Joga (ajurweda) to jeden ze sposobów na wprowadzenie do życia zasad zapisanych w hinduskim systemie wiedzy medycznej, który znany jest już od starożytności. Ajurweda oczywiście dotyczy znacznie większej ilości aspektów życia, takich jak jedzenie, ćwiczenia, masaż, sposób życia. Wszystkie one mają na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Joga jest jedną z dróg, które nam to umożliwiają.

Czym jest ajurweda?

Ajurweda znana jest już od około 5000 lat – stanowi najstarszy system medyczny, który wykorzystywany był przede wszystkim w Indiach. Obecnie wiedza znajdująca się w ajurwedzie pozwala na osiągnięcie równowagi i zrozumienie swojego życia, by powoli wprowadzać zmiany, które umożliwią nam żyć szczęśliwie. Ajurweda zakłada, iż każdy z nas jest indywidualnością, dlatego musi dopasować do swoich potrzeb odpowiednie dla siebie zasady – zarówno dotyczące pożywienia, jak i pielęgnacji skóry czy też ćwiczeń. Joga uznawana jest za jeden z typów ćwiczeń, które najlepiej wspierają nasz rozwój emocjonalny i duchowy.

Joga i ajurweda

Joga dla wielu z nas to przede wszystkim ćwiczenia – odpowiednie pozycje, oddech, relaks. I tak przez godzinę dziennie. Jednak te osoby, które żyją zgodnie z zasadami jogi i ajurwedy, szybko zauważą, że obie te dziedziny wspierają się i pozwalają na osiągnięcie równowagi w rytmie naszego ciała. Dlaczego? Joga umożliwia skupienie się na własnym organizmie, uspokojenie go i poczucie się w nim jak w świątyni. Z kolei ajurweda uczy rytualnego podejścia do życia. Smakowania każdej chwili i zastanowienia się nad nią. Tego, w jakich godzinach i co powinniśmy jeść, by zaspokoić potrzeby naszego ciała. Tego, jak oczyszczać organizm i dbać o jelita, które uznawane są za drugi mózg i jeden z najważniejszych organów. Ajurweda i joga dopełniają się nawzajem i pokazują, jak uniknąć życia w stresie, pogoni za szczęściem, którego nie da się osiągnąć. To droga do świadomości ciała i umysłu.