Ayurvedyjskie sekrety zdrowia i urody

Ayurvedyjskie sekrety zdrowia i urody przykładają niezwykłą wagę snu dla naszego zdrowia czy piękna cielesnego. Sen jest jednym z naturalnie występujących aspektów naszego  życia. Bezsenność lub problemy ze snem wpływają na naturalny wzorzec życia. Nieodpowiedni sen lub całkowity nawet brak snu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i nasze zdrowie. Na dłuższą metę problemy ze snem prowadzą do poważnych problemów jak drażliwość, brak koncentracji, letarg, brak entuzjazmu itd. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach sen stał się luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić.  Żyjemy w zbyt dużym pośpiechu, dodatkowo codzienny stres, niepokój, czy wpływ elektromagnetyzmu itp. przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób ma problem ze snem.

Ajurveda VATA

Z punktu widzenia Ajurwedy, za problemem z zasypianiem stoi Vata-dosha. Mówiąc krótko, dosha powietrza jest w stanie nierównowagi. Na kłopoty ze snem składają się nie tylko powyżej opisane czynniki jak stress. Nie powinniśmy jeść późnym wieczorem pokarmów takich jak np. kapusta, jabłka, ciężkiego jedzenie gdyż pogorszą one jeszcze bardziej ilość powietrza. Należy pamiętać że Vata dosha ma wpływ na układ nerwowy i tworzy wrażliwość na układ nerwowy. W konsekwencji pojawia się depresja, lęk i  bezsenność.

Ayurvedyjskie sekrety zdrowia i urody jasno mówią, że w głowie pracuje tzw. Tarpaka dosha, która odżywia komórki mózgowe co powoduje, że dobrze śpimy. Jeśli Tarpaka dosha jest w nierównowadze, komórki mózgowe będą niedożywione. Stan ten spowoduje bezsenność. Tarpaka dosha jest niezwykle ważna nie tylko z powodu dożywiania naszych komórek mózgowych, ale zarządza także prawidłową pracą wszystkich naszych zmysłów.  Wiemy z ajurwedy, że w sercu pracuje bardzo szczególna sub-dosha, która odpowiada za nasze emocje, czy pragnienia. Jeśli jest w nierównowadze mamy zagwarantowany problem ze snem.

 

 

Ajurveda Ashwagandha

Opisałem w poprzednim artykule Ashwagandhę, ponieważ doskonale pomaga w przypadku problemów ze snem, czy zmęczeniem. Jednak jej szczególna moc przejawia się w zakresie promowania dobrego snu. Dlatego nazywana jest często cudownym ziołem. Najlepsze efekty uzyskuje się mieszając Ashwagandhę z innym ziołem Brahmi.  Wystarczy pogotować łyżeczkę tych dwóch ziół w 2 szklankach wody, odparować do połowy i wypić przed snem ten ciepły napar.

Ajurweda zaleca także spożycie małej miseczki winogrona przed pójściem spać. Jest to skuteczny środek na dobry sen.  Winogrono zwane w sanskrycie drakshą nie tylko promuje dobry sen, ale odmładza nasz umysł, jest pełne przeciwutleniaczy i melatoniny.

W drugiej części przedstawię jeszcze inne remedia na promowanie snu.