GHEE ajurwedyjskie masło klarowane – korzyści i rodzaje

Lecznicze ghee to tradycyjny ajurwedyjski preparat wytwarzany z mleka krowiego i leczniczych ziół. Korzyści zdrowotne ghee są liczne, od różnych terapii medycznych po leczenie kilku problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Według Ajurwedy Ghee ma wyjątkową właściwość zwaną Samskarasya Anuvartanat. Oznacza to, że może przyjmować właściwości ziół, które do niego dodajesz, bez uszczerbku dla jego właściwości.

Ghee, ajurwedyjskie masło klarowane, znane jest również jako ghritham. Jest pierwszym i najważniejszym paliwem dla organizmu. Pachnące, pożywne mleko krów karmionych trawą, wypasanych na czystym, nieskażonym terenie, tworzyło wspaniały złoty płyn w dawnych czasach. Ajurweda mocno wierzy, że ghee jest dobre dla zdrowia i umieszcza je na szczycie listy „niezbędnych produktów spożywczych”.

Fakty żywieniowe

Ghee nie zawiera węglowodanów, ponieważ prawie w całości składa się z tłuszczu. Jest całkowicie tłuste, podobnie jak większość olejów kuchennych. W jednej łyżce stołowej Ghee znajduje się piętnaście gramów tłuszczu, w tym 9 gramów tłuszczów nasyconych. Pozostała zawartość tłuszczu obejmuje mniej niż jeden gram wielonienasyconego tłuszczu i około 5 gramów zdrowego jednonienasyconego tłuszczu.

Łyżeczka ghee zapewnia:

 • 8% zalecanego dziennego spożycia (RDI) witaminy A.
 • 2% RDI dla witaminy E.
 • 1% RDI dla witaminy K.

Aby spożywać wystarczającą ilość tych składników odżywczych, należy stosować zdecydowanie więcej tłuszczu Ghee niż jest to zalecane. A żeby organizm mógł skutecznie wchłonąć składniki odżywcze, zaleca się stosowanie niewielkiej ilości ghee w posiłkach zawierających rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze.

Rodzaje Ghee w Ajurwedzie

GHEE ajurwedyjskie masło klarowane:

 • otrzymywane z mleka od krów karmionych zbożem 
 • otrzymywane z mleka od krów karmionych trawą.

Ajurwedyjskie lecznicze ghee od krów karmionych zbożem może zawierać śladowe ilości chemikaliów oraz zwykle okazuje się, że ghee przygotowane z ziaren jest gorszej jakości.

Według badań mleczarskich ghee od krów karmionych trawą jest znacznie bardziej pożywne niż ghee od krów karmionych zbożem. Eksperci doradzają konsumentom, aby wybierali ghee od krów karmionych trawą, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych. W hodowlach karmionych trawą krowy mogą swobodnie wędrować po bujnych pastwiskach. Otrzymują one tylko antybiotyki lub leki ziołowe w celu zwiększenia produkcji mleka.

Ghee od krów karmionych trawą, organiczne

Czystość i reputacja organicznego ghee jest na innym poziomie i oferuje kilka zalet ajurwedyjskiego ghee. Masło klarowane ghee w tej najwyższej jakości pochodzi z mleka od krów karmionych trawą. Zawiera kwas mlekowy, który jest bezpieczny dla osób nietolerujących laktozy.

Organiczne ghee od krów karmionych trawą ma mocny smak i jest trwałym produktem mleczarskim. Ze względu na wysoką temperaturę dymienia, organiczne ghee z hodowli mlecznej jest idealne do gotowania w wysokich temperaturach, jak pieczenie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu.

Ghee od zdrowych krów zawiera dużą ilość białka. Zawartość białka różni się w zależności od rasy i jest ona najwyższa w mleku premium od krów rasy Sahiwal i Gir. Ghee wykonane z mleka organicznego od krów karmionych trawą jest całkowicie czyste i nie zawiera śladów antybiotyków, GMO ani produktów steroidowych. Ten naturalny produkt nie zawiera sztucznych aromatów, barwników ani konserwantów.

Masło Ghee od krów karmionych trawą, czosnkowe

Czosnek naturalnie zmniejsza stany zapalne dzięki swoim właściwościom przeciwdrobnoustrojowym oraz przyczynia się do ogólnych korzyści. Klarowane masło Ghee czosnkowe oprócz tego, że jest zdrowym smarowidłem przyjaznym dla Keto, jest również zdrowym olejem kuchennym, który pomaga wzmocnić wrodzone mechanizmy obronne organizmu.

Ghee od krów karmionych trawą, limonkowe

Masło Ghee od krów karmionych trawą, limonkowe łączy w sobie skórkę limonki ze zdrową, jedwabiście gładką konsystencją ghee. Wraz z gotowaniem możesz go używać do robienia kanapek i przekąsek, które są smaczniejsze i ostrzejsze. Ghee limonkowe od krów karmionych trawą powstaje przez połączenie esencji cytrynowej z ghee. To podejście działa korzystnie, a wartości ghee są nadal obecne. Każda łyżka sprawi, że docenisz świeżość limonki.

