Dla dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia Ajurweda zaleca stosowanie popiołów z cennych ziół oraz z metali i kamieni, takich jak złoto, srebro, rubiny i szmaragdy. Ale czy wiesz, że starożytna nauka przywiązuje również ogromną wagę do metali, z których wykonane są przybory kuchenne? Podczas gdy współczesny styl życia sprawił, że wybieramy wygodniejsze naczynia kuchenne ze stali, szkła i nieprzywierającej powłoki, staromodne naczynia mają właściwości terapeutyczne, niezależnie od tego, czy używasz ich do gotowania, czy spożywasz w nich posiłki.

W rzeczywistości, podczas gdy szkło i stal są dość neutralne, patelnie powlekane lub nieprzywierające mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia skóry. Chemikalia, które wypłukują powlekane patelnie, mogą być dla nas szkodliwe, powodując przy tym takie stany, jak np. przewlekły trądzik. Chociaż całkowita wymiana naczyń kuchennych jest raczej niewygodna, można z łatwością włączyć do naszej kuchni trochę czystych metali (i gliny), aby poprawić zdrowie i długowieczność. Czy gotowanie w miedzianych naczyniach jest bezpieczne?

Korzyści zdrowotne wynikające z gotowania w miedzianych naczyniach

Nauka udowodniła już, że pokarmy bogate w miedź zwiększają produkcję kolagenu. Możesz wiec przechowywać wodę przez noc w miedzianym naczyniu. Następnie wypić z niego swoją pierwszą szklankę, aby cieszyć się zaletami tego wspaniałego metalu. Jeśli jesteś typem kapha (skłonnym do przybierania na wadze, kaszlu i przekrwienia), to jest to naczynie najlepsze dla Ciebie. Miedź, która związana jest ze słońcem i ogniem, pomaga zwiększyć Agni w ciele – więc pośrednio zwiększa również tempo metabolizmu – dr Naresh. Odtruwa organizm, pomaga zwiększyć poziom hemoglobiny, poprawia wydzielanie żółci i ruchy perystaltyczne jelit, aby wspomóc trawienie.

Gotowanie w naczyniach z mosiądzu i miedzi wydaje się być staroświeckie, ale czy wiesz, że mogą one zapewnić korzyści zdrowotne i zwiększyć wartość odżywczą naszej żywności. Stare naczynia, czy to używane do gotowania, czy do jedzenia, mają właściwości terapeutyczne. Miedź nie tylko zapobiega utracie składników odżywczych, umożliwiając gotowanie w równej temperaturze, ale zwiększa również siłę i odporność.

7 korzyści zdrowotnych płynących z gotowania w naczyniach mosiężnych i miedzianych:

1. Dobry na astmę

Spożywanie potraw gotowanych w mosiądzu lub wody pitnej zakonserwowanej w miedzianym naczyniu pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma.

2. Zwiększa liczbę hemoglobiny

Gotowanie w mosiężnych naczyniach uwalnia cynk do żywności, co nie tylko pomaga w oczyszczaniu krwi, ale także zwiększa liczbę hemoglobiny.

3. Zmniejsza ryzyko infekcji

Naczynia wykonane z miedzi i mosiądzu dłużej utrzymują ciepło potraw, a jednocześnie chronią przed chorobami i niebezpiecznymi mikroorganizmami. Ponadto pięknie się prezentują i stanowią wspaniały dodatek do każdej kuchni.

4. Łagodzi bóle stawów

Spożywanie wody z naczyń miedzianych może pomóc zmniejszyć ból stawów i stany zapalne, ponieważ miedź jest dobrze znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Przyspiesza metabolizm i zwiększa poziom kolagenu w organizmie.

5. Pomaga w odchudzaniu

Gotowanie i jedzenie za pomocą mosiężnych i miedzianych przyborów zmniejsza otyłość, poprawia wzrok i wytwarza melaninę. Ma ona kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry, ponieważ chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV.

6. Polepsza trawienie

Właściwości tych naczyń pomagają również w zdrowiu układu pokarmowego, ponieważ są dobre do zwalczania gazów, zaparć i kwasowości. Miedź oczyszcza żołądek i pomaga w wchłanianiu składników odżywczych, które jemy.

7. Przyjazny dla serca

W dzisiejszych czasach utrzymanie zdrowego serca ma kluczowe znaczenie. Miedź pomaga w kontrolowaniu ciśnienia krwi i tętna, zwalcza zły cholesterol w naszym organizmie i obniża nadciśnienie. Oprócz tych korzyści zdrowotnych, miedziane i mosiężne garnki i patelnie mogą być używane do wielu rodzajów gotowania. Ponieważ nie reagują z żywnością, dzięki czemu idealnie nadają się do gorących potraw, takich jak gulasze, zupy, sosy i zapiekanki.