Natraja, posąg Sziwy, niszczyciel tamasowego i radżasowego guna, fot.S.Schweihofer, Pixabay

 

W znaczeniu mentalnym oprócz trzech dosh (vata, pitta, kapha), których używamy do obserwacji funkcjonowania ciała znajdujemy w ajurwedzie również trzy guny, czyli dosze mentalne. Są one podstawą dla zobrazowania cech temperamentu danej osoby jak i zróżnicowania jej indywidualnych predyspozycji psychicznych i moralnych. Są to guna sattva, rajas i tamas.

Guna SATTVA

Sattva to neutralna siła równowagi, energia świadomości, inteligencji, a jej właściwościami są lekkość, harmonia i spokój. Guna Sattva w rzeczywistości jest stanem równowagi między nadaktywnością a niedoczynnością. Jest to jeden z trzech właściwości istnienia. Spośród wszystkich trzech gun, Sattva Guna jest najczystszą i najbardziej harmonijną. 

Sanskrycki termin Sattva oznacza czystość lub dobro, a Guna oznacza jakość lub atrybut. Stąd oznacza jakość dobroci. Sattva Guna symbolizuje kolor biały, kolor pokoju. Jakość sattvy przypisuje się osobom spokojnym, cierpliwym i tolerancyjnym.

Dominacja Guny SATTVA

Zwiększony poziom Sattva Guny oddziaływuje pozytywnie na ciało, zarówno na poziomie duchowym, jak i mentalnym.

Kiedy dominuje Sattva, widoczne są następujące zmiany:

Behawioralne

  • Człowiek chce być dobrym i zaczyna troszczyć się o wszystkich.
  • Osoba staje się pogodna, szczęśliwa i pełna wdzięczności, jednocześnie zyskuje samokontrolę i pokojowe zachowanie.

Mentalne

  • Jakość Sattva napełnia człowieka mądrością. Co więcej, wnosi do niego poczucie dojrzałości.
  • Osoba łatwo rozumie różnicę między potrzebą a pragnieniem, dobrem a złem, oddanymi i nieoddanymi działaniami.
  • Jednostka wykonuje swój obowiązek lub pracuje z uczciwością i dobrą wolą oraz w pełni rozumie swoje działania.

Duchowe

  • Osoba okazuje szacunek wartościom boskim i duchowym oraz oddaje im oddanie.
  • Staje się czysty od wewnątrz i rozwija doznania duchowe.
  • Przynosi pozytywne aspekty każdej zrównoważonej doszy ajurwedyjskiej.

Chociaż Guna Sattva przynosi wiele pozytywnych zmian w życiu człowieka, ogranicza go pod pewnymi względami. Otacza człowieka przywiązaniem do szczęścia i wiedzy. Guna Sattva czyni nas miłymi i uprzejmymi, a ta cecha jest często nadużywana przez innych.

Rodzaje Guny Sattva

Istnieje 7 rodzajów gun Sattva i na podstawie tych 7 typów możemy wyróżnić sattwiczne osobowości ludzi.

1. Brahma Sattva 

Osobowości typu Brahma są czyste, stabilne emocjonalnie, opanowane, wierne swoim słowom, trzeźwe i inteligentne. Są one również dalekie od gniewu, pożądania, obiektywnych pragnień i zazdrości.

2. Arsa Sattva

Typy Arsa są poświęcone rytuałom świętym, studiom i ślubom. Są to zazwyczaj osoby inteligentne i pomysłowe, pozbawione nienawiści, zazdrości i gniewu. Ten rodzaj Sattvy jest również nazywany Rishi Sattva.

3. Aindra Sattva

Cechy charakterystyczne Aindry Sattvy to odwaga, siła, oddanie czynom moralnym i bogactwo.  Osoby o cechach Aindry Sattvy są dalekie od nikczemnych czynów, raczej zadowolone z siebie i pewne siebie.

4. Yamya Sattva

Ludzie typu Yamya Sattva są asertywni, gotowi do inicjowania działania i mają silną pamięć. Co więcej, nie ma w nich zazdrości, nienawiści, przywiązania i ignorancji.