Różne zabiegi z użyciem ajurwedyjskiego Ghee

Szerokie zastosowanie substancji oleistych w medycynie ajurwedyjskiej jest cechą charakterystyczną. Ghee jest uniwersalnym podstawowym składnikiem leków do pielęgnacji skóry w Ajurwedzie ze względu na jego wysoce tłustą naturę. Według Ajurwedy masaż zewnętrzny czystym ghee równoważy doszę Vata, zwalczając jej szorstkość i suchość. Ogólnie rzecz biorąc, masaż ghee może być bardzo pomocny w leczeniu paraliżu i obniżaniu problemów Vata, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, napięcie i bezsenność. W ramach ajurwedyjskiej terapii oczyszczającej Panchakarma pacjenci otrzymują coraz większe ilości ghee każdego ranka. Następnie otrzymują regularne masaże ghee w celu wypłukania toksyn z tkanek tłuszczowych, po czym terapię parową w celu usunięcia ich z powierzchni skóry. Po usunięciu toksyn ciało jest dokładnie myte różnymi metodami.

GHEE ajurwedyjskie masło klarowane w medycynie ajurwedyjskiej:

 • Płukanie ust ghee może pomóc twoim zębom i dziąsłom zachować zdrowie
 • Zdrowy, holistyczny olejek do kąpieli – do kąpieli dodaj dwie łyżki czystego krowiego ghee i połącz z 6-7 kroplami ulubionego olejku cytrynowego lub lawendowego.
 • Bandaż na oparzenia cieplne i ogniowe.
 • Naturalny środek na zmęczone oczy.
 • Praktyczny i niedrogi środek nawilżający do twarzy.
 • Kilka kropli ghee w każdym nozdrzu może zatrzymać krwawienie z nosa. Ból głowy można złagodzić, jeśli robi się to dwa razy dziennie.

Korzyści z używania ajurwedyjskiego Ghee

Ulepszona funkcja mózgu dzięki Brahmi Ghee

Brahmi ma reputację poprawiającą pamięć i z czasem poprawia funkcje poznawcze, uczenie się i intelekt, jednocześnie poprawiając pamięć i koncentrację. Te specjalne lecznicze właściwości przeciwutleniające i adaptogenne ghee odświeżają umysł, stymulują rozwój mózgu dziecka i pozytywnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Brahmi ghee jest tradycyjnie stosowane w Ajurwedzie do leczenia dolegliwości, takich jak, niestrawność, problemy z układem moczowym itp.

Ghee panchatikta ghrita, która uspokaja dosze

Tradycyjna forma ghee znana jako panchatikta ghrita składa się z pięciu ziół, które miesza się z ghee w celu zwalczania chorób, równoważenia Vata, Pitta i Kapha oraz oczyszczania krwi. Jego enigmatyczne składniki mają działanie głęboko penetrujące tkanki, przeciwzapalne, antytoksyny i przeciwświądowe. Pachnące, terapeutyczne i odżywcze zioła, takie jak Nimba Twaka, Patolalata, Kantakari, Guduchi i Vasa, są zawarte w tym leczniczym ghee.

Ashwagandha Ghee zmniejsza stres i niepokój 

Zioło Ashwagandha od dawna uważa się za najcenniejsze spośród wszystkich rodzimych ziół indyjskich. Pomaga uspokoić układ nerwowy i zmniejsza stres i niepokój. Ashwagandha i ghee to silne pożywienie wspierające zdrową, piękną skórę i włosy. Zwiększając poziom testosteronu oraz jakość i wigor nasienia, wzmacnia również męski układ rozrodczy. Jest powszechnie znany jako Rasayana i odmładzacz w Ajurwedzie. Ma działanie przeciwartretyczne, neurologiczne i przeciwnowotworowe.

Dobre samopoczucie układu oddechowego z Vasa Ghee

Jednym z najsilniejszych ziół stosowanych w przepisach ajurwedyjskich jest vasa (orzech malabarski). Pomaga zmniejszyć objawy zapalenia oskrzeli, astmy i nadmiernej ilości śluzu. Jest znany jako naturalny środek wykrztuśny, ma wiele właściwości leczniczych i jest najlepszym lekarstwem na krwawienia, ból gardła, kaszel, przeziębienie i problemy z oddychaniem. Składniki odżywcze są łatwiej wchłaniane w połączeniu z ghee organicznym. To szczególne lecznicze ghee poprawia zdrowie układu oddechowego i pomaga w leczeniu przeziębienia i kaszlu.

masło triphala

Masło TRIPHALA

GHEE – ajurwedyjskie masło klarowane kontra masło

Maso i Ghee mają stosunkowo podobne profile składników odżywczych i zawartość tłuszczu, ponieważ oba pochodzą z mleka krowiego. Ghee można stosować u osób, które mają problemy z trawieniem produktów mlecznych, ponieważ nie ma dokładnych ilości białek mlecznych jak masło.