Spanie w dzień, znane jest w niektórych częściach świata jako sjesta, w tradycji ajurwedy nazywane jest divaswapna. Oprócz wyjątkowych przypadków, nie zalecana się spania dorosłym. Ajurweda przypomina nam, że jako ludzie jesteśmy zaprogramowani, aby poruszać się razem ze słońcem. Dlatego też powinniśmy stosować się do jego kursu, wiedząc kiedy spać, a kiedy pozostawać obudzonym. Chęć zaśnięcia w ciągu dnia nie jest uważana za naturalną rzecz u dorosłych.

Divaswapna – ajurwedyjska drzemka

W kulturach, które mają sjestę, ludzie często zjadają ostatni posiłek późno wieczorem i nie śpią do późnej nocy. Większość tych kultur występuje w ciepłych klimatach, w których drzemka w ciągu dnia uważana jest za pomocną. U większości z nas, gdy przychodzi ochota na sen w ciągu dnia, zwykle spowodowane jest to zjedzeniem ciężkiego posiłku, znudzeniem lub po prostu nienaturalnym nawykiem. Według Ajurwedy nie można dopuszczać do ochoty na sen w ciągu dnia.

Ponieważ podobne nasila podobne, w ciele gromadzi się się dosza kapha i jej tamas. Tamas jest cechą bezruchu i monotonii. Oznacza to, że sen w ciągu dnia będzie sprzyjać temu, że cechy oleistości, ciężkości i lepkości zastępują szybkość i koncentrację, których potrzebujesz w ciągu dnia. Te cechy doszy kapha otulą cię snem, jednak po tej drzemce w dzień nie obudzisz się odświeżony. Będziesz czuć się ociężały, zmęczony, a nawet przygnębiony. Im dłużej śpisz, gdy świeci słońce, tym bardziej twoje trawienie i wydalanie napełniają się mułem kaphy.

Kto powinien drzemać w ciągu dnia

Divaswapna - ajurwedyjska drzemka

Występują sytuacje, kiedy spanie w ciągu dnia jest niezbędne dla zdrowia. Poniżej znajduje się lista, tych osób, którym drzemka w ciągu dnia przyniesie korzyści:

  • bardzo młodzi (poniżej 5 lat)
  • starsi (powyżej siedemdziesięciu lat)
  • kobiety w ciąży i karmiące
  • wszyscy bardzo zmęczeni z powodu przepracowania lub podróży
  • pragnący pokonać skutki nadmiernego picia lub niestrawności (łącznie z biegunką)
  • wszyscy osłabieni fizycznie, czy to po wypadku, czy z powodu choroby
  • ludzie, którzy mają trudności z dolegliwościami psychologicznymi (jak nadmierna złość, lęk, żal)

Sen w dzień jako praktyka stylu życia zaleca się w krajach z gorącą i suchą pogodą, gdyż buduje kaphę i pomaga zneutralizować suchość. Jeśli tylko postanowisz spać w dzień, twoja drzemka nie powinna trwać dłużej niż czterdzieści pięć minut (pół godziny jest lepsze). Powinna odbywać się przynajmniej półtorej godziny po lunchu, pomaga tu również spanie w pozycji półsiedzącej.

Kto nie może spać w dzień

Spanie w ciągu dnia odradza się większości ludziom (z wyjątkami). Są ludzie, dla których szczególnie ważne jest, aby nie udzielali sobie Divaswapna – ajurwedyjska drzemka:

  • ludzie otyli lub osoby, które jedzą dużo tłustego ( mają oni dużo doszy kapha lub związanych z kaphą problemów zdrowotnych, łącznie z zatrzymaniem wody w organizmie, mdłościami, przeziębieniami i kaszlem)
  • Ci,którzy nie mają silnego apetytu lub których trawienie jest powolne(spanie w ciągu dnia jeszcze bardziej upośledza ogień trawienny)
  • wszyscy Ci, którzy wierzą, że mają w sobie toksyny z jedzenia (spanie w ciągu dnia hamuje metabolizm i sprzyja rozprzestrzenianiu się autotoksyn).

Nadmiar snu, czyli przeciwieństwo do bezsenności również może stanowić problem. Ajurweda leczy do dokładnie odwrotnie. Aby uniknąć nadmiernej senności, zmień jedzenia ze zwiększającego kaphę na pacyfikujące ją.

Źródło: Acharya Shunya “Ajurweda, kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością”