Ajurweda promuje styl życia w równowadze fizycznej i psychicznej.

Ayurvedyjskie sekrety zdrowia w dobie notorycznego braku czasu, dużego zanieczyszczenia środowiska, czy tez ogromnej podaży produktów na rynku coraz trudniej jest dokonywać właściwych wyborów co jest dla nas dobre, a co złe. Pojawia się coraz więcej chorób. Szukamy także rozwiązań jak uchronić się przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników, które jak wiemy przyczyniają się do procesu starzenia komórkowego. Dla przykładu nasza cera jest bardzo podatna na działanie wolnych rodników. Widoczne gołym okiem zachodzące procesy starzenia się naszej skóry w postaci pojawiających się zmarszczek, przebarwień, czy suchości są elementem dla nas niepożądanym obniżającym poziom naszej aparycji.

Jak zapobiegać temu procesowi ?

Ponownie musimy otworzyć starożytny skrypt ajurwedyjski – Acharya Suśruta, który mówi nam, że nasza skóra składa się z 7 warstw takich jak:

  1.  Avabhasini  – skóra zewnętrzna, jest wektorem wszystkich poniższych warstw skóry. Odbija Aurę.
  2.  Lohita – wspiera warstwę Avabhasini. Kulminuje się w niej jakość naszej krwi.
  3.  Shweta – zapewnia koloryt skóry zewnętrznej
  4.  Tamra – warstwa miedziana skóry chroni ją przed infekcjami, wspiera nasz układ odpornościowy
  5.  Vedini – pozwala nam odczuwać bodźce zewnętrzne, połączona jest ze zmysłem dotyku. łączy skórę z resztą ciała
  6.  Rohini – wspomaga gojenie się skóry i jej regenerację
  7.  Mamsadhara – ta najniższa warstwa skóry zapewnia stabilność i jędrność naszej skóry

Jakie czynniki decydują o młodości i zdrowiu naszej skóry ?

Ayurvedyjskie sekrety zdrowia to wszystkie 7 warstw skóry muszą być utrzymywane w równowadze doshowej i zdrowiu. Dlatego, dieta i nasz styl życia będzie wpływał zasadniczo na jakość naszej skóry. Brak snu, czy zaburzenia snu obniżają promienność skóry. Uzyskanie właściwej promienności skóry zapewnia sen  od 7 – 8 godzin. Natomiast do matowienia skóry przyczynia się brak ćwiczeń. Polecam spacery nawet 30 minut, gdyż podczas spaceru usuwane są toksyny ze skóry. To bardzo ważne, gdyż zalegający w organizmie materiał toksyczny powoduje, że skóra będzie wyglądać nie ciekawie, jak pozbawiona życia.  Zwłaszcza niszczy ją tytoń, alkohol, narkotyki, trucizny chemiczne, produkty głębokiego smażenia. Stres jest bardzo destrukcyjny dla naszej skóry, wywołuje silne jej starzenie.

 

 

Powstające problemy skórne wskazują na zaburzenie trzech dosh w organizmie, czyli trzech energii Vata, Pitta, Kakha. Kluczowym elementem jest niewłaściwe pożywienie i zaburzenie procesu trawiennego. Z tego powodu do organizmu trafiają toksyny tworząc w ten sposób stany zapalne. Nadmiar spożywanego pożywienia słodkiego, pikantnego, kwaśnego podnosi ciepło w organizmie co będzie powodować zwiększanie suchości skóry. Skóra musi być dobrze nawadniana. Ayurveda poleca codzienne picie około 1,5 litra wody. Polecam spożywanie gorzkich warzyw takich jak np. cykoria, jarmuż. Ponadto ważne jest także spożywanie kminku indyjskiego jako przyprawy dań, ponieważ polepsza także jakość naszej skóry.

Dlaczego proces trawienny jest tak ważny w kontekście pięknej skóry ?

Główny wpływ na skórę posiada Pitta dosha, gdyż to ona odpowiada za proces trawienia pokarmów i to ona głównie wpływa na kolor, teksturę, połysk, blask, czy temperaturę skóry.  Wszystko co położymy na skórze jak mydło, balsam, krem, będzie także przez Pitta doshę przetwarzane. Przytoczę więc, raz jeszcze stwierdzenie, że nie powinniśmy na skórze kłaść niczego czego sami nie zjemy.

Ajurwedyjskie formuły kosmetyczne do pielęgnacji skóry.

Jeśli chodzi o utrzymanie pięknej skóry to istnieją metody oraz formuły kosmetyczne w ajurwedzie, które poprawiają teksturę skóry, jędrność i nadają jej promienność. Zostały zapisane w sanskrycie. Wspaniałą rzeczą jest, że wiele z nich ujrzało światło dzienne i stały się dostępne dla współczesnego odbiorcy także na Zachodzie. Piękna i zarazem zdrowa cera tworzy unikalną ekspresję. Wszystko po to by nasza skóra wyglądała zdrowo. Opracowano współcześnie wiele preparatów, których celem jest poprawienie tekstury skóry. Firmy prześcigają się oferując na rynku ogromną wręcz ilość kosmetyków czy formuł do pielęgnacji skóry. Który produkt jest najlepszy ? Odpowiedź na to pytanie zapewne nie jest łatwa, gdyż ocena jest subiektywna. Ale, jeśli polepszymy naszą dietę, dodamy relaks to zapewne wpłynie to na nasze piękno. Gdy do tego dodamy jeszcze organiczną formułę ze świata starożytnego, zapewniam, że efekt będzie spektakularny. Nasza cera będzie promienna i nie mówię tego po to żeby tylko mówić, ale po to aby pokazać wam, że to działa. Zapraszam już niebawem na drugą część artykułu pt. Ajurwedyjskie sekrety zdrowia i urody – Ambrozja dla skóry