Amla ceniona za swoją zdolność do odżywiania i odmładzania włosów fot. Rajesh Balouria from Pixabay 

Oprócz pożywienia ważną kategorią substancji leczniczych w ajurwedzie są zioła. Każde z ziół posiada swój smak, energię oraz pewien potencjał. Energia ziół może być rozgrzewająca lub wychładzająca.

Według ajurwedy im więcej ciepła żyje w głowie, tym bardziej jesteśmy podatni na utratę zarówno koloru, jak i wilgoci we włosach. Zioło Bhringaraj uspokaja pitta i vata w okolicy głowy jednocześnie wzmacnia majja dhatu, czyli tkankę nerwową. Z kolei Amla to cierpki owoc o energii wychładzającej. Ma zbawienne działanie na hamowanie procesu wypadania włosów oraz poprawia ogólną kondycję skóry.

Ajurweda zioła wzmacniające włosy

Bhringraj (Bhringaraj)

Jest o roślina o wdzięcznej hinduskiej nazwie „władca włosów”. Bhiringraj jest ziołem szczególnie wykorzystywanym do pielęgnacji włosów,  gdzie uznawany jest jako jeden z najbardziej wspomagających wzrost włosów, dodających połysk i blask. 

Bhiringraj jest jednorocznym pnączem, a jego wysokość sięga 3 metrów. Łodygi są szeroko rozgałęzione, długie, czerwonobrązowe, na których osadzone są małe, białe kwiatki (podobne do stokrotki). Liście koloru ciemnozielonego są podłużne. Surowcem zielarskim jest cała roślina.

Ta wspaniała roślina stosowana w ajurwedzie należy do rasayana, czyli ziół zapewniających długowieczność i odmłodzenie. Pozwala również utrzymać równowagę wszystkich trzech dosz (vata, pitta, kapha). Zdolność do usuwania nadmiaru ciepła i pobudzenia z korony ciała pomaga również wyjaśnić, dlaczego bhringaraj jest idealnym ziołem wspomagającym lśniący, zdrowy wzrost włosów i mocny kolor. Uspokaja pitta i vata w okolicy głowy jednocześnie wzmacnia majja dhatu, czyli tkankę nerwową.

Bhringraj zwalcza przedwczesne siwienie, wzmacnia cebulki włosów, zapobiega wypadaniu oraz poprawia ich kondycję. Wspomaga również pracę wątroby, odmładza pamięć, zęby, kości, wzrok i słuch.

Amalaki (agrest indyjski)

Roślina znana również jako amla, jest silnym odmładzającym ziołowym adaptogenem, znanym z imponującej listy korzyści zdrowotnych i wszechstronnego wsparcia. Zioło od dawna jest popularne ze względu na swoje liczne korzyści. Stosowane w ajurwedzie i innych azjatyckich praktykach leczniczych od tysięcy lat. Cudowne właściwości lecznicze tego małego zielonego owocu rozciągają się na całą fizjologię, wspierając organizm od stóp do głów, od jelit po mózg, od skóry po zęby i włosy!

Amalaki to sanskrycka nazwa indyjskiego agrestu (Emblica officinalis lub Phyllanthus emblica), który rośnie w całych Indiach i rodzi małe, kwaśne owoce. Kwiaty ostatecznie rozwijają się w małe, zielone, jadalne owoce, które są nieco włókniste i zaskakująco kwaśne. Kwaśny smak jest tak charakterystyczną cechą owocu i stał się inspiracją dla nazwy amla. W języku hindi amla dosłownie oznacza „kwaśny”. Inne sanskryckie pseudonimy dla amalaki – imiona oznaczające „matkę”, „pielęgniarkę” i „nieśmiertelność” – są świadectwem mocy tej rośliny leczniczej i leczniczych właściwości jej owoców.

Drzewo o wysokości do 10 m. Liście równowąskie, o długości do 1,5 cm, gęsto ułożone na gałązkach w 2 rzędach. Liście są pojedyncze, mimo że swoim wyglądem przypominają liście pierzasto złożone.

Niektóre źródła sugerują, że mały, cierpki owoc amalaki ma jedno z najwyższych znanych stężeń witaminy C w królestwie roślin — dwadzieścia razy więcej niż pomarańcza. Co ważniejsze, witamina C naturalnie występująca w owocach amalaki jest stabilizowana dzięki obecności garbników. Pomagają one zachować zawartość witamin nawet podczas przetwarzania. Amla jest również doskonałym źródłem witaminy A i E, a także żelaza, wapnia i błonnika pokarmowego. Cierpkie owoce można jeść świeże lub używać do gotowania. Natomiast większość wersji suplementu amalaki dostępnych obecnie na rynku jest wytwarzana z owoców wysuszonych i sproszkowanych.

Agrest indyjski odmładza tkanki, sprzyja gęstym i zdrowym włosom. Jest ceniony ze względu na swoją zdolność do odżywiania i odmładzania włosów, co prowadzi do pełnych, lśniących loków.

Ajurweda zioła wzmacniające włosy

jiva amla

JIVA Amla

Preparat Jiva Amla, którego bazą są naturalne, indyjskie zioła. Działa zbawiennie na hamowanie procesu wypadania włosów oraz poprawia ogólną kondycję skóry.

 

 

 

 

 

 

 

SATTVA HERBAL AMLA PROSZEK100G

SATTVA HERBAL AMLA PROSZEK100G

AMLA SUSZONE OWOCE AMLI - CAŁE 100G

AMLA SUSZONE OWOCE AMLI – CAŁE 100G