Drewniane grzebienie mają bardzo długą tradycję w ajurwedzie z uwagi na szczególny charakter antyseptyczny, ale i nie tylko. Dlaczego świat starożytny Indii poleca nam stosowanie grzebienia drewnianego szczególnie wykonanego z drzewa NEEM (Azadirachta Indice), czyli Miodły Indyjskiej? Grzebień drewniany jest zdecydowanie delikatniejszy dla skóry głowy, gdyż dla przykładu grzebień plastikowy ze względu na często ostre końcówki zębów, może porysować nam skórę głowy. Z drugiej strony, gdy czeszemy głowę grzebieniem drewnianym odczuwamy większy komfort z uwagi na to, że grzebień ten jest znacznie delikatniejszy. Osobom, które mają wrażliwą skórę głowy polecam wyłącznie grzebień drewniany.
Ale problem związany z grzebieniem plastikowym leży jeszcze zupełnie gdzieś indziej. Grzebień taki wnosi element elektrostatyczny. Z pewnością chyba każda osoba doświadczyła naelektryzowania włosów podczas ich czesania. Po prostu grzebień plastikowy wytwarza energię elektryczną, która jest nie tylko szkodliwa dla naszych włosów ale i szkodliwa na naszego zdrowia. W ajurwedzie uważa się, że to naelektryzowanie włosów może prowadzić do utraty energii w mózgu. Kiedy włosy ładują się elektrostatycznie stają się wówczas kruche i są podatne na pękanie czy też czynniki chemiczne. Kiedy czeszemy głowę dobrze zaokrąglonym grzebieniem drewnianym łatwiej możemy nadać stylizację naszym włosom, co nie jest proste kiedy stosujemy grzebień plastikowy. Patrząc z innego jeszcze punktu, grzebień drewniany o wiele trudniej jest w stanie wyślizgnąć się z naszej ręki, niż gładki grzebień plastikowy. Z pewnością też możemy uznać to za jego zaletę. Warto nadmienić jeszcze, że kiedy przesuwamy miękkim grzebieniem po skórze głowy doświadczamy przyjemnego uczucia, które znajduje podstawy w masażu skóry głowy. W ten sposób zwiększamy przepływ krwi do skóry głowy, tym samym przenosimy składniki odżywcze do korzeni włosów. Pomaga to włosom rosnąć szybciej, dłużej i wyglądają zdrowo, Grzebień drewniany promuje zdrowe włosy.

 

 

Prawdziwa jednak zaleta stosowania  grzebienia drewnianego wykonanego z drzewa z Neem leży w cechach antyseptycznych kory. Ten fakt zasługuje na naszą szczególną uwagę. Drzewo Neem posiada właściwości lecznicze, które kontrolują wypadanie włosów. Właściwości Neem są dobrze znane na przełomie wieków w zakresie walki z łupieżem. Kora drzewa NEEM ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne.
Warto podkreślić, że głowa w ajurwedzie szczególnie jest podkreślona z uwagi na punk zbiegnięcia się całej energii wewnętrznej ciała. Co ważne, na przestrzeni czasu utracona została także technika czesania głowy. Praktycznie nikt już dziś nie wie jak się prawidłowo uczesać by lepiej spać. Dla przykładu czesanie skóry głowy silnymi ruchami od przodu głowy do tyłu, a następnie z boku na bok jest starożytną techniką, która może usunąć zmęczenie z ciała i umysłu. Ta technika masowania głowy za pomocą grzebienia drewnianego pomaga ponownie pobudzić ciało i uspokoić umysł. Zaleca się przed spaniem przeczesać grzebieniem drewnianym głowę 100 razy aby móc lepiej spać.
Prawdziwą zmorą dla włosów są obce cząstki, które po całym dniu osadzają się na naszych włosach. Gromadzenie się brudu, czy innych zanieczyszczeń zwiększa wydzielanie łoju. Tworzy się więc doskonałe środowisko, które prowadzi do łupieżu i w konsekwencji do uszkodzenia włosów. Grzebień z drzewa NEEM pomaga usunąć obce cząstki. Otwiera pory skóry głowy, przez co nasza skóra może oddychać. Gorąco polecam codzienną pielęgnację włosów za pomocą grzebienia z NEEM. Szczotkuj nim swoje włosy, aby były długie i lśniące.
Wysokiej klasy grzebień z drzewa NEEM z certyfikatem jakości djuż do nabycia na początku marca w naszym sklepie: www.sklep.ayurveda-polska.com