Ajurweda: oczyszczanie, leczenie, odżywianie – wszystkie te słowa doskonale wpisują się w filozofię i system medycyny indyjskiej. Ajurweda dba o zdrowie ducha i ciała, dlatego w jej założeniach nie istnieje coś takiego, jak dbanie wyłącznie o jedną sferę życia. Każdy z nas, zależnie od posiadanej doshy – znajdującej się w nas bioenergii – powinien dbać o wszystkie aspekty swojego jestestwa. Zarówno zdrowie organizmu jak i umysłu. W ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć równowagę, do której każdy z nas dąży. Oczyszczanie ajurwedyjskie jest w stanie nam w tym pomóc. W jaki sposób?

Kiedy się oczyszczać?

Oczyszczanie według Ajurwedy najlepiej przeprowadzać podczas zmian pór roku – dzięki temu nasze ciało i umysł zmienia się wraz z naturalnym stanem rzeczy. Dlatego jeśli planujemy oczyszczanie, powinno się to odbyć podczas równonocy jesiennej bądź wiosennej. Detoksykacja nie tylko pozwala pozbyć się nadmiaru złej energii zbieranej podczas lata czy zimy, ale także doskonale wpływa na nasze samopoczucie, pewność siebie oraz oczywiście zdrowie. Dzięki temu bowiem uwalniamy nagromadzone toksyny, a także wspieramy układ pokarmowy.

W jaki sposób przeprowadzić oczyszczanie?

Według Ajurwedy trawienie stanowi jeden z najważniejszych procesów w naszym ciele. Rozregulowane jelita, które są drugim mózgiem organizmu, mogą bowiem prowadzić do szeregu innych chorób, a także oczywiście do złego samopoczucie. Dlatego tak istotne jest, by nie tylko odpowiednio się odżywiać, ale także dbać o oczyszczanie. Jednym z najważniejszych sposobów na wsparcie układu trawiennego oraz detoksykację jest picie wody miedzianej. Woda, oczyszczona w naczyniu z miedzi, charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi. Doskonale wpływa także na stan naszych jelit, regulując ich perystaltykę. Woda powinna stać w miedzianym naczyniu przez całą noc, byśmy rano mogli ją wypić. W ten sposób równoważymy trzy doshe – vatę, pittę i kaphę.

Woda miedziana powinna być jednak czymś więcej, niż tylko elementem rytuału oczyszczania. Możemy pić ją każdego dnia, by zauważyć, jak miedź wpływa na nasze ciało.