Ajurweda – zatoki i ich stany zapalne to jedno z wielu dolegliwości, które pomoże nam wyleczyć ten starohinduski system medyczny. Dawniej problem z zatokami pojawiał się głównie w sezonie jesiennym i zimowym jako objaw towarzyszący przeziębieniu i grypie. Dzisiaj borykamy się z nim niemal przez cały rok dzięki towarzyszącej nam niemal wszędzie klimatyzacji. Zatoki pełnią rolę naturalnego filtra który zatrzymuje poprzez błonę śluzową kurz, bakterie i drobnoustroje. Jeżeli zgromadzi się w nich dużo zanieczyszczeń może dojść do stanu zapalnego, który objawia się silnym bólem głowy, katarem, gorączką i bólem mięśni. Jako doraźną pomoc w ulżeniu sobie podczas uciążliwego kataru zaleca się aromaterapię. Olejek eukaliptusowy znany jest z właściwości antybakteryjnych i przynosi ulgę w oddychaniu. Najważniejszy jest jednak proces oczyszczania zatok, który rozwiąże problem ze stanami zapalnymi i przyniesie nam ulgę na wiele tygodni.

Jala Neti – sposób na zdrowe zatoki

Jednym z najstarszych rozwiązań na chore zatoki jest Jala Neti, czyli starohinduski sposób płukania zatok. Stosujemy do niego naczynie przypominające kształtem konewkę i dostępne pod tą samą nazwą w klepach zielarskich lub aptekach. Do zabiegu będzie potrzebny nam także roztwór, który przygotowujemy lekko podgrzewając wodę i dodając do niej sól morską w proporcjach : jedna płaska łyżeczka soli na litr wody. Następnie pochylając lekko głowę wlewamy preparat do jednej dziurki nosa po czym wydmuchujemy zebraną wodę oraz nadmiar śluzu i przechodzimy do dziurki drugiej powtarzając czynność. Taki zabieg powinniśmy stosować regularnie, a w przypadku problemów z zatokami nawet do czterech razy dziennie.

Medycyna ajurwedyjska w stanach zapalnych zatok poleca także zwrócić uwagę na swoją dietę. Zalecane jest częstsze sięganie po produkty osuszające nasz organizm takie jak kasza jaglana, suszone owoce, rośliny strączkowe oraz zboża-owies i gryka. W przypadku uporczywego kataru związanego z przeziębieniem warto stosować rozgrzewające napary z imbiru, cynamonu, miodu i kardamonu. Jeżeli naturalne sposoby zawiodą nie należy zwlekać ze zgłoszeniem się na konsultację do lekarza.