Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Arjuna jest to jedno z najważniejszych ziół na serce w Ajurwedzie. Oprócz tego, że wzmacniania i tonizuje mięsień serca, odżywia i podnosi jego energetyczne i emocjonalne właściwości. Dzięki temu wzmacnia wewnętrzne poczucie odwagi, odporności oraz miłości. Według Ajurwedy zdrowe serce to nie tylko fizjologia, to również zdrowie psychiczne, emocjonalne i duchowe. Zioła na serce w ajurwedzie Arjuna.

Właściwości Arjuny

Arjuna, znana jest również jako arjun i jest to majestatyczne drzewo liściaste, które osiąga wysokość do 9 metrów. Od pokoleń cenione jest ze względu na swoje właściwości lecznicze. Rośnie w wilgotnych, bagnistych, subhimalajskich regionach Indii oraz Sri Lanki. Wytwarza kępy małych białych lub żółtych kwiatów pośród stożkowatych liści. Jednak najbardziej pożądaną częścią drzewa jest jego czerwona kora wewnętrzna, która uznawana jest za środek wzmacniający serce. W europejskim ziołolecznictwie porównywana jest do głogu. Zbiera się ją, gdy drzewa osiągną dojrzałość, a zapewnienie drzewu czasu na regenerację i odrost kory jest kluczowym elementem zrównoważonych zbiorów.

Termin „arjuna” oznacza w sanskrycie „jasny”, „biały” lub „błyszczący”, podobnie jak odbijająca światło kora drzewa arjuna.

Zastosowanie i korzyści

Arjuna jest to jedno z najważniejszych ziół ajurwedyjskich wspomagających wszystkie obszary zdrowia serca. Poniżej kilka niezwykłych korzyści Arjuny, które wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.

Zioła na serce w ajurwedzie Arjuna

  • Zdrowe krążenie oraz silna praca serca. Arjuna wzmacnia i tonizuje układ krwionośny, odmładza tkanki miękkie oraz wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego.
  • Prawidłowy przepływ krwi. Właściwości Arjuny wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, wyrównanie ciśnienia krwi oraz prawidłową krzepliwość krwi.
  • Wsparcie emocjonalne. Tradycyjnie Arjuna używana jest również do wsparcia emocjonalnego serca, promowania równowagi u , które doświadczają żalu i smutku. Mówi się, że dodaje odwagi, wzmacnia wolę i serce, aby osiągnąć nasze cele. Ponadto mówi się, że arjuna działa energetycznie na czakrę serca, zwiększając prema bhakti (miłość i oddanie).

Inne korzyści zdrowotne Arjuny

  1. Zrównoważone płuca. Dzięki swemu działaniu na klatkę piersiową arjuna może zrównoważyć nadmiar kapha i pitta w płucach, zapewniając czysty i spokojny oddech.
  2. Zdrowa wątroba i skóra. Arjuna pomaga redukować nadmiar pitta w wątrobie i skórze, wspierając prawidłową jej pracę oraz zdrową, czystą cerę.
  3. Poprawa trawienia. Przyjmowana jako herbata zioło to wspomaga zdrowe trawienie.
  4. Zdrowe tkanki rozrodcze. Ściągające działanie Arjuny może wspierać zdrową i zrównoważoną tkankę rozrodczą, znaną w Ajurwedzie jako shukra dhatu.

Zioła na serce w ajurwedzie Arjuna

Arjuna ma chłodzącą viryę (działanie), ściągającą, gorzką i lekko ostrą rasę (smak) oraz ostrą vipakę (efekt po trawieniu). Ajurweda uważa arjunę za tridoszę. Szczególnie równoważy ona pitta i kapha i może prowokować vata, jeśli jest stosowana w nadmiarze. Arjuna działa również w wielu dhatus, czyli warstwach tkanek, w tym rasa (plazma), rakta (krew), asthi (kość) i śukra (reprodukcyjna), a także w dwóch srotach, czyli kanałach – krążeniowym i rozrodczym.