Ashwaganda-Aujrweda proponuje nam zażywanie tej rośliny jako remedium na wiele schorzeń. Starohinduski system medyczny opiera się na leczeniu chorób poprzez korzystanie z właściwości wielu roślin i ziół. To rozwiązanie nie jest nam obce, gdyż przed powstaniem koncernów farmaceutycznych oferujących nam całą gamę suplementów diety, ziołolecznictwo było jedyną metodą zapobiegania chorobom.

Ashwaganda – czym jest i jakie ma właściwości?

Ashwaganda (Withania somnifera) inaczej zwana także jako żeń szeń indyjski, to krzew uprawiany głównie w suchych regionach Indii, Nepalu, Chin i Jemenu. Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje głównie zasuszony i zmielony korzeń tej rośliny, choć jej pozostałe części także słyną z prozdrowotnych właściwości. Suplementy zawierające żeń szeń indyjski stosowane są przy leczeniu wielu chorób i zaburzeń organizmu.

Ashwaganda zaliczana jest do grupy rośli adaptogennych , które regulują procesy fizjologiczne w naszym ciele i skutecznie obniżają poziom stresu. Wykorzystywana jest dzięki temu przy leczeniu stanów depresyjnych oraz lękowych, a jej stosowanie nie powoduje tak wielu skutków ubocznych jak farmaceutyczne środki antydepresyjne. Ponadto zwiększa wydolność organizmu oraz poprawia koncentrację, dlatego zażywa ją wielu sportowców oraz ludzi mających problem z nadmiarem pracy i codziennych obowiązków. Po żeń szeń indyjski sięgają także pacjenci z cukrzycą. Najnowsze badania wykazują, że regularne stosowanie preparatów z ashwangandą skutecznie pomaga zmniejszyć poziom glukozy we krwi oraz ma podobne działanie do leków stymulujących wydzielanie insuliny przez trzustkę. Mieszanki ziołowe zawierające żeń szeń polecane są również osobom borykającym się z zapaleniem stawów, tarczycą oraz pacjentom po chemioterapii, którzy potrzebują jak najszybciej odbudować odporność swojego organizmu.

Pamiętajmy, że suplementacja każdego leku powinna być połączona ze zdrową i zbilansowaną dietą. Ashwagandy nie powinny przyjmować kobiety w ciąży oraz osoby zażywające leki przeciwpadaczkowe, nasenne bądź uspokajające. Sięgając po suplementy z żeń szeniem wybierajmy sprawdzonych i certyfikowanych producentów, którzy dbają o skład oferowanych produktów.