Picie wody miedzianej to rytuał, który zaczerpnięto z Ajurwedy. Praktykowany jest w Indiach od setek lat, a procedura ta znana jest jako Tamara-jal. Słowo przetłumaczone z sanskrytu dosłownie oznacza miedzianą (tamara) wodę (jal). Wodę tradycyjnie przechowuje się w miedzianym naczyniu przez noc, a następnie pije ją rano na pusty żołądek. Jak używać miedzianej butelki?

Wskazówki jak używać miedzianej butelki?

Miedź, w przeciwieństwie do innych metali, jest materiałem dość trudnym w obróbce, dlatego też butelki wykonywane są ręcznie. Należy pamiętać, że żadne dwie butelki nie będą takie same i jest to całkowicie normalne. A to, że na Twojej butelce występują drobne skazy, wynika z ręcznego procesu wykańczania.

MIEDZIANE BUTELKI CIEMNIEJĄ

Miedź jest metalem reaktywnym, dlatego też należy spodziewać się, że butelka z czasem zmieni kolor. Jest to naturalny proces utleniania, który powoduje, że ​​butelka zmienia kolor na ciemniejszy lub czasami na lekko zielony. Innym skutkiem są również małe czarne kropki lub linie, które rozwijają się na powierzchni butelki.

UTRZYMUJ BUTELKĘ ZAWSZE SUCHĄ

  • wspomniane powyżej ciemne ślady utlenienia pojawią się szybciej, gdy powierzchnia miedziana zostanie zwilżona i wystawiona na działanie powietrza. Dlatego zalecane jest szybkie osuszenie butelki na zewnątrz po napełnieniu jej wodą. To właśnie te cienkie smugi wody (wystawione na działanie powietrza) powodują, że utlenianie zachodzi najszybciej na powierzchni butelki.
  • aby zapobiec utlenianiu się wnętrza, dobrze jest stale napełniać butelkę wodą. W ten sposób można wykorzystać wodę jako tarczę, która chroni powierzchnię miedzi przed wilgocią i działaniem powietrza. Jeśli będziesz musiał przechowywać pustą miedzianą butelkę, pamiętaj, aby szybko ją wysuszyć w środku. Niewielka ilość wody pozostawiona w butelce spowoduje, że wnętrze bardzo szybko zmieni kolor.
  • należy również pamiętać, że te czarne plamki są całkowicie nieszkodliwe i nie wpływają na zdolność butelek do oczyszczania wody. Ślady można łatwo usunąć, stosując sok z cytryny oraz sól.

PISZCZĄCE ZAKRĘTKI

Butelki z czystej miedzi mają czasami irytujący dźwięk skrzypienia podczas zakręcania! Najlepsze co możesz zrobić, aby zniwelować ten dźwięk, to wmasować niewielką ilości oleju (olej kokosowy lub oliwa z oliwek) w gwint na zakrętce butelki. Po prostu nałóż trochę oleju na opuszki palców, a następnie wetrzyj ją w gwint, a w razie potrzeby powtarzaj ten proces.

NIGDY NIE WLEWAJ DO BUTELKI NIC INNEGO NIŻ WODA

Jak używać miedzianej butelki?

Jest to bardzo ważne, ponieważ miedź jest metalem wysoce reaktywnym. Jeśli dodasz do butelki sok owocowy, natychmiast zareaguje on z powierzchnią miedzi i spowoduje gorzki smak oraz trudne do usunięcia plamy. Użycie cytryny lub octu do czyszczenia jest w porządku, pod warunkiem, że po tym dokładnie przepłuczesz butelkę dużą ilością czystej bieżącej wody.

PRZECHOWUJ BUTELKĘ W TEMPERATURZE POKOJOWEJ

Ajurweda zaleca picie wody o temperaturze pokojowej (nawet podczas gorących letnich miesięcy), aby utrzymać dobre agni (ogień trawienny). Nie wolno trzymać butelki w zamrażarce oraz używać jej do gorących napojów, takich jak herbata i kawa. Nie zalecamy również przechowywania butelki w lodówce. Warto stosować się do powyższych zaleceń – jak używać miedzianej butelki?

Picie wody miedzianej to bardzo prosta i zdrowa procedura. Istnieje jednak pewne ryzyko, o którym każdy musi wiedzieć przed rozpoczęciem porannego rytuału. Ajurweda nieustannie przypomina nam, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Jednak nie wszyscy mogą poradzić sobie z wodą miedzianą lub potrzebują jej dużo. Jeśli jesz dużo orzechów, nasion i warzyw liściastych, dostarczasz miedź do swojej diety. Typowymi objawami zbyt dużego spożycia miedzi są mdłości, wymioty, biegunka, więc jeśli zauważyłeś takie objawy, zmniejsz spożycie miedzi albo wstrzymaj się na jakiś czas z picia wody miedzianej. Jeśli praktykujesz rytuał codziennie, powinieneś robić przerwę na 5 kolejnych dni w każdym miesiącu. Oczywiście najlepszą wskazówką jest zawsze słuchanie własnego ciała, ponieważ ono wie, kiedy musisz zrobić sobie przerwę.