Ajurweda trądzik traktuje jako jeden z objawów oczyszczania się organizmu z toksyn. Nieestetyczne i bolesne wykwity na twarzy pojawiają się nie tylko w latach młodzieńczych, ale także po 30,a nawet 40 roku życia. Mogą one być efektem różnych chorób, zmian hormonalnych oraz skutkiem niezdrowego trybu życia i nałogów. Medycyna ajurwedyjska promuje holistyczne podejście do wszelkiego rodzaju zaburzeń organizmu, dlatego nie oferuje nam jednego konkretnego leku, który na chwilę usunie zmiany skórne, a zaleca wprowadzenie zmiany w odżywianiu i codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Dieta jako ważny element walki z trądzikiem.

Wg Ajurweda, trądzik często bywa efektem źle dobranej i niezbilansowanej diety. Sięganie po żywność wysoko przetworzoną oraz składniki mogące nas uczulać takie jak gluten czy laktoza, może powodować problemy z cerą. Ajurweda zaleca, aby osoby borykające się z trądzikiem unikały potraw smażonych, pikantnych oraz słodkich, a także spożywały gorące posiłki które wspomogą i przyspieszą procesy trawienia. Ważnym elementem jest również codzienne picie gorącej wody, mające na celu regularne usuwanie toksyn z organizmu. Z diety musimy wyeliminować także wszelkie używki takie jak papierosy, alkohol, czy kofeina.

Pielęgnacja podstawą pięknej cery

Przy problemach z trądzikiem i zaskórnikami ważne jest, abyśmy pamiętali o prawidłowym i dokładnym oczyszczaniu twarzy. Możemy do tego użyć naturalnych olejków które nie przesuszają nadmiernie naszej skóry. Starajmy się także chociaż raz w tygodniu wykonać tzw. parówkę, używając do tego ziół z właściwościami antybakteryjnymi np. szałwią, arniką lub rumiankiem. Taki zabieg oczyści pory z nadmiaru sebum, dzięki czemu nakładane przez nas kremy lepiej się wchłoną. Następnie uważnie dobierzmy kosmetyki odpowiednie do potrzeb swojej skóry. Unikajmy produktów o długich i chemicznych składach, a wybierajmy kremy bazujące na ziołach i minerałach. Sklepowe maseczki możemy zastąpić np. naturalnymi glinkami, które oczyszczą i dogłębnie nawilża naszą skórę.

Pamiętajmy również, że na naszą cerę ma także wpływ stres, przemęczenie oraz niewyspanie. Postarajmy się znaleźć chwilę na relaks, uspokojenie natrętnych myśli i aktywność na świeżym powietrzu. Zadbanie o komfort snu i kondycję psychiczną rozwiąże wiele problemów nie tylko związanych z trądzikiem, ale także dotyczących zaburzeń metabolizmu, osłabionej odporności i koncentracji.