Dzbanek miedziany gości w niejednym domu – nierzadko przez wzgląd na swój wygląd. To bardzo efektowny rodzaj naczynia, który pięknie prezentuje się w każdym pomieszczeniu, dlatego często wybierany jest na przykład jako prezent na święta czy urodziny. Jednak miedź charakteryzuje się nie tylko piękną prezencją, ale także innymi właściwościami. Dlaczego warto mieć w domu miedziane naczynia?

Oczyszczanie w miedzianych naczyniach

Właściwości miedzi znane są człowiekowi już od setek lat. Używane przez Greków, Rzymian czy Egipcjan, przez wieki służyła jako lekarstwo między innymi na wrzody żołądka, bóle głowy czy oparzenia. Ayurweda również może powiedzieć nam niejedno o prozdrowotnych właściwościach miedzi. Właśnie dlatego naczynia z tego metalu są dla wielu osób nie tylko piękną ozdobą, ale przede wszystkim źródłem dobroczynnych właściwości.

 

Woda z miedzianych dzbanków

Obecnie możemy korzystać z filtrów, które przygotowują wodę do spożycia i pozwalają nam pozbyć się chociażby kamienia oraz innych zanieczyszczeń. Jednak w czasach, w których woda była dużo bardziej zanieczyszczona, naturalnym filtrem była właśnie miedź. Dzięki procesowi jonizacji to właśnie ona umożliwiała przygotowanie wody odpowiedniej do picia – bez bakterii czy grzybów, które mogły wywoływać choroby. W ayurwedzie określano to tamra jal (tamra – miedź; jal – naczynie). Wystarczy zaledwie kilka godzin, by w swoim domu przygotować napój, który według indyjskich joginów uznawany był za eliksir życia. Dlaczego woda z miedzianych naczyń jest tak wartościowa?

Zdrowotne właściwości wody z miedzianych naczyń

Woda, która przez kilka godzin oczyszcza się w miedzianym dzbanku, przejmuje właściwości tego niesamowitego metalu. Dzięki temu może nie tylko wspierać układ pokarmowy, ale także pozytywnie wpływać na wygląd naszej skóry, przyspieszać proces leczenia ran (poprzez działanie antybakteryjne) czy łagodzić stany zapalne w organizmie. Czy zatem warto zainwestować w miedziany dzbanek? Z całą pewnością – tego typu naczynie nie tylko pięknie wygląda, ale także niezwykle pozytywnie wpływa na zdrowie naszego ciała.