Kurkuma – złote zioło w Ajurwedzie

Kurkuma (Curcuma longa) jest to wieloletnia roślina zielna z rodziny imbirowatych. Pochodzi z tropikalnych regionów Azji Południowej, gdzie występują duże opady deszczu. Uprawiana jest głównie w Indiach i uważana jest za najlepszą na świecie ze względu na swoje właściwości oraz wysoką biodostępność kurkuminy. Złocisty proszek kurkumy uzyskuje się poprzez zmielenie kłącza, czyli podziemnej łodygi rośliny. Historia stosowania kurkumy sięga 2000 roku p.n.e., gdzie głównie używana   jest jako składnik kulinarny. Kurkuma – złote zioło w Ajurwedzie.

Lecznicze działanie kurkumy

Właściwości lecznicze czynią kurkumę niesamowitym ziołem, stosowanym w wielu recepturach ajurwedyjskich. Kurkuma znana jest w sanskrycie jako Haridra, co oznacza tę, która zdobi Hari lub Pana Wisznu. Jej promienny żółty kolor jest pomyślny i stanowi integralną część różnych rytuałów. Ma mnóstwo właściwości leczniczych, działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Ta intensywnie żółta przyprawa została okrzyknięta „superfoodem”.

Jednym z najważniejszych aktywnych składników kurkumy jest kurkumina, która jest szeroko badana ze względu na właściwości przeciwzapalne. Poprawia odporność i pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Pomaga w zdrowym trawieniu i poprawia nastrój. Kurkuma to podstawa kuchni indyjskiej – nadaje się do doprawiania curry lub dodawana do gotującego się mleka, aby złagodzić katar. Niezależnie od tego, czy jest to zawrotna gorączka, wybuch trądziku, czy wolno gojący się siniak, kurkuma zawsze trafiała do domowych środków zaradczych naszej babci.

Kurkuma – złote zioło w Ajurwedzie

W Ajurwedzie kurkuma jest klasyfikowana jako Vayasthapana, czyli przywracacz wieku oraz Ojo vardhana, czyli wzmacniacz witalności. Równoważy ona doshę Vata i Kapha ze względu na swoją gorącą moc (ushna). Równoważy Pittę ze względu na jej gorycz. Dlatego równoważy wszystkie trzy dosze. Wspiera zdrowe Rasