Ajurweda leczenie propaguje od lat od lat, dbając zarówno o nasze ciało jak i ducha. Ta starożytna nauka medyczna wywodząca się z Indii, praktykowana jest od wieków nie tylko w swojej kolebce, ale także na całym świecie. Miliony ludzi poszukuje swoich mentorów, którzy pomogą im zmienić swój styl życia oraz zapanować nad wieloma przewlekłymi chorobami, które nie pozwalają im cieszyć się pełnią szczęścia. Ajurweda jednak nie ma jednego uniwersalnego leku ani sposobu, na leczenie pacjenta. Każda chora osoba traktowana jest indywidualnie, a proces dochodzenia do zdrowia nie zawsze jest szybki, lekki i przyjemny. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z medycyną, nie magicznym panaceum na wszelkie schorzenia.

Leczenie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z chorą osobą. Ważna jest nasza dotychczasowa dieta, tryb życia, praca jaką wykonujemy oraz środowisko w jakim się znajdujemy na co dzień. Sprawdzana jest przeszłość pacjenta oraz schorzenia i historie choroby bliskich osób. Następnie określany jest typ energetyczny, z którym mamy do czynienia (Wata PiTTa , Kapha). Ta praktyka wiele mówi o potencjalnych chorobach dotyczących pacjenta oraz jego potrzebach i predyspozycjach. Dzięki określeniu doszy można w precyzyjny sposób dopasować dietę pomagającą w utrzymaniu równowagi organizmu.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz zbadaniu pulsu, ajurwedyjski lekarz określa przyczynę choroby, a takze jej umiejscowienie w naszym ciele. Jeżeli schorzenie nie jest poważne wprowadza leczenie naturalne, czyli za pomocą mieszanek ziół i minerałów. Leczenie chorób przewlekłych wymaga natomiast bardziej inwazyjnych metod. Przeprowadzane jest oczyszczanie organizmu z toksyn w pełni kontrolowany sposób, za pomocą np. biegunki, wymiotów, lewatywy. Gdy przyczyna naszych problemów zdrowotnych zostanie usunięta, wprowadzany jest kolejny etap kuracji- odnowa biologiczna.

Organizm pacjenta dzięki diecie i odpowiedniemu trybowi życia powraca do równowagi i nabiera odporności. Ważne jest także wprowadzenie typowych praktyk dla ajurwedy, czyli jogi, medytacji i ćwiczeń oddechowych, które są gwarancją zdrowego funkcjonowania naszego ciała.