Według Acharya Shunya, światowej sławy duchowej nauczycielki, pionierki jogi i ajurwedy, picie ośmiu szklanek wody dziennie jest absurdalną “zasadą”. Ajurweda zaleca aby pić tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni. Picie wody wg ajurwedy nie jest ustalone tak, jak ustalone są stałe pory posiłków. W zależności od pory dnia, pory roku, temperatury powietrza, aktywności lub twojego agni, twoje pragnienie będzie się wahać. Dlatego też należy szanować naturalny instynkt i pić wodę tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie.

Rodzaje wody pitnej

Woda reprezentuje somę, odżywczą, chłodzącą jakość, która jest związana z energią księżycową. Pomaga w trawieniu, chłodzi i równoważy Pitta dosha, wspiera Kapha i przeciwdziała suchości Vata. Odżywia, natłuszcza, a także odtruwa, gdy wypływa z organizmu w postaci moczu.

W celu oczyszczenia kanałów i zwiększenia wchłaniania wilgoci teksty ajurwedy zalecają gotowanie wody przez różny czas, tworząc terapeutyczną wodę zwaną ushnodaka. Innym sposobem jest dodanie przypraw lub ziół do wody po zagotowaniu. Starożytne teksty mówią o różnicy w szybkości wchłaniania zwykłej wody i wody przegotowanej:

Zwykła woda — wchłanianie zajmuje około 6 godzin, jeśli każdy kanał jest czysty. Zwykła (nieprzegotowana i naturalnie schłodzona) woda może być stosowana do zarządzania pittą. Można ją trzymać w glinianym, szklanym lub miedzianym dzbanku i wystawić ją na działanie chłodzących promieni księżyca. O przechowywaniu wody w miedzianym dzbanku można przeczytać w osobnym artykule.

Przegotowana i schłodzona woda — wchłania się przez około 3 godziny i pomaga otworzyć kanały. Według ajurwedy przegotowana woda, która naturalnie ostygnie w naczyniu, w którym się gotowała i wciąż jest ono przykryte pokrywką, jest wysoce strawna. Uspokaja wszystkie trzy dosze oraz gasi pragnienie i gorączkę . Taka woda jest pomocna przy rozpalaniu agni, w zwalczaniu zaparć, wzdęć, nabrzmiałego brzucha i czkawki. Woda, która wygotuje się do połowy swej początkowej ilości równoważy trzy dosze, pomaga w chudnięciu oraz w neutralizowaniu toksyn w kanałach (aama). Polecana wiosną i w porach deszczowych.

Gorąca woda ziołowa — proces trawienia trwa około 1,5 godziny, ze względu na ostrość agni oraz ziół i przypraw.

Woda dla Twojego typu ciała

Ilość wody, którą powinieneś pić, zależy od wieku, ilości pracy fizycznej lub ćwiczeń, pogody, diety, poziomu stresu, ziołowych suplementów diety i typu ciała. Ciepłe typy Pitta są zwykle bardziej spragnione niż wodniste typy Kapha. Typy Vata często mają zaparcia lub suchą skórę i dlatego muszą pić więcej wody. Ajurweda sugeruje, że sposób, w jaki pijesz wodę, wpływa na twoje zdrowie.

Ajurwedyjski sposób picia wody:

  1. Przede wszystkim usiądź i napij się (tak jak powinno się siadać przy jedzeniu).
  2. Weź łyk, nie wypijaj całej szklanki. Łykaj, połykaj, oddychaj. Powtórz.
  3. Pij wodę małymi łykami przez cały dzień. Jeśli połkniesz zbyt dużo wody na raz, twoje ciało nie wchłonie płynu. Większość z nich po prostu przechodzi przez ciebie.
  4. Temperatura wody powinna być co najmniej taka sama jak temperatura pokojowa. Ciepłe jest zawsze lepsze. Zimna i lodowata woda dosłownie wyłącza ogień trawienny.
  5. Po posiłku wypij łyk wody. Jeśli pijesz za dużo podczas jedzenia, twój żołądek nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca na trawienie. Zapamiętaj tę zasadę: napełnij żołądek 50% jedzeniem, 25% wodą i zostaw 25% pustej przestrzeni. Picie wody tuż po posiłku zwiększa kaphę.
  6. Z tego samego powodu nie pij dużo wody przed lub po posiłku. Wypijanie pełnej szklanki wody tuż przed posiłkiem osłabia twó agni.
  7. Pij, gdy jesteś spragniony. Pragnienie jest naturalnym instynktem, za którym należy podążać. Oznacza to, że organizm potrzebuje wody.
  8. Jeśli chodzi o ilość, wszyscy jesteśmy różni, różnej wielkości, z różnymi dietami i stylami życia. Uniwersalna zasada ośmiu szklanek dziennie po prostu nie dotyczy wszystkich. Oczywiście niesamowite ludzkie ciało ma swój własny wbudowany system pomiaru: pragnienie. Jeśli jesteś spragniony, napij się wody. Kiedy będziesz słuchać sygnałów pragnienia i popijania wody przez cały dzień, trafisz na właściwy interes.
  9. Twój mocz to kolejny test na to, czy twoje ciało jest odpowiednio nawodnione. Powinien być dość klarowny i mieć słomkowy kolor. Jeśli jest ciemnożółty, musisz pić więcej.
  10. Twoje usta są kolejnym wskaźnikiem. Jeśli są suche, prawdopodobnie Twój organizm jest odwodniony.   

Wg ajurwedy świadome picie wody może zmienić sposób, w jaki czujemy się na co dzień. Świadomość tego, co jemy i pijemy oraz wsłuchiwanie się w sygnały naszego organizmu są bardzo ważną zasadą. Dlatego też nigdy nie ignoruj ​​pragnienia.

Składniki, które można dodać, aby woda była bardziej odtruwająca

Cytryna

Picie mieszanki cytryny z wodą pomaga oczyścić i zalkalizować organizm. Dodaj jedną cienko pokrojoną cytrynę do dużego dzbanka (nie stosować w przypadku miedzianych dzbanków) lub wyciśnij świeży sok z cytryny do szklanki. Wypij to rano i odczekaj około 30 minut, aby zjeść śniadanie. Woda z cytryną zmniejsza stany zapalne, wspomaga trawienie, pomaga schudnąć, utrzymuje skórę wolną od skaz, wzmacnia układ odpornościowy, odświeża oddech i zwalcza infekcje wirusowe.

Mięta

Mięta dodaje odrobinę słodyczy bez cukru do wody i pomaga w trawieniu.

Ogórek

Dodanie kilku plasterków ogórka do wody zapewnia doskonałe nawodnienie. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Imbir

Pomaga oczyścić system, pomaga w trawieniu i uspokaja żołądek. Dodaj kilka cienkich plasterków lub zetrzyj mały kawałek do wody i spróbuj przed dodaniem większej ilości w razie potrzeby.