Joga i Ajurweda to wzajemnie wspierające się systemy zdrowia, duchowości i dobrego samopoczucia. Joga to starożytna dyscyplina jednocząca umysł, ciało i ducha, która rozwinęła się w Indiach około 5000 lat temu. Ajurweda, co w sanskrycie oznacza „wiedza życiowa”, to system nauk o zdrowiu, który powstał w tym samym czasie co joga. Zarówno joga, jak i ajurweda zostały po raz pierwszy wymienione w indyjskich tekstach duchowych zwanych Wedami, które pochodzą z około 3000 lat p.n.e.

Joga i Ajurweda połączone siły dla holistycznego zdrowia

Ścieżka jogi dąży do zjednoczenia ciała, umysłu i ducha poprzez medytację, pracę oddechową, filozofię, ruch fizyczny i zasady zachowania. Ajurweda stara się leczyć i zapobiegać chorobom harmonizując codzienne życie z rytmami natury. Odbywa się to poprzez dietę, ćwiczenia, jogę, zioła, styl życia i oczyszczanie ciała. Ajurweda jest uważana za siostrzaną naukę jogi.

Zarówno joga, jak i ajurweda oferują sposoby na uzdrowienie, oczyszczenie i odmłodzenie ciała, umysłu i ducha. Gdy wejdziesz głębiej w swoją praktykę jogi, pomocne może być zintegrowanie swojej wiedzy o Ajurwedzie, dzięki czemu możesz dostosować swoją praktykę do własnej, unikalnej konstytucji i stylu życia. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom, jednocześnie utrzymując równowagę, szczęście i spełnienie.

Joga i dosza

Podstawą Ajurwedy jest zasada, że ​​całe życie składa się z pięciu elementów: Ziemi, powietrza, ognia, wody i przestrzeni. Te elementy łączą się, tworząc niezbędne siły natury. Siły te tworzą podstawowe ludzkie konstytucje, w tym cechy fizyczne, umysłowe, emocjonalne i duchowe. Według Ajurwedy istnieją trzy podstawowe elementy zwane „doszami”.

Trzy dosze Vata, Pitta i Kapha

Każda osoba ma wyjątkową równowagę pierwiastków, a tym samym wyjątkową doshę. Kiedy dokonujesz złych wyborów w zakresie diety i stylu życia, twoja dosha traci równowagę, a twoja „prana” (w sanskrycie „energia siły życiowej”) zostaje wyczerpana. To z kolei powoduje gromadzenie się toksyn w ciele, umyśle i duchu, prowadząc do chorób.

Wizyta u lekarza lub lekarza ajurwedy może pomóc ci naprawdę określić twoją dosha. Ale zrozumienie podstawowych cech każdej doszy pomoże ci zrozumieć, w jaki sposób każda z nich odnosi się do jogi.

 

 

Jeden styl jogi nie pasuje do wszystkich dosz. Na przykład ludzie Vata mogą być niespokojni przez szybko rozwijającą się klasę. Wymagają praktyki opartej na podłodze, która ugruntowuje ich nadmierne napięcie nerwowe. Pitta potrzebują emocjonalnie relaksującej praktyki, która ich nie przegrzeje. A Kapha skorzystałby na praktyce, która jest wyzwaniem, energetyzacją i rozgrzewaniem.

Dobrze zaplanowana praktyka jogi może zapewnić równowagę dla każdej doszy. Ale aby opracować najskuteczniejszą praktykę jogi dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoją doszę, wiek, a nawet porę dnia i porę dnia, kiedy praktykujesz. Na przykład ciepła pogoda zwiekszy aktywność Pitta. Chłodne, suche i wietrzne dni zwiększają aktywność Vata; a wilgotne zimno zwiększa Kapha. Tak więc, podczas gdy twoja dosha może być głównie Pittą opartą na ogniu, możesz lepiej radzić sobie z praktyką rozgrzewającą, jeśli jest zimny i wilgotny wieczór.

Ajurweda i Gunas

Inną podstawową zasadą Ajurwedy są guny, które są trzema podstawowymi właściwościami natury. Według Ajurwedy i opisanej w starożytnym tekście Bhagavad Gita, guny określają nieodłączne właściwości wszystkich stworzonych rzeczy.

Trzy guny sattva, rajas i tamas

 • Sattva to stan czystej istoty. Odnosi się do wszystkiego, co lekkie, przejrzyste i stabilne. Na przykład nietknięty kwiat w środku lasu to sattvic.
 • Rajas to jakość tworzenia, ruchu, działania, pasji i zmiany. To, co jest radżasowe, jest wzburzone lub niespokojne, tak jak uczucia strachu, gniewu, zazdrości i zmartwienia.
 • Tamas to stan zniszczenia, bezwładności, obojętności, ciemności i oporu. Przykłady zachowań i działań tamasowych obejmują uzależnienie, depresję, przemoc i mściwość.

Joga dla twojej doszy

Zarówno ajurweda, jak i joga dążą do wywołania stanu sattwicznego. Kiedy próbujesz różnych stylów jogi, w różnych porach roku i z różnymi nauczycielami, możesz zauważyć, że po praktyce czujesz sattvic, radżas lub tamas. Jeśli na przykład twoją doszą jest Kapha, możesz zauważyć, że powolne zajęcia powodują, że stajesz się tamasowy. Jeśli jesteś Vata, szybka lekcja Vinyasy może być przytłaczająco rajasowa.

Nauka stylu jogi, który najbardziej Ci odpowiada, może stworzyć głęboko satysfakcjonującą praktykę na całe życie. Poniżej znajduje się kilka przykładów asan (w sanskrycie asana oznacza „pozycja jogi”), które mogą pomóc w uzyskaniu równowagi w każdej dosze.

Asany dla Vata

Vata bardzo skorzysta na pozycjach uspokajających i uziemiających. Asany dolnego ciała oparte na podłodze są szczególnie pomocne w równoważeniu nadmiaru energii nerwowej, strachu i niepokoju. Osoby Vata powinny unikać lub ograniczać pozycje, które stymulują górną część ciała – takie jak balansowanie rękami i szybkie, płynne sekwencje, takie jak Powitanie Słońca. Korzystne asany dla Vata to:

 • Uttanasana — złożenie do przodu w pozycji stojącej
 • Balasana — pozycja dziecka
 • Virasana — pozycja bohatera
 • Supta Virasana — leżąca pozycja bohatera
 • Siddhasana — doskonała pozycja
 • Padmasana — pozycja lotosu

Asany dla Pitta

Pitta odniesie korzyści z praktyki relaksującej emocjonalnie, chłodzącej i niekonkurencyjnej. Szczególnie korzystne mogą być pozy uciskające splot słoneczny i otwierające klatkę piersiową. Ludzie Pitta powinni unikać lub ograniczać pozy i style, które tworzą zbyt dużo ciepła, takie jak Bikram Yoga. Stanie na głowie (Sirsasana) może również być zbyt stymulujące dla Pitty. Dla Pitta pomocne jest ćwiczenie w chłodniejszych porach dnia, takich jak świt lub zmierzch. Korzystne pozy dla Pitty to:

 • Chandra Namaskara — Pozdrowienia Księżyca
 • Ustrasana — Camel Pose
 • Bhujangasana — Cobra
 • Dhanurasana — pozycja łuku
 • Salabhasana — pozycja szarańczy
 • Setu Bandha Sarvangasana — Pozycja na mostku

Asany dla Kapha

Kapha korzysta z praktyki stymulującej, rozgrzewającej i energetyzującej. Wzmacniające pozy i potężna, płynna praktyka pomogą zrównoważyć powolną, zimną i ciężką naturę tej doszy. Asany otwierające klatkę piersiową mogą pomóc w zapobieganiu zastoinom, na które podatne są Kaphas. Ludzie Kapha powinni unikać lub ograniczać ochładzające, regenerujące praktyki jogi. Korzystne pozy dla Kapha obejmują:

 • Surya Namaskara — Pozdrowienia Słońca
 • Virabhadrasana I i II — Wojownik I i II
 • Adho Mukha Svanasana — pies skierowany w dół
 • Szaturanga Dandasana — pozycja kija z czterema kończynami
 • Urdhva Mukha Svanasana — pies zwrócony ku górze
 • Ustrasana — Camel Pose

Odkrywanie i rozwijanie spersonalizowanej praktyki jogi może być satysfakcjonujące na wszystkich poziomach: fizycznym, umysłowym, emocjonalnym i duchowym. Kiedy nauczysz się słuchać swojego ciała i swojej podstawowej natury, możesz zacząć tworzyć ścieżkę zdrowia i dobrego samopoczucia, która będzie zabawna i korzystna przez resztę twojego życia!