Dlaczego bransoletki miedziane brudzą podczas noszenia?
Dlaczego bransoletki miedziane brudzą podczas noszenia?
Pod względem wartości miedź jest metalem niedocenianym w porównaniu ze srebrem i złotem. Jest jednak metalem niezwykle wszechstronnym, który ma doskonałą trwałość i plastyczność. A to czyni go popularnym wyborem do produkcji biżuterii, takiej jak bransoletki. Niestety miedź z czasem traci swój blask i matowieje. Reaguje z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak tlen, wilgoć, inne chemikalia, a nawet ludzka skóra, która może powodować korozję miedzi. Powoduje to powstawanie zielonej warstwy na powierzchni metalu zwanej miedzianą patyną, przez co bransoletki miedziane brudzą podczas noszenia. Jeśli więc Twoja miedziana bransoletka wymaga odświeżenia, masz szczęście, ponieważ poniżej pokażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, jak czyścić miedzianą bransoletkę!
Jak postępować z plamami miedzianymi?
Dlaczego bransoletki miedziane brudzą podczas noszenia? Niekiedy miedź może pozostawić zieloną pozostałość na skórze. Dzieje się tak, ponieważ reakcja chemiczna między miedzią a twoim potem tworzy chelaty miedzi – czyli kawałki miedzi przyklejone do powierzchni skóry. Podczas gdy czysta miedź nie może być wchłaniana przez skórę, chelaty miedzi mogą. Jednak organizm ludzki reguluje ilość miedzi w organizmie, więc nadmiar miedzi zmienia kolor skóry na zielony. Na szczęście wchłanianie miedzi nie jest dla nas szkodliwe, ponieważ organizm ludzki potrzebuje miedzi. Wiele osób nosi je właśnie po to, aby uniknąć niedoboru miedzi. Miedź jest również metalem przeciwgrzybiczym i przeciwdrobnoustrojowym i nie podrażnia ani nie szkodzi naszej skórze. To zielone zabarwienie, które miedź pozostawia na skórze, nie jest trwałe i można je zmyć wodą z mydłem.
Jak przechowywać miedzianą biżuterię?
Upewnij się, że wszystkie elementy miedziane są dokładnie wysuszone przed przechowywaniem ich w hermetycznym pojemniku — narażenie na wilgoć i powietrze powoduje matowienie miedzi. Zawsze szukaj chłodnego i suchego miejsca podczas przechowywania bransoletki. Możesz umieścić ją w torbie hermetycznej, aby jeszcze bardziej ograniczyć interakcję biżuterii z powietrzem. Wykonanie tych kroków spowolni tempo ich matowienia. Najlepiej jest również unikać noszenia miedzianej biżuterii podczas pływania w basenach lub używania domowych detergentów zawierających chlor, ponieważ może to uszkodzić miedzianą biżuterię. Ponadto olejki do ciała powodują z czasem matowienie elementów miedzianych, dlatego ważne jest, aby były czyste i wypolerowane.
Proste wskazówki jak czyścić miedzianą bransoletkę:
- Cytryna i sól: Przekrój cytrynę na pół, dodaj sól po przecięciu i delikatnie wetrzyj przedmiot. Możesz również zrobić pastę z soku z cytryny i równych częściach soli i nieutlenionej skrobi kukurydzianej lub sody oczyszczonej.
- Ocet i sól: Miękką ściereczką natrzyj mieszaninę 1 łyżki stołowej soli kuchennej i 1 szklanki białego octu i spłucz. Lub zanurz zmatowioną miedź w garnku z 3 szklankami wody i mieszanką soli i octu, zagotuj i gotuj, aż zniknie brud i nalot.
Jak nosić miedzianą bransoletkę?
Jak wspomniano powyżej, części skóry mające kontakt z miedzią mogą wpływać na jej kolor. Nie noś miedzianych elementów w miejscach takich jak prysznic lub basen — ponieważ chemikalia w wodzie mogą uszkodzić Twoją bransoletkę. Ponadto zawsze zdejmuj miedzianą biżuterię podczas mycia naczyń lub wykonywania czynności w domu, aby zapobiec jej uszkodzeniu. To wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak czyścić miedzianą bransoletkę lub inną miedzianą biżuterię. Jeśli szukasz nowej bransoletki, czeka Cię u nas niespodzianka!