Woda miedziana to ostatnimi czasy coraz bardziej popularny koncept – wiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jakie właściwości posiada miedź i jak działa na nasz organizm. Dlaczego warto spożywać wodę z miedzianych naczyń? Jak wpływa ona na nasze ciało?

Oczyszczanie wody w naczyniu miedzianym

Woda, choć nie jest już tak zanieczyszczona jak w czasach, w których odkrywano właściwości miedzi, nadal przez wielu z nas jest oczyszczana. Korzystamy do tego z profesjonalnych filtrów, które pomagają pozbyć się z niej kamienia i innych zanieczyszczeń. Miedź działa podobnie, jednak nie wypłukuje wszystkiego – pozostawia minerały, które naturalnie znajdują się w wodzie. Pozbywa się natomiast wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, pleśni, bakterii czy glonów. Wszystko odbywa się dzięki procesowi jonizacji – nie ma w tym żadnej magii, choć rzeczywiście zastanawiające jest, iż starożytni już wtedy wiedzieli, jak wartościowym metalem jest miedź. Warto także podkreślić, iż naczynia miedziane nadają się nie tylko do uzdatniania wody, ale także do jej przechowywania. Oznacza to, że woda, którą zwykle musimy wypić w przeciągu dnia, w miedzianym naczyniu pozostaje odpowiednia do spożycia znacznie dłużej.

Woda miedziana – Właściwości

Woda miedziana, oprócz tego, że jest niezwykle czysta i smaczna, posiada także właściwości, które zostały dokładnie opisane przez wyznawców Ayurvedy, Według nich, miedź jest w stanie wytworzyć „prana shakti”, czyli energię, która pozwala naszemu ciału dostroić się do wszechświata. Jednak prócz właściwości czysto duchowych, miedź ma przede wszystkim doskonały wpływ na nasz organizm. Zauważono, iż woda miedziana wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Oznacza to, że doskonale wspiera walkę ze stanami zapalnymi w organizmie. Poleca się ją zatem osobom z reumatyzmem, ale także sportowcom, narażonym na częste kontuzje. Dodatkowo łagodzi stany zapalne skóry oraz wspomaga szybsze gojenie się ran. Nic w tym zatem dziwnego, że woda miedziana uznawana jest przez niektórych za cudowne lekarstwo.

 

 

Co mówi ajurweda o piciu wody miedzianej

Woda miedziana ma liczne korzyści zdrowotne. Nie trzeba dodawać, że picie odpowiedniej ilości wody ma kluczowe znaczenie dla utrzymania holistycznego dobrego samopoczucia. Jak powszechnie wiadomo, organizm składa się w 70 procentach z wody, dlatego bardzo ważne jest dla nas regularne popijanie jej w celu utrzymania prawidłowej temperatury ciała, ochrony rdzenia kręgowego i innych tkanek, a także pozbycia się odpadów.

Ale czy wiesz, że możesz wydobyć o wiele więcej z wody, jeśli przechowujesz ją w miedzianych naczyniach – ponieważ woda przechowywana w miedzianych pojemnikach lub woda miedziana, jak powszechnie wiadomo, ma wiele korzyści zdrowotnych. Oto kilka powodów dla których warto zacząć pić wodę miedzianą:

Poprawia funkcję tarczycy

Wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości miedzi w swojej diecie, co prowadzi do problemów z tarczycą z powodu nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. „Woda miedziana równoważy niewydolność tarczycy” – powiedziała.

Leczy stany zapalne

Osoby z zapaleniem stawów lub problemami ze stawami mogą skorzystać z wody miedzianej, ponieważ pomaga ona wzmocnić kości. „Osoby cierpiące na zapalenie stawów czerpią duże korzyści z przeciwzapalnego działania miedzi”.

Pomaga w trawieniu

Jeśli cierpisz na problemy trawienne, pij wodę miedzianą, ponieważ usuwa zanieczyszczenia i szkodliwe zarazki oraz zmniejsza podrażnienie żołądka i przyspiesza metabolizm.

Zabezpiecza układ sercowo-naczyniowy

Woda miedziana korzystnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi i umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych

Kontroluje proces starzenia

Pomaga również kontrolować proces starzenia, zwalczając szkodliwe działanie wolnych rodników.

Zapobiega udarowi

Wspomagając zdrowie mózgu, woda miedziana zmniejsza ryzyko udaru, ponieważ „ogranicza działanie utleniaczy szybciej lub lepiej”.

Wspomaga odchudzanie

Właściwa ilość miedzi w organizmie pomaga w utracie wagi poprzez zwiększenie metabolizmu i spalanie tłuszczu.

Wspomaga szybsze gojenie się ran

Według ajurwedy, mycie rany lub rany wodą z miedzi oczyszcza obszar rany i pomaga skórze szybciej się zregenerować i goić.