Dinacharya to ważne słowo w Ajurwedzie. Co ono tak naprawdę dla nas oznacza ? Okazuje się, że jest to jedna z kluczowych instrukcji ajurwedy dotycząca porannej procedury oczyszczającej ciało z toksyn.  Mówiąc krótko jest to poranna rutyna. Ajurweda mówi nam, że kiedy wstajemy rano  na powierzchni języka czy tez na powierzchni skóry naszego ciała znajduje się materiał toksyczny i ten materiał powinien być rano usunięty. Bardzo łatwo wdrożyć w życie ten ajurwedyjski program pomimo, iż na początku może wydawać się to dla  nas trudne. Nic bardziej mylnego. Schemat dobrego samopoczucia brzmi : rutyna + detoksykacja  + równoważenie.  Kultywowanie rano  tych trzech elementów powodują ” ożywienie ciała” i przygotowuje je na dalsza część dnia.

Dinacharya czyli ajurweda a biorytm dobowy

Ciało funkcjonuje wg naturalnego rytmu, chodzi tu zarówno o biorytm związany ze zmieniającymi się porami roku, fazami księżyca, z cyklem menstruacyjnym, ale także z cyklem dnia i nocy. I o tym ostatnim – oraz związanym z nim dinacharya – będzie dzisiaj, o kolejnych – wkrótce.

Aby przyjrzeć się procesowi porannej rutyny musimy cofnąć się tysiące lat. Widzimy tam bardzo ważną czynność jaką jest czyszczenie języka, ponieważ język odzwierciedla zdrowie i odpowiada za stan równowagi wielu narządów Mamy rano na nim nagromadzone dużo materiału toksycznego, który może wskazywać na zwiany nierównowagi które mogą mieć miejsce w organizmie. Dlatego niezwykle ważne jest oczyszczanie rano jeżyka z toksyn przez przyrząd do czyszczenia języka. Na rynku są dostępne skrobaczki do języka wykonane ze stali. Najwyższej klasy przyrząd do czyszczenia języka powinien być wykonany z czystej miedzi, ponieważ miedź niszczy skutecznie patogeny i dodatkowo rozprowadzamy po powierzchni języka jony miedzi. Ale główna istota tego procesu polega na systematycznym porannym oczyszczaniu powierzchni języka. Z drugiej strony o czym wielu z was może się szybko przekonać jest fakt, że po oczyszczeniu języka natychmiast polepszy się smak w kontakcie z pożywieniem. Różnica jest spektakularna.

 

 

Po oczyszczeniu języka przechodzimy do drugiej fazy oczyszczania jamy ustnej za pomocą oleju sezamowego zwanej – Kavala. Procedura polega na tym, że bierzemy do ust łyżkę stołową, najlepiej oleju sezamowego z uwagi na wysoki stopień mineralizacji. Olejem płuczemy delikatnie jamę ustną, a momentami trzymamy go tylko w ustach. Czynność płukania olejem jamy ustnej przeprowadzamy około 10 minut. Nie płuczemy gardła. Rezultat tej czynności ma na celu wzmocnienie dziąseł i zarazem oczyszcza jamę ustną z patogenów.

Pełna procedura porannego rytuału jest rozszerzona do nakładania na ciało delikatnej warstwy oleju, a następnie wzięcia specjalnej relaksacyjnej kąpieli o nazwie Snana, czy wykonywania kilku asan równoważących jak Surya Namaskar. Dlaczego to jest tak ważne?  To już całkowicie osobny temat na blog.  Zdaję sobie sprawę, że cała ta poranna procedura dla wielu osób może być  trudna do wdrożenia  z uwagi na brak czasu.  Chcę podkreślić, że zastosowanie tylko dwóch pierwszych elementów jak codzienne czyszczenie poranne języka czy oczyszczanie jamy ustnej olejem, przyniesie po czasie widoczne rezultaty lepszego samopoczucia i zarazem lepszego odczuwania smaku potraw. Zapraszam was do odwiedzania mojego bloga.

W następnym materiale opiszę unikalne na świecie ajurwedyjskie serum do twarzy. Nagrodzone zostało wieloma prestiżowymi nagrodami. Na czym polega działanie tej organicznej surowicy, która niebywale odmładza skórę ? Opinię przedstawię na podstawie moich wieloletnich osobistych doświadczeń z tym materiałem.