Naczynia miedziane były swojego czasu niezwykle popularnym akcesorium w domu – miedź uznawano bowiem za solidny materiał, odpowiedni do produkcji naczyń. W tej chwili „moda” na miedź wraca, także ze względów czysto zdrowotnych. Metal ten niesie ze sobą bowiem także właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Na czym polega magia miedzi?

Właściwości miedzi

Miedziane naczynia to nie tylko solidny wyrób, który będzie służyć nam przez lata. To przede wszystkim doskonały sposób na to, by uzupełnić niedobory miedzi oraz oczyścić wodę, którą codziennie pijemy. Miedź to pierwiastek niezbędny w ludzkim organizmie. Uczestniczy między innymi w syntezie hemoglobiny i transporcie tlenu. Dodatkowo przyczynia się do walki z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi między innymi za rozwój nowotworów. Jego niedobór może powodować między innymi niedokrwistość, obrzęki, przebarwienia skóry czy nawet uszkodzenia serca. Całe szczęście miedź możemy uzupełnić także dzięki pożywieniu. Znajdziemy ją między innymi w warzywach strączkowych, orzechach czy wątróbce. W czym zatem mogą pomóc nam naczynia miedziane?

 

 

Oczyszczanie wody w miedzianych naczyniach

Obecnie do oczyszczania wody wykorzystujemy filtry, jednak prawą jest, że naczynia miedziane mogą nadać się do tego równie dobrze, a nawet lepiej. Dlaczego? Jony miedzi umożliwiają szybkie pozbycie się pleśni, grzybów czy bakterii z wody – wystarczy, że woda będzie w dzbanku bądź karafce przez ok 12 godzin, by stała się odpowiednia do picia. Oczywiście w dzisiejszych czasach może się to wydawać śmieszne, gdyż woda w naszych kranach nie jest tak zanieczyszczona, jak kiedyś. Jednak woda z naczyń miedzianych ma także inne właściwości. Przede wszystkim reguluje pracę układu pokarmowego, nerek i wątroby, łagodzi stany zapalne (na przykład stawów), wzmacnia układ kostny i włosy, a także przyspiesza leczenie ran dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym.

Naczynia miedziane mogą nam się zatem zdawać jedynie ładnym dodatkiem, jednak naprawdę kryją w sobie właściwości, które trudno przecenić.