Koper włoski to tradycyjne zioło ajurwedyjskie i indyjska przyprawa, która powszechnie stosowana jest w wielu indyjskich kuchniach. Nazywany Saunf lub Madhurika i jest to wyjątkowa przyprawa, która nadaje specyficzny aromat różnym potrawom. Mimo iż wiele przypraw ma działanie rozgrzewające, koper włoski ma łagodne działanie chłodzące i zapewnia świeżość po przeżuciu. Nasiona kopru włoskiego są szeroko stosowane w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych oraz poprawy funkcjonowania jednostki Vata. Koper włoski i jego właściwości.

Koper włoski to także zioło, które ma swoje historyczne miejsce w wielu mitologiach. Według mitologii greckiej Prometeusz przemycał ludziom ogień wewnątrz wydrążonej różdżki łodygi kopru włoskiego i z tego powodu Grecy wierzą, że jego kwiaty przypominają ognistą pochodnię. Według chińskiego folkloru koper włoski ma działanie uspokajające na wątrobę, pobudzające nerki, łagodzące przeziębienia i łagodzące ból. Reguluje i równoważy głównie pracę żołądka. Roślina ta była uprawiana przez wiele starożytnych społeczeństw ze względu na pachnące owoce i smaczne części do jedzenia.

Koper włoski i jego właściwości

Koper włoski, pochodzący z obszaru Morza Śródziemnego, jest szeroko uprawiany w północno-wschodnich Indiach. To wspaniałe zioło o żółtych kwiatach w baldachimowym kwiatostanie kwitnie od lipca do października. Koper włoski wygląda jak koper z kolczastymi liśćmi i wydrążoną łodygą o lekkim zapachu anyżu i jest wspomniany w Madhuraskanda, rozdziale Charaka Samhita poświęconym ziołom o łagodnym słodkim smaku.

Rodzaje kopru włoskiego

Koper włoski i jego właściwościKoper włoski ma słodki smak o lekko gorzkim i cierpkim posmaku. Jest lekki i  delikatnie wysuszający (Rooksha) w akcji. Według Ajurwedy koper włoski (saunf) ma zarówno gorącą, jak i zimną moc (według dwóch różnych klasycznych autorów). Wyróżniamy:

  • koper pospolity (Foeniculum vulgare var. vulgare), który jest szeroko stosowany w kuchni jako przyprawa i zioło.
  • koper słodki (Foeniculum vulgare var. dulce)
  • koper cebulowy, zwany także koprem florenckim, finocchio lub korzeniem kopru włoskiego. Ten typ jest właściwie używany jak warzywo. Spożywa się go w całości lub jako część różnych preparatów. Liście kopru włoskiego można również stosować jako dressing do sałatek lub potraw.

Korzyści z kopru włoskiego

Bogaty i złożony smak kopru tworzy idealną równowagę dla uszkodzonych jednostek ciała oraz pomaga osiągnąć mu równowagę.

Koper włoski na trawienie:

Koper włoski ma naturalnie silne działanie i gorącą moc, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Ma wyraźną mieszankę właściwości rozgrzewających i chłodzących, które zwiększają głód przed posiłkami i wspomagają trawienie. Koper włoski zmniejsza uczucie wzdęć i gazów, a także zmniejsza odbijanie i zgagę. Pomaga łagodzić nudności i niestrawności oraz stymuluje przepływ krwi do żołądka, co wzmaga ogień trawienny, czyli Agni.

Pomocny przy łagodzeniu skurczów:

Koper włoski, podobnie jak inne pachnące rośliny, może pomóc złagodzić skurcze mięśni głakich. Nasiona kopru włoskiego korzystnie wpływają na układ oddechowy, szczególnie łagodząc skurcze oskrzeli w płucach, ból kolki żołądkowo-jelitowej i skurcze macicy podczas menstruacji, pomagając w różnych chorobach, od astmy po skurcze menstruacyjne. Pachnący koper włoski rozluźnia również naczynia krwionośne i poprawia krążenie, zmniejszając obrzęk i ból w dotkniętym obszarze.

Jako środek chłodzący:

Chociaż wiele przypraw jest ostrych, koper włoski ma właściwości chłodzące, które uspokajają umysł i Pittę. Oczyszcza i łagodzi uczucie pieczenia w drogach moczowych. Oczyszcza także krew. W programach badawczych w tym zakresie wykazano również, że koper włoski chroni wątroby zwierząt przed zatruciem chemicznym.

Zastosowanie kopru włoskiego w Ajurwedzie

W Ajurwedzie istnieje wiele tradycyjnych zastosowań kopru włoskiego, jednak głównie stosowany jest on jako środek trawienny. Łagodzi wzdęcia, poprawia trawienie i pomaga uzyskać lepszy ruch Vata Dosha. Wspomaga optymalne funkcjonowanie ognia trawiennego (Pachaka pitta) i zapewnia pełne trawienie posiłków. Zaletą spożywania nasion kopru włoskiego na surowo jest to, że zmniejszają one objawy nieświeżego oddechu i można je również stosować w celu łagodzenia suchego pragnienia. Koper włoski bogaty jest we flawonoidy, które zwiększają wydzielanie śliny, a tym samym pomagają zwiększyć tempo trawienia.

Koper skutecznie leczy także różne dolegliwości układu rozrodczego, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nasiona kopru włoskiego poprawiają zawartość plemników w nasieniu i pomagają zwalczać oligospermię. Przynoszą korzyści również kobietom, zmniejszając skurcze miednicy podczas menstruacji i poprawiając produkcję mleka w okresie laktacji. Nasiona kopru włoskiego w ciąży obniżają także kwasowość i znacząco przyczyniają się do zmniejszenia objawów wymiotów ciężarnych oraz łagodzenia porannych mdłości.

Zielony koper indukuje produkcję moczu i bardzo skutecznie pomaga w stanach chorobowych, takich jak bolesne oddawanie moczu, infekcja dróg moczowych i skąpomocz (zmniejszona produkcja moczu). Woda Saunf (woda z nasion kopru włoskiego) korzystnie wpływa na skórę, nadając jej blask i zwalczając dolegliwości skórne. Według Caraka Samhita, Kusta Chikitsa (rozdział o leczeniu chorób skóry), woda z nasion kopru włoskiego korzystnie wpływa na skórę ze względu na jej działanie chłodzące. Pomaga to zoptymalizować funkcjonowanie Brajaka pitta, jednostki pitta zlokalizowanej na skórze.

Tradycyjne środki i preparaty z kopru

Aby zapewnić sobie lepsze trawienie, należy żuć lekko prażone nasiona przed lub po posiłku. Sproszkowany koper włoski lub całe nasiona kopru włoskiego można wykorzystać do przygotowania herbaty lub jako przyprawa do sosów, sałatek, deserów czy też dań warzywnych. Zamocz proszek z nasion kopru włoskiego w tradycyjnej herbacie trawiennej z kminkiem i kolendrą, aby zwiększyć apetyt.

Innym powszechnie stosowanym tradycyjnie preparatem z kopru włoskiego są nasiona kopru włoskiego stosowane w celu utraty wagi. Wymieszaj łyżeczkę nasion kopru włoskiego w filiżance wrzącej wody, ale unikaj gotowania, aby zachować ich składniki odżywcze. Odczekaj około 10 minut, a następnie pij dwa razy dziennie. Korzystając z dobrodziejstw nasion kopru włoskiego tracisz na wadze w zdrowy sposób.

Tradycyjnie stosowanym lekarstwem jest również woda z nasion kopru włoskiego dla diabetyków. Pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi dzięki dużej zawartości witaminy C oraz pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.