jest relaksacja, a w Indiach praktyka ta jest głęboko powiązana z pojęciem dbania o siebie. Sneha to podstawowe słowo określające ten rodzaj masażu w sanskrycie, co oznacza również „miłość”.

Czym różni masaż ajurwedyjski się od zwykłego masażu?

Intensywne stosowanie olejków eterycznych i skupienie się na określonych punktach energetycznych w ciele sprawia, że ​​masaż ajurwedyjski różni się od zwykłego masażu szwedzkiego. Co więcej, nie oczekuj mnóstwa rzeczywistego masażu — leczenie jest znacznie bardziej skoncentrowane na manipulowaniu polami energetycznymi i uwalnianiu emocjonalnego obciążenia niż na ćwiczeniu załamań w mięśniach.

Chociaż istnieje specyficzna sekwencja masażu i technika terapeutyczna związana z masażem abhyanga w Ajurwedzie, każda sesja jest dostosowana do osoby i jej unikalnej doszy. Według Ajurwedy kombinacje żywiołów (powietrza, przestrzeni, ognia, wody i ziemi) zwane doszami występują naturalnie w każdym z nas. Elementy powinny być w idealnej proporcji, ale u większości ludzi są trochę nie tak: możesz mieć za dużo Vata (powietrza i przestrzeni), Pitta (ogień i woda) lub Kapha (woda i ziemia). Ajurweda próbuje je wyrównać.

Czego powinienem się spodziewać po ajurwedyjskim masażu?

Jak ktoś przywykł do szybkiego ugniatania zachodniego masażu, odczucie abhyanga będzie z początku zaskakujące.  Delikatny dotyk sattvic jest używany dla Vata, głębszy dotyk radżasowy dla Pitty, a jeszcze głębszy dotyk tamasowy dla Kapha.  Po masażu abhyanga 2 godziny powinny być powolne, z pozostawieniem olejków do wchłonięcia jak najdłużej.  Nie musisz być wyznawcą ajurwedy, aby cieszyć się masażem abhyanga, ale musisz mieć otwarty umysł na to, co chcesz uzyskać z masażu. Czy wyreguluje każdy mięsień w plecach? Prawdopodobnie nie. Poczujesz się natomiast zrelaksowany, bardziej spokojny.