Naczynia miedziane – przydatne informacje

Dla dobrego zdrowia i samopoczucia medycyna ajurwedyjska zaleca stosowanie bhasmy (proszek) z cennych ziół oraz metali i kamieni, takich jak złoto, srebro, miedź, rubiny i szmaragdy. Również nasza starożytna nauka przywiązuje ogromną wagę do metali, z których wykonane są nasze przybory kuchenne. Podczas gdy współczesny styl życia sprawił, że naszą uwagę skierowaliśmy w stronę wygodniejszych naczyń ze stali, szkła i nieprzywierającej powłoki, staromodne naczynia mają właściwości terapeutyczne, niezależnie od tego, czy używasz ich do gotowania, czy do spożywania posiłków. Poniżej naczynia miedziane – przydatne informacje

W rzeczywistości, podczas gdy szkło i stal są dość neutralne, patelnie powlekane lub nieprzywierające mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia. Dr Naresh, starszy lekarz ajurwedyjski w Ananda w Himalajach, mówi, że chemikalia, które wypłukują powlekane patelnie, mogą powodować takie stany, jak na przykład przewlekły trądzik. Chociaż całkowita wymiana naczyń kuchennych byłaby raczej niewygodna, możesz włączyć do swojej kuchni trochę czystych metali (i gliny), aby poprawić zdrowie i długowieczność.

Naczynia miedziane - przydatne informacje

Naczynia miedziane – przydatne informacje

Znawcy ajurwedy mówią, że miedź to o najlepszy metal do gotowania ryżu. Równocześnie aby cieszyć się zaletami tego wspaniałego metalu możesz także przechowywać wodę przez noc w miedzianym naczyniu i rano wypić z niego swoją pierwszą szklankę. Nauka udowodniła już, że pokarmy bogate w miedź zwiększają produkcję kolagenu. Dlatego ten metal jest również pomocny dla skóry. Jeśli jesteś typem kapha (skłonnym do przybierania na wadze, kaszlu i przekrwienia), to miedź jest metalem najlepszym dla Ciebie. „Miedź ma związek ze słońcem i ogniem, dlatego pomaga zwiększyć Agni w ciele – więc pośrednio zwiększy również tempo metabolizmu” – mówi dr Naresh. Odtruwa organizm, pomaga zwiększyć poziom hemoglobiny, poprawia wydzielanie żółci i ruchy perystaltyczne jelit, dzięki temu wspomaga trawienie.

Korzyści zdrowotne wynikające używania miedzianych naczyń

Według medycyny ajurwedyjskiej przechowywanie wody w miedzianych naczyniach ma wiele zalet. Miedź jest użytecznym metalem i to nie tylko ze względu na dobrą przewodność elektryczną. Ma też inne dobre właściwości. Ajurweda mówi nam, że woda przechowywana w miedzianych naczyniach utrzymuje równowagę trzech dosz w ciele: (vata, kapha i pitta) i odbywa się to poprzez dodatnie ładowanie wody.

Przechowywanie wody w naczyniach miedzianych

1. Zwalczanie toksyn

Miedź posiada właściwości usuwnia toksyny z organizmu. Pomaga również naprawić tkanki łączne obecne w skórze i sercu.

2. Poprawa trawienia

Woda przechowywana w miedzianych naczyniach jest pomocna przy problemach trawiennych. Miedź może stymulować perystaltykę jelit, co pomaga w lepszym funkcjonowaniu mięśni żołądka. Dodatkowo pomaga w trawieniu i ułatwia przemieszczanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym. Zabija bakterie w żołądku, a nawet leczy niektóre wrzody trawienne. Woda pitna z miedzianych naczyń działa również korzystnie na funkcjonowanie nerek i wątroby, ponieważ pomaga dobrze wchłaniać składniki odżywcze w tych obszarach.

3. Usuwanie bakterii

Miedź może usuwać wiele bakterii, co zostało udowodnione naukowo. Właściwości przeciwbakteryjne miedzi pomagają usunąć E.Coli w ciągu 24 godzin. Ponadto wiele chorób przenoszonych przez wodę można wyeliminować, po prostu przechowując ją w miedzianych naczyniach. Oznacza to, że może również pomóc nam w wyeliminowaniu bakterii z organizmu poprzez proste użycie miedzianych naczyń.

4. Regulacja czynności tarczycy

W obecnych czasach problemy z tarczycą są bardzo powszechne na całym świecie i wiele osób cierpi z tego powodu. Istnieją różne powody występowania problemów z tarczycą, a jednym z nich jest brak miedzi w organizmie. Oznacza to, że zwykłe picie wody z miedzianych naczyń może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów.

5. Zwalczanie artretyzmu

Od czasów starożytnych miedź była używana do zwalczania artretyzmu i innych bólów stawów. Bóle stawów mogą być nie do zniesienia, a także wymagają wielu leków, aby je zmniejszyć. Ale jeśli szukasz prostszego środka, to miedź pomaga zmniejszyć bóle. Nawet te, spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wystarczy, że zaczniesz nosić magnetyczne miedziane bransoletki!

6. Zwalczanie anemii

Lista korzyści związanych z miedzią jest długa, a jak już wiadomo niedobór miedzi powoduje anemię. Dlatego picie wody z takich naczyń pomaga w jej walce, a dzieje się tak, ponieważ obecność miedzi zwiększa poziom hemoglobiny we krwi.

7. Leczenie ran

Peptydy miedzi są znane jako środki lecznicze. Wiele produktów zawiera peptydy miedzi, ponieważ metal ten ma zdolność gojenia ran i uszkodzeń. Tak więc, jeśli chcesz uniknąć kupowania drogich produktów i szukasz prostszej alternatywy, możesz zdecydować się na picie wody z miedzianych naczyń.

8. Pomoc w walce z ADHD

ADHD to przekleństwo naszego pokolenia. Przekształca się w trakcie swojego przebiegu, a także prowadzi do wielu innych chorób neurologicznych. Szanse na pojawienie się ADHD są zmniejszone i ograniczone, jeśli pijesz wodę z miedzianych naczyń. Miedź wzmacnia mózg. Brak równowagi miedzi w naszym ciele może przechylić nasze funkcje poznawcze w stronę tej części mózgu, która nie jest zdrowa. Tak więc picie wody z miedzianych naczyń może pomóc w ograniczeniu ADHD.

9. Spowolnienie starzenia

Miedź ma doskonałe właściwości przeciwutleniające, a to pomaga pozbyć się zmarszczek, a także przebarwień i plam na skórze. Dlatego picie wody przechowywanej w tych naczyniach pomaga zachować młodość i sprawność, gdyż proces starzenia naturalnie spowalnia.

 

Mimo, że naczynia wykonane z miedzi nie są tak popularne wśród użytkowników, a ludzie najczęściej korzystają z tych wykonanych ze szkła lub innych metali, rozsądnie byłoby, aby każdy zaczął pić wodę przechowywaną w naczyniach z miedzi. Takie produkty nie są drogie, a w rzeczywistości pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy, zapobiegając wielu chorobom.