Według Ajurwedy woda pitna z miedzianego naczynia jest nie tylko dobra dla zdrowia serca, ale także poprawia trawienie i pomaga w utracie wagi. Wiadomo również, że woda ta zapobiega nadciśnieniu i obniża poziom cholesterolu. Dlatego też miedziane naczynia to idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. A idealny prezent na Święta to prezent trafiony! 

Dlaczego naczynia miedziane to dobry pomysł na prezent?

Naczynia miedziane wyróżniają się nie tylko pięknym wyglądem oraz ręcznym wykonaniem. Woda przygotowywana i pita z naczyń miedzianych posiada niezwykłe właściwości. Jeśli chcesz poprawić swoją odporność w tym sezonie zimowym, Ajurweda zaleca przechowywanie wody do picia w miedzianym naczyniu ze względu na liczne korzyści zdrowotne, jakie oferuje. Ajurweda mówi, że picie wody z miedzianego naczynia może pomóc zrównoważyć tridosze (Kapha, Pitta, Vata) i zapobiegać różnym infekcjom.

Wiadomo również, że woda pitna z miedzianego naczynia poprawia trawienie i zapobiega chorobom serca, nadciśnieniu i obniża poziom cholesterolu, zgodnie ze starożytną praktyką leczniczą. Poza tym świetnie działa na Twoją skórę.

„Zimą przechodzimy na miedziane filtry z glinianych garnków. Woda pitna przechowywana w miedzianym naczyniu sprawia, że ​​czuję się naprawdę lekka i świeża. Woda z miedzianych naczyń smakuje o wiele lepiej i jest słodsza” – mówi dr Dixa Bhavsar w swoim najnowszym poście na Instagramie o zaletach wody pitnej przechowywanej w miedzianym naczyniu. Mówi, że właściwości wody przechowywanej w miedzianym naczyniu:

“Według Ajurwedy to Ushna – z natury gorąca, Rasa (Smak) – słodka i lekko cierpka, Katu vipaka – po strawieniu przechodzi w ostry smak”.

Dr Dixa Bhavsar jest wykwalifikowanym lekarzem ajurwedy (BAMS). Jako prawdziwa wielbicielka i miłośniczka ajurwedy, dr Dixa przypisuje siłę swojego stylu życia holistycznemu reżimowi ajurwedy i jego magicznym właściwościom uzdrawiania. Wierzy, że ajurweda to nie tylko sposób leczenia, w przeciwieństwie do innych systemów leków.

Zalety picia wody z miedzianego naczynia według dr Bhavsara:

 1. Pomaga w odchudzaniu
 2. Poprawia trawienie.
 3. Spowalnia starzenie.
 4. Jest pokarmem dla serca i pomaga w nadciśnieniu i cholesterolu.
 5. Korzystnie wpływa na artretyzm i stany zapalne stawów.
 6. Pomaga pokonać anemię, ponieważ miedź wspomaga wchłanianie przez organizm żelaza, które odgrywa kluczową rolę w walce z anemią.
 7. Pomaga szybciej leczyć rany.
 8. Reguluje pracę tarczycy.
 9. Poprawia zdrowie skóry i produkcję melaniny. 10. Jest uważany za środek przeciwdrobnoustrojowy i pomaga zwalczać infekcje. 

 

Naczynia miedziane - pomysł na prezent!

Miedziane naczynia – proste wskazówki jak czyścić:

 1. Cytryna i sól: Aby naturalnie wyczyścić miedziane garnki i patelnie oraz mniej delikatne kawałki miedzi, przekrój cytrynę na pół, dodaj sól po przecięciu i delikatnie wetrzyj przedmiot. Możesz również zrobić pastę z soku z cytryny i równych częściach soli i nieutlenionej skrobi kukurydzianej lub sody oczyszczonej.
 2. Ocet i sól: Miękką ściereczką natrzyj mieszaninę 1 łyżki stołowej soli kuchennej i 1 szklanki białego octu i spłucz. Lub zanurz zmatowioną miedź w garnku z 3 szklankami wody i mieszanką soli i octu, zagotuj i gotuj, aż zniknie brud i nalot. „Dobrze jest myć miedziane naczynia dwa razy w tygodniu, jeśli używasz ich codziennie” – mówi dr Bhavsar.

Dawanie prezentów świątecznych, to jeden z ważniejszych momentów w roku. I chociaż to nie o prezenty w Święta chodzi, to prezenty świąteczne dają mnóstwo radości. A z tego się nie wyrasta! Więc może tym razem coś zupełnie innego? Może tym razem prezent, który nie spędzi reszty roku gdzieś przykurzony, pomiędzy kartonami. A może coś co poprawi samopoczucie, ba, a nawet zdrowie!

Naczynia miedziane to idealny pomysł! Spraw najbliższym wyjątkowy prezent świąteczny!