W Ajurwedzie znajdziemy wiele starożytnych przepisów na dobre zdrowie. Antyczne remedia, wciąż są aktualne i wydaje się, że właśnie w dzisiejszych czasach znaczenie ich znacząco rośnie. Przedstawiam poniżej jeden z przykładów zastosowania kurkumy połączonej z pieprzem jako niezwykłego ajurwedyjskiego remedium w formie napoju na wiele chorób. Jego moc szczególnie silnie objawia się kiedy „Złote Mleko” jest wypite wieczorem. Kurkuma stosowana jest od czasów starożytnych jako część składowa masali do przygotowywania posiłku. Powiedzenie, że jedzenie jest lekarstwem znajduje w tym miejscu pełne uzasadnienie, gdyż udział kurkumy w spożywanych posiłkach radykalnie nie tylko poprawia smak potrawy, ale działa niezwykle silnie terapeutycznie. Dzisiejsze badania dokumentują, że kurkuma zawiera polifenol czynną substancję, która posiada 150 działań terapeutycznych. Kurkuma zawiera silne przeciwutleniacze i ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne, promuje zdrowy układ pokarmowy, poprawia funkcjonowanie mózgu, obniża trójglicerydy itd.

Jednakże, moc kurkumy znacząco się powiększa jeśli jest ona połączona z Peperiną czyli z pieprzem czarnym z uwagi na jego gorący charakter działania. Kiedy Kurkuma połączy się z pieprzem to wówczas jej siła terapeutyczna w organizmie powiększa się 2000 %.

Sposób przygotowania:

Etap pierwszy: Pasta z kurkumy

1/4 szklanki sproszkowanej kurkumy

1/2 łyżeczki mielonego pieprzu

1/2 szklanki wody.

Całość podgrzewamy na wolnym ogniu, nieustannie mieszając. Doprowadzamy do konsystencji papki. Schładzamy i mamy gotowy podstawowy kompozyt. Można przechowywać go również w lodówce zamknięty w słoiczku

Etap drugi:

1 szklanka mleka kokosowego lub migdałowego, można zastosować także mleko krowie.

1 łyżeczka Ghee (masła oczyszczonego) lub oleju kokosowego

1/4 pasty z kurkumy

Odrobina miodu

Całość podgrzewamy w rondelku, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Dopiero, kiedy mleko będzie ciepłe możemy dodać miód do smaku i już gotowe.