Masaż ajurwedyjski uważany jest za jeden ze sposobów na utrzymanie w zdrowiu swojego ciała, ale przede wszystkim ducha. Dobierany jest do indywidualnych potrzeb masowanej osoby, biorąc pod uwagę między innymi typ skóry i ciała. Ruchy, olejki, techniki – wszystko to zależne jest od tego, jaka jest dosha danej osoby. Czym jest dosha? Na czym polega masaż ajurwedyjski? O tym opowiemy w artykule.

Czym jest masaż ajurwedyjski?

Masaż ajurwedyjski ma na celu dopasowanie się do doshy masowanej osoby – jest to mieszanka bioenergii, którą każdy z nas posiada. Odkrycie jej pomaga w odpowiednim określeniu, jaki styl życia powinniśmy prowadzić, co jeść, jak ćwiczyć, by czuć się szczęśliwymi i spełnionymi. Właśnie dlatego trudno jest określić konkretnie, jak będzie wyglądać masaż ajurwedyjski – każda osoba posiada inną doshę i inaczej powinna odbierać tego typu zabiegi. Dlatego do masażu używa się różnych olejków oraz metod. Istotne jest jednak skoncentrowanie się na czakrach i kanałach energetycznych, by odblokować przepływ energii i pozwolić ciału na osiągnięcie harmonii z duchem.

Jak masaż ajurwedyjski wpływa na nasz organizm?

Masaż ajurwedyjski ma przede wszystkim na celu stymulowanie układu limfatycznego, co umożliwia szybsze i efektywniejsze usuwanie toksyn z organizmu przy jednoczesnym lepszym transportowaniu składników odżywczych. Dodatkowo masaż wspiera produkcje przeciwciał, a także chroni przez zastojem limfy. To jednak nie wszystkie zalety masażu ajurwedysjkiego.

  • Masaż doskonale relaksuje mięśnie, pozwala pozbyć się stresu i przywraca równowagę duchową. Dlatego polecany jest osobom z bardzo stresującą pracą bądź po trudnych przejściach.

  • Poprawia wygląd skóry, oczyszcza ją z toksyn i wspiera odbudowę jej naturalnej odporności. Dzięki temu skóra jest miękka i sprężysta, dłużej pozostaje młoda.

  • Przywraca równowagę elektromagnetyczną, wspomaga zdrowy sen oraz zachowanie spokoju w trakcie dnia.

Jak zatem widać, masaż ajurwedyjski to doskonałe rozwiązanie dla każdego. Tym bardziej w sytuacjach stresowych bądź wymagających.