Masaż ajurwedyjski Abhyanga czyli ajurwedyjski masaż olejem, jest jednym z najlepszych sposobów na wzbudzenie energii powietrza Vatty, ale także nadaje się do obu aktywacji dosz Pitta i Kapha.

Ajurweda jest nazywana nauką o życiu i jest kompetentnym przewodnikiem i planem osiągnięcia całkowicie zrównoważonego stanu ciała, umysłu i ducha. Wszystkie zabiegi, zalecenia dietetyczne i dotyczące stylu życia, które stanowią podstawę Ajurwedy, są całkowicie zindywidualizowane dla każdej osoby.

Cytując Thomasa Edisona:

„Lekarz przyszłości nie poda żadnego lekarstwa, ale zainteresuje swoich pacjentów opieką nad ludzkim ciałem, dietą oraz przyczynami i zapobieganiem chorobom”.

 

Codzienny rytuał o nazwie Dinacharya

Ajurweda zaleca praktykowanie codziennie Dinachary, aby zachować młodzieńcze ciało i czysty umysł. Abhyanga jest częścią tej codziennej rutyny i jest formą ajurwedyjskiej samoopieki, która polega na masowaniu ciała ciepłymi olejkami ziołowymi specyficznymi dla wybranej doszy.

Olej jest zwykle wstępnie mieszany z ziołami na określone warunki. Masaż Abhyanga jest częścią Dinacharyi określonej przez serię podręczników ajurwedyjskich Brhat Trayi i Laghutrai, których celem jest utrzymać dobre zdrowie i dobre samopoczucie.

Praktycy ajurwedy wiedzą, że Abhyanga pomaga w utrzymaniu zdrowych stawów, masaż odżywia również dhatus (tkanki ciała) i przywraca stan równowagi doszom. Poprawia również stan suchych, szorstkich włosów i łuszczącej się skóry.

 

 

Masaż ajurwedyjski Abhyanga może być wykonywana jako część etapów terapii Panchakarma; słynny ajurwedyjski zabieg detoksykacji i odmładzania, szczególnie w fazie pierwotnej: Purva Karma (zabieg wstępny) lub jest wykonywany jako samodzielny zabieg.

Często następuje terapia Swedana (pocenie) lub ciepła kąpiel. Masaż ajurwedyjski Abhyanga może być wykonywana przez jednego lub więcej terapeutów pracujących razem, ale można ją również wykonać samodzielnie.

Korzyści z ajurwedyjskiego masażu Abhyanga

Abhyanga, przepisana w tekstach Brhtatrayi i Laghutrayi, jest mocnym masażem i ma na celu otwarcie mniejszych srot, usunięcie nagromadzonych ama (toksyn) przez skórę, stopienie kleszmy (wydzieliny tłuszczu blokujące sroty) oraz oczyszczenie i nawilżenie skóry skóra.

Masaż Abhyanga może być również używana do złagodzenia nierównowagi Vata, co przyniesie głębokie odprężenie ciała i uspokojenie umysłu.

Abhyanga odżywia i wzmacnia organizm, stymuluje narządy wewnętrzne, poprawia krążenie krwi i może znacznie zmniejszyć vata.

Olejki do masażu Abhyanga

Stosowane olejki mogą się różnić w zależności od pory roku i indywidualnej budowy ciała. Upewnij się, że olej jest wciąż świeży i nie zjełczały. Umieść około pół szklanki oleju w miseczce.

W przypadku Vata zaleca się stosowanie ciepłego oleju sezamowego. W przypadku Pitty zaleca się stosowanie ciepłego oleju kokosowego, a w przypadku kapha zaleca się stosowanie ciepłego oleju musztardowego.

Umieść miskę z olejem w rondelku z gorącą wodą, aż olej będzie przyjemnie ciepły w dotyku; nie podgrzewaj oleju bezpośrednio.

Następnie skrop olejem całe ciało. Wmasuj ciepły olejek w głowę i ciało. Delikatny, codzienny masaż skóry głowy olejkiem dodaje szczęścia, a także zapobiega bólom głowy, łysieniu, przedwczesnemu siwieniu włosów i cofaniu się linii włosów.

Dodatkowo natłuszczanie stóp pomoże wywołać zdrowy sen i pomoże zachować miękkość skóry.

Masaż ajurwedyjski Abhyanga krok po kroku

Wmasuj olejek w ciało, zaczynając od kończyn i przechodząc w kierunku środka ciała. Używaj długich ruchów na kończynach i okrężnych ruchów na stawach. Masuj brzuch i klatkę piersiową szerokimi, okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Na brzuchu podążaj ścieżką jelita grubego; przesuwając się w górę po prawej stronie brzucha, następnie w poprzek, a następnie w dół po lewej stronie.

Masuj ciało przez 10-15 minut, ćwicząc technikę z miłością i cierpliwością.

Poświęć trochę więcej czasu i uwagi na wmasowanie olejku w skórę głowy, uszy i stopy (rób to przynajmniej raz w tygodniu).

Każdy olejek nakładany na głowę powinien być ciepły w dotyku, ale nie gorący.

Ciesz się ciepłą kąpielą lub prysznicem po zakończeniu Abhyanga, upewniając się, że nie usuniesz całkowicie oleju ze skóry. Po kąpieli lub prysznicu na skórze powinna pozostać cienka warstwa olejku, skóra ją wchłonie.