Ajurweda leczenie oferuje nam już od wielu stuleci. Przede wszystkim w postaci naturalnych mieszanek ekologicznie uprawianych ziół. Nie znajdziemy wśród polecanych przez nią preparatów, chemicznych substancji, które silnie ingerują w organizm człowieka. Medycyna ajurwedyjska opiera się przede wszystkim na obserwacji i poznawania swojego ciała oraz umysłu, a także prowadzeniu trybu życia zgodnego z jej zasadami.. Dlatego też wszelkiego rodzaju suplementy diety przyjmowane bez przemyślenia i szerszej wiedzy na temat praktyk owej nauki nie jest wskazane.

Ajurweda- polecane zioła

Ashwagandha (Withania somnifera)- posiada silne właściwości antyoksydacyjne ( spowalnia procesy starzenia) oraz przeciwzapalne. Wzmacnia system immunologiczny, redukuje stres, a także pomaga w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i zapalenia stawów. Podnosi wydolność organizmu podczas wysiłku fizycznego oraz znacznie poprawia koncentrację. Ostanie lata pokazały także jej pozytywny wpływ na leczenie osób z chorobami nowotworowymi.

Agrest indyjski (Emblica officinalis) – często kojarzona jako składnik suplementów diety, mających pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Oprócz poprawy trawienia, wspomaga leczenie astmy, wzmacnia serce oraz leczy zaparcia i gorączkę. Stosowana jest także w przemyśle kosmetycznym, dzięki dużej zawartości witaminy C oraz kwasu linolenowego poprawia kondycje skóry i włosów.

Karela (Momordica charantia)- wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu I i II, dzięki zawartości polipeptydów podobnych budową do insuliny. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, dzięki czemu leczy min. zatrucie alkoholowe. Owoce tej rośliny pozytywnie wpływają na poprawę kondycji wątroby oraz uzupełniają niedobory witaminy A i B.

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica)- posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne dzięki czemu stosowana jest w leczeniu zmian skórnych takich jak egzema czy łuszczyca. W medycynie chińskiej uznawana jest jako antydepresant. Poprawia koncentrację, zmniejsza uczucie niepokoju oraz redukuje uczucie wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Musimy pamiętać, że aby uzyskać efekty jakie przynosi nam naturoterapia potrzebna jest systematyczność oraz z dobrze dobrana dieta i aktywność fizyczną. Warto także zaopatrzyć się w suplementy ze sprawdzonych sklepów zielarskich i ajurwedyjskich, które oferują dobrej jakości produkty. Często też możemy skorzystać z porad i konsultacji pracowników tego typu sklepów, oraz zapoznać się z dokładnym opisem właściwości oraz przeciwskazań w zażywaniu danego leku.