od ciemności do światła (od tamas do rajas) fot. Patou Ricard, Pixabay

W naturze wszystko ma dwie właściwości. Jeśli w obiekcie występuje ruch, to sztywność zdecydowanie będzie częścią jego natury. Stan bezruchu, sztywności i bezwładności istnieje z powodu Tamas Guna w naturze.

Tamas Guna – stan bezwładności

Tamas Guna określana jest w starych tekstach jako “tempa”, a jej naturą jest ciemność, ociężałość, i bezwład. Charakteryzuje ją czarny kolor, a dzięki niej istnieje wszelka struktura i postać. Przewaga jej w świadomości ludzkiej tworzy typ człowieka ociężałego fizycznie i duchowo, pogrążającego się w materii. W sferze diety są to wszelkie substancje rozkładające i zatruwające, takie jak np. produkty przetworzone, nabiał, alkohol, duże ilości mięsa oraz glutenu.

Nadmiar Tamas Guny przypisuje się osobom niewrażliwym, ignoranckim oraz gnuśnym, które przywiązują się do braku troski, lekkomyślności oraz nadmiernego myślenia. Jednakże nie możemy powiedzieć, że Tamas to tylko znak negatywności.

Dominacja Tamas Guna

Aby rozpoznać Tamas Guna, należy przeanalizować siebie. Jeśli dokładnie zaobserwujemy czynności, reakcje, procesy myślowe w różnych sytuacjach i porach dnia, z pewnością przekonamy się, kiedy powyższa Guna dominuje w naszej naturze.

Poniżej znajduje się lista cech, które będą zauważalne, gdy dominuje Tamas Guna.

  1. Nieostrożny i niezrównoważony – osoba tamasowa nie dba o siebie ani o nikogo innego. Nie zwraca uwagi na to co robi oraz jak wykonuje daną czynność. W konsekwencji staje się niezrównoważona zarówno w przypadku rutynowych czynności, jak i w przypadku pracy.
  2. Leniwy i nudny – Tamas Guna zwiększa sztywność i bezwładność osoby, a to sprawia, że ​​staje się ona leniwa i znudzona. Dlatego zawsze pragnie snu i odpoczynku. W przypadku wykonywania pracy, niezależnie od tego, czy jest ona bardzo ważna, czy nie, wykonuje ją tylko wtedy, gdy ma na to odpowiedni nastrój. Jest aktywna tylko w przypadku pożądliwości lub gdy jej zachcianki zostają spełnione; zawsze pragnie seksu.
  3. Zdezorientowany – osoba o osobowości tamasowej nie rozumie, co jest dla niej dobre, a co złe. W tym stanie umysł zastanawia się często nad podejmowaniem decyzji.
  4. Kochający samotność – wzrost Tamas Guna zwiększa ego danej osoby. Ludzie Tamasic uważają się za lepszych i zaprzeczają towarzystwu innych. To sprawia, że ​​są często samotni.
  5. Pełen gniewu – dominacja Tamas Guny wydobywa ciemną stronę osoby. Wywoduje w człowieku wściekłość i promuje złe działanie. Osoba ta, kiedy jest zła, gotowa jest zrobić wszystko to, co destrukcyjne. W tym czasie nikt i nic tak naprawdę nie ma dla niej znaczenia i może ona w tym stanie dokonać złego czynu.
  6. Nieregularna dieta – tamasic ludzie lubią niezdrowe jedzenie. Lubią alkohol, jajka, czerwone mięso, natomiast nie przepadają za domowym jedzeniem.

Oczywiście Tamas Guna, wraz z pozostałymi dwoma Gunami (Radżas i Sattva), jest obecna w każdym z nas. Wszystkie cechy są widoczne tylko wtedy, gdy dominuje Tamas Guna.

 

Pozytywne aspekty Tamas Guna

W oparciu o wyżej opisane cechy wydaje się, że właściwie Tamas Guna nie jest nikomu potrzebna. Ale bynajmniej jest ona niezbędna w niektórych aspektach.

  1. Relaks 

W naszym życiu przy każdym działaniu potrzebujemy przerwy od wszelkich czynności (chwili ciszy ze sobą). Podobnie po pracy w ciągu dnia powinniśmy wziąć małą drzemkę, aby zrelaksować się, naładować nasze ciało. Za nasz sen i odpoczynek odpowiada Tamas Guna. Bez tej guny człowiek staje się niespokojny.

  1. Uziemiony i stabilny

Aby móc ćwiczyć jogę, osoba musi być stabilna i uziemiona. Tamas Guna utrzymuje daną osobę twardo na ziemi i stabilnie w aktywności jogicznej. Jest to ważny element w duchowej podróży. Bez Tamas Guny jogin nie może rozwijać się duchowo.

Rodzaje Tamas

Typ osobowości tamasowej można zdefiniować w 3 typach:

1. Pasava (Podobieństwo do cech zwierząt)

Zniechęcający charakter.

Brak inteligencji.

Nadmierne pragnienia seksualne.

Nadmierny sen i niezdyscyplinowanie.

2. Matsya (Podobieństwo do cech ryb)

Tchórzostwo i nieśmiałość

Brak inteligencji.

Chciwość jedzenia.

Pragnienie wody.

Ciągły gniew.

3. Vanaspatya (Podobieństwo do cech życia roślinnego)

Lenistwo.

Mniej inteligentny.

Zawsze głodny i dużo je.

Uzależnienie od grupy.

Jak pozbyć się Tamas Guna

“Na początku nie było nic, nic poza ciszą nieskończonej ciemności. Potem przyszło światło!” Księga Rodzaju

Aby uciec od ciemności, należy włożyć odpowiedni wysiłek, który przyniesie światło. Światło to ruch i jest przeciwieństwem ciemności. Zmiana stylu życia (joga, ćwiczenia oddechowe (Pranayama), techniki medytacji, aktywność fizyczna, dieta, kontakt z naturą) pomoże zmniejszyć nadmiar Tamas Guna i zrównoważyć jego proporcje pomiędzy trzema Gunami.

Zrównoważona proporcja wszystkich trzech Gun jest bardzo ważna, aby mieć pozytywne nastawienie w życiu i dobry charakter. Tamas jakkolwiek jest cechą stabilności i ugruntowania, jednak jego nadmiar może zepsuć osobowość. Przy odrobinie determinacji możesz popracować nad swoimi tamasowymi cechami i pozbyć się nadmiaru tamas guny.