5. Varuna Sattva (Varuna – bóg wody)

Typy Varuna są odważne, cierpliwe i lubią sporty wodne. Są dalekie od nieczystości i gniewu oraz są trzeźwi i konserwatywni.

6. Kauvera Sattva (Kuvera – bóg bogactwa)

Osobowości typu Kauvera są świadome własnej godności, honoru i luksusów. Poza tym są bogaci, ekstrawertyczni i czasami się irytują.

7. Gandharva Sattva 

Ludzie Gandharva Sattva lubią tańczyć, śpiewać, poezję, eposy, a ponadto są pomocne i zrelaksowane.

Jak zwiększyć Gunę Sattva?

Zwiększanie guny Sattva oznacza osiągnięcie stanu, w którym umysł jest stabilny, cichy i spokojny, a zatem jest tym samym, co zmiana starych złych nawyków i zastąpienie ich nowymi.

Spożywaj jedzenie sattwiczne

Aby zwiększyć gunę Sattva, ważne jest spożywanie jedzenia sattwicznego. Dieta sattivic obejmuje czyste, zdrowe i pożywne jedzenie, na przykład warzywa, owoce, zboża lub pokarm, który możesz ofiarować Bogu. Możesz włączyć do swojej diety zioła trawienne (imbir, kardamon itp.), aby poprawić trawienie.

Jedzenie sattwiczne zawsze przestrzega zasady Ahimsy czyli nieszkodzenia, co oznacza, że ​​źródło twojego pożywienia nie powinno obejmować krzywdzenia żadnej żywej istoty. 

Utrzymuj właściwą higienę.

Aby wzmocnić gunę Sattva, ważne jest również utrzymywanie siebie i swojego otoczenia w czystości. Kiedy Ty i Twoje otoczenie jesteście czyści, otrzymujecie pozytywne wibracje. Dlatego bądź higieniczny, noś czyste ubrania i utrzymuj porządek w swoim otoczeniu.

Zachowuj równowagę między pracą a czasem wolnym.

Pracoholik to osoba radżasowa, natomiast ospałość jest cechą osoby tamasowej. Równowaga między tymi 2 stanami to stan sattwiczny. Cokolwiek widzisz, słyszysz lub czytasz, ma głęboki wpływ na Twój umysł i zachowanie, zatem wybieraj rozrywkę, która wywołuje śmiech, miłość i spokój w sercu.

Bądź świadomy ludzi, z którymi spędzasz czas.

Towarzystwo osoby pozytywnej może cię podnieść, podczas gdy towarzystwo osoby negatywnej może cię zburzyć. 

Wstawaj wcześnie

Wczesne wstawanie to również dobry nawyk, który każdego dnia zapewni ci spokój i miły dzień. Aby wstać wcześnie, musisz wcześnie iść spać. Zdecydowanie unikaj pracy w nocy. Satguru mówi, że “Brahma Muhurta to najlepszy czas na przebudzenie , ponieważ w tym czasie w ludzkim systemie zachodzą pewne zmiany fizjologiczne. Według niego, leży on między 3:30 a 6:00 rano, w zależności od wschodu słońca”. Budzenie się w tym czasie stabilizuje nastrój i zapewnia spokój, a to stopniowo zwiększy twoją gunę Sattva.

Spędzaj czas z naturą oraz dodaj medytację do swojej codziennej rutyny.

Zrób sobie przerwę od codziennego pośpiechu i poświęć trochę czasu naturze, aby uspokoiła i odżywiła swoje ciało astralne. Zwiększy to w tobie Gunę Sattva. „Pobyt w lesie jest w Sattvie”. – [Śrimad Bhagavatam 11.25.25 I linia]

Również medytacja daje poczucie oderwania od materialistycznego świata, a to oczyszcza naszą świadomość. Kiedy medytujesz, jesteś daleko od iluzji świata fizycznego a blisko swojego prawdziwego ja. Pomaga to oczyścić umysł i poczuć świadomość czyli Chitta.

Człowiek  nie rodzi się z dominującą Sattvą, Rajasem czy Tamas Guną. Są to czynności, które wykonujemy, a które czynią nas Sattvą, Rajasem lub Tamasem. Dlatego też  zmieniając i ulepszając te czynności, możesz zdobyć dominację Sattvy.