Blog poświęcony starożytnej wiedzy w zakresie odnowy biologicznej ciała i zdrowego odżywiania.

Ayurveda Polska rozpoczyna w tym miejscu prezentację unikalnych wskazówek z zakresu wiedzy ajurwedyjskiej dotyczących sekretów odmładzania ciała.

Jak również, jest to miejsce gdzie znajdziecie interesujące wskazówki i przepisy dotyczące ajurwedyjskiej kuchni, która od tysięcy lat promuje zdrowie i urodę.

Jedzenie, które spożywamy jest ważnym aspektem naszego zdrowia i samopoczucia. To co jemy, wpływa nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale także na nasze uczucia i myśli. Żywność nie odnosi się tylko do białek, węglowodanów i tłuszczów, ale dzieli się na trzy kategorie, a mianowicie jedzenie o cechach satwicznych ( w dobroci), radżasowych (w pasji) i tamasowych (w ignorancji ) Spożywanie jedzenia w oparciu o te trzy cechy ma bezpośrednie przełożenie na ciało i umysł. Innymi słowy, na nasze piękno cielesne, zdrowie, czy ogólne samopoczucie.

 

Właściwa dieta pozwala zrównoważyć organizm. Pokarm jest właściwie trawiony i generowany jest właściwy poziom subtelnej energii zwanej Ojas – podstawowej energii potrzebnej do życia. Spożywany posiłek powinien być lekki i łatwy do strawienia. Taka żywność jest zawsze świeżo przygotowana, prosta, soczysta i lekka. Generuje ona dobrą energię do ciała, a także promuje w człowieku dobre cechy. Czujemy się wówczas lekko, jesteśmy energiczni i entuzjastyczni. Podstawowe fundamenty to:

– stosujemy świeże produkty do gotowania
– gotowane jedzenie spożywamy w ciągu 3 -4 godzin
– jedzenie lekkie jest łatwo trawione i przyswajane
– należy pić w ciągu dnia dużo wody
– nie przejadać się spożywając umiarkowaną ilość.      jedzenia
– posiłek powinien zawierać sześć smaków:
słodki, ostry, słony, kwaśny, cierpki, gorzki
– starać się jeść o regularnych porach