Artykuł zawiera lokowanie marki własnej
Kupując miedzianą butelkę, należy mieć na uwadze fakt, że z czasem zmieni ona kolor. Dzieje się tak, ponieważ miedź jest metalem silnie reaktywnym i pojawiają się na niej czarne plamy. Ale czy świadczą one o jej kiepskiej jakości, czy też wpływają na walory zdrowotne oczyszczanej wody? Nic z tych rzeczy! Czernienie miedzianych naczyń oraz zmiana ich koloru to zjawisko naturalne. Butelka miedziana – co musisz wiedzieć?
Butelka miedziana do oczyszczania wody
W ostatnim czasie butelki miedziane stały się modnym dodatkiem użytkowym o walorach dekoracyjnych. Używane są nie tylko do uzdatniania i spożywania zdrowej wody, ponieważ woda ta zostaje nasycona niewielką ilością jonów miedzi. Ale również dzięki ich złoto-miedzianej barwie stanowią piękną ozdobę wnętrz. Klienci cieszą się smakiem zdrowej, oczyszczonej wody oraz myją butelkę zgodnie z zaleceniami producenta, czyli pastą z soli i soku z cytryny. I niestety w trakcie ich użytkowania pojawiają się ciemne plamy, co dla niektórych osób jest kłopotliwe i robią niepotrzebną sensację.
Czarne plamy a proces utleniania
Wraz z upływem czasu butelki miedziane zmieniają kolor, a na ich powierzchni pojawiają się czarne, szare lub brązowe plamy. Proces utleniania pojawia się na naczyniach wysokiej jakości, pozbawionych domieszek metali ciężkich. Wiele osób uważa, że jest to coś złego, jednak zmiana koloru miedzi to bardzo dobry znak. Mamy pewność, że jest to produkt o doskonałym składzie. Przyczyną utleniana się miedzi jest dostęp powietrza oraz jego zmienna wilgotność. Jeśli tylko wyczujemy zmianę smaku wody na metaliczny, konieczne jest wówczas czyszczenie miedzianej butelki pastą z soli i soku z cytryny.
Miedź jest metalem, który wystawiony na działanie czynników atmosferycznych pokrywa się naturalną zielonkawą warstwą ochronną. Warstwa ta nazywana jest patyną i zabezpiecza ona miedź przed korozją.
Wiele osób pojawiające się plamy na miedzianej butelce uważa za oznakę złej jakości. Jednak czystość oraz wysoka jakość miedzi, z której wykonana jest butelka objawia się utlenianiem miedzi. Powoduje to, że butelka matowieje, ciemnieje i pojawiają się na niej plamy. Dlatego w przypadku zakupu miedzianych produktów warto spokojnie zaakceptować ten fakt!
Butelka miedziana – co musisz wiedzieć?
- Im więcej zanieczyszczeń tym szybciej miedź zabarwi się na ciemniejszy kolor
- Niewłaściwa pielęgnacja i czyszczenie miedzianej butelki również spowoduje powstawanie plam oraz utratę blasku. Nie czyścimy naczyń miedzianych w zmywarce!
- Ponieważ węgiel aktywny barwi miedź, wszelkie filtry do wody, które wykorzystują węgiel będą zabarwiać miedziane butelki
- Złej jakości woda kranowa powoduje szybsze ciemnienie butelki.
- Dodatek owoców, warzyw i soku do miedzianej butelki również przyczyni się do powstawania plam, ponieważ kwasy owocowe wchodzą w reakcję z miedzią
- Zalewanie butelki gorącą wodą może doprowadzić do jej uszkodzenia
- Nie czyścimy butelki miedzianej ostrymi czy drucianymi rzeczami, ponieważ mogą trwale zarysować powierzchnię.
- Czysta woda nie wyczyści pojawiających się tlenków i zanieczyszczeń na powierzchni miedzi!
Jak często myjemy miedzianą butelkę?
Miedzianą butelkę zaleca się myć przynajmniej raz w tygodniu. Jednak w przypadku, gdy posmak wody z naczynia staje się metaliczny, wówczas warto zwiększyć częstotliwość czyszczenia i dostosować ją do własnych potrzeb.
Naturalny proces utleniania potwierdza czystość miedzi, z której wykonano butelkę. Pokazuje nam również jakiej jakości jest woda płynąca w kranie i jak słuszna jest nasza decyzja o jej zakupie !!!