Koncepcja zdrowego życia z Ajurwedą w ostatnich latach weszła do zachodniego słownictwa, zwłaszcza w społecznościach wellness, nadal może wydawać się zniechęcająca lub tajemnicza, a przez to nieosiągalna, a nawet nieistotna dla współczesnego życia. Ale to nie mogło być dalsze od prawdy! Jako podręcznik dla ludzi, aby zrozumieć naturę, uświadomić sobie, że są naturą i dostroić się do natury, pomaga nam utrzymać ludzi w wysoce zrobotyzowanym, naukowym i wypełnionym technologią współczesnym świecie. Ajurweda została zaprojektowana nie tylko po to, aby ulepszyć i uprościć Twoje życie w Twoim środowisku, ale filozofia ma już wpływ na wiele Twoich codziennych wyborów dotyczących stylu życia. Latte z kurkumą (czyli Golden Milk), joga, kulki energetyczne, kurkuma, mleko migdałowe, medytacja… to wszystko Ajurweda, kochanie!

Stwórz plan dnia zgodnie z rytmami natury

Chociaż Ajurweda obejmuje wszystkie aspekty życia, jest w rzeczywistości niezwykle prosta i intuicyjna: jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby znaleźć równowagę, jest słuchanie tego, co dzieje się z twoim ciałem, poświęcenie czasu na dostrojenie się, aby nie przepracować umysłowo lub fizycznie, aby sprawdzić swoje trawienie przed jedzeniem i spowolnić procesy myślowe i działania, zamiast przeskakiwać z jednego reaktywnego zadania do drugiego, zastanawiając się nad przeszłymi działaniami i przyszłymi decyzjami oraz całym stresem związanym z brakiem życia teraźniejszość. Filozofia Ajurwedy sprowadza się do życia w zgodzie z naturą w nas i wokół nas. W praktyce oznacza to przestrzeganie tego, co w Ajurwedzie znane jest jako Dinacharya, codzienna rutyna, która opiera się na dobowym rytmie Ziemi — wstawanie o wschodzie słońca, spanie do 22:00, jedzenie sezonowe, spożywanie głównego posiłku w porze lunchu – kiedy masz najsilniejsze trawienie, a lekką, wczesną kolację dla lepszego snu. Oznacza to również zintegrowanie małych, ale zmieniających życie nawyków, takich jak mrowienie języka z samego rana, ciągnięcie oleju, joga, medytacja, a także tworzenie nawyków, które działają dla Ciebie jako jednostki, aby ułatwić Ci życie. Posiadanie rytmu, na którym można zawiesić dzień, zapewnia bardzo potrzebne wsparcie dla ciała-umysłu w szybko zmieniającym się świecie.

 

 

 

Utrzymuj płonący ogień trawienny

W Ajurwedzie ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie zaczyna się i kończy wraz z trawieniem. Zadbaj o swój Agni, czyli ogień trawienny, uprzywilejowując dobrze ugotowane dania przygotowywane na świeżo z lokalnych, sezonowych, wysokiej jakości składników. Im prościej, tym lepiej! Zupy i gulasze są idealne do wspomagania trawienia, podczas gdy surowe składniki i trudniejsze do strawienia potrawy, takie jak mięso, fasola, ser lub zbyt wiele różnych rodzajów żywności w jednej porcji, a także potrawy paczkowane, konserwowe, mrożone i odgrzewane mogą prowadzić do niestrawność, ospałość, a nawet lęk i depresja. Wszystkie te objawy i wiele innych często są oznaką, że Twoja dieta wymaga odrobiny zmian, a Ajurweda może dać Ci do tego narzędzia. Innym bardzo łatwym sposobem na wspomaganie trawienia jest picie gorącej wody zamiast zimnej lub o temperaturze pokojowej, co może osłabić Agni i z czasem wpłynąć na trawienie, jeśli nie od razu.

W dzisiejszych czasach ruch odnowy biologicznej dotyczy jelit i trawienia – coś, co starożytne filozofie zawsze uznawały. W rzeczywistości w ajurwedzie główną przyczyną każdej choroby jest stres lub złe trawienie. 3. Sięgnij po naturalną apteczkę z ziołami i przyprawami Ajurwedyjska kuchnia zawiera wiele pachnących ziół i przypraw, o których uważa się, że wszystkie mają wyjątkowe właściwości lecznicze, a także dodają smaku potrawom. Często, gdy widzimy lub słyszymy słowo „przyprawione”, wyobrażamy sobie curry i potrawy pełne chili, ale przyprawy zawierają ogromną różnorodność kory, korzeni, pąków, owoców, części kwiatów lub nasion roślin. Chociaż są one niezwykle skuteczne zarówno w aromatyzowaniu potraw, jak i nadawaniu właściwości zdrowotnych, kombinacje przypraw i ich ilości stosowane w kuchni ajurwedyjskiej nie są tymi, które można znaleźć w kuchni indyjskiej, lankijskiej czy pakistańskiej. Pomyśl więcej o owocowych chutneyach, chaisach, kruszonkach, naleśnikach cynamonowych i pachnących gulaszach i daniach z ryżu. Na przykład kurkuma jest silnym przeciwutleniaczem i działa przeciwzapalnie i powinna być połączona z czarnym pieprzem (lub pieprzem długim), aby nasz organizm lepiej ją przyswajał. Herbata z nasion kopru włoskiego jest pysznym środkiem trawiennym po posiłku, imbir pomaga złagodzić nudności i zatory oraz zwiększa Agni, jeśli jest on słaby, a kminek pomaga zmniejszyć wzdęcia i spowolnione trawienie. Zdumiewająca różnica, jaką może zrobić apteczka ziół i przypraw Matki Natury, po prostu dodając je do codziennego gotowania.

Pozwól sobie na porządny odpoczynek

Rcadian oznacza, że ​​najlepszą porą na sen jest około 22:00, a pobudka przed 6 rano, w zależności od pory roku. Ponieważ nadmiar niebieskiego światła z ekranów i sztucznego oświetlenia w godzinach zachodu słońca może wpływać na nasz wewnętrzny zegar biologiczny i przesłaniać go, zbyt łatwo jest zignorować naszą potrzebę odpoczynku i snu i nie kłaść się spać do późna, przewijając telefony i przeglądając mnóstwo programów telewizyjnych i programów. filmy w ofercie zamiast łapać te Z.

Ale odpowiedni odpoczynek to nie tylko dobry sen, to także zrównoważenie yang „działania” przez cały dzień z yin „bycia” – czymś, czym wszyscy wydaje się, że jesteśmy bardzo zajęci! Upewnij się, że robisz krótkie przerwy w ciągu dnia pracy, aby „powąchać róże” i przynieść trochę spokoju, aby zrównoważyć szum. Zaplanuj w weekendy pełnego odpoczynku z zerowymi spotkaniami, abyś mógł odpowiedzieć na swoje potrzeby, zamiast wybiegać z domu na kolejne spotkanie, towarzyskie lub nie. Wydzielenie czasu na czyszczenie i resetowanie od jednego do trzech dni to skuteczny sposób na ponowne uruchomienie o każdej porze roku, gdy poczujesz, że potrzebujesz przestoju, pomagając Ci poruszać się z bardziej wyśrodkowanej przestrzeni, co rzuca na Ciebie życie.

Praktykuj medytację, aby prowadzić bardziej uważne życie

Spróbuj zintegrować praktykę medytacyjną ze swoim codziennym życiem. Ten krótki, ale skuteczny nawyk może mieć taki wpływ na twoją energię, twoją kreatywność, twoje poczucie spokoju, jasność umysłu. Pomoże ci uporać się z różnego rodzaju splotami i splotami, które mają miejsce w twoim życiu, i może sprawić, że staniesz się milszą, bardziej obecną i bardziej uważną osobą w ogóle. Jeśli poświęcisz trochę czasu na wysłuchanie i sprawdzenie samego siebie, przekonasz się, że już wiesz wiele z tego, czego potrzebujesz, aby być najzdrowszym i najszczęśliwszym. Codzienna medytacja to doskonały sposób na dostrojenie się, spowolnienie i przetworzenie niektórych zakłóceń i zaburzeń energetycznych, które gromadzimy psychicznie i fizycznie w ciągu dnia — i czy wspomniałem, że 20 minut medytacji jest uważane za równoważne na 3 godziny snu??? Praktyka jest filarem Ajurwedy, integralną częścią Dinacharyi. Medytacja wedyjska wywodzi się z Wed, starożytnego indyjskiego zbioru wiedzy zapisanego po raz pierwszy około 5000 lat temu.

Medytacja to jednak nie wszystko, co dotyczy uważności i możesz ćwiczyć bycie uważnym we wszystkim, co robisz. Kiedy jesz, poświęć chwilę, aby docenić jedzenie, które masz, poczuć wdzięczność za nie, delektować się jego smakiem i konsystencją bez rozpraszania uwagi. Zaparzanie sobie filiżanki herbaty to idealny moment na ćwiczenie bycia obecnym, zamiast skakania prosto przez telefon, gdy czekasz, aż czajnik się zagotuje i dodając do niepokoju „zrób, zrób, zrób, idź, idź, idź”. Zachowaj ostrożność podczas zakupów, uprzywilejowując etyczne i zrównoważone marki, a także lokalnych producentów i rzemieślników. Uważność jest sposobem na życie i może mieć wpływ na całą twoją istotę i na wszystkich wokół ciebie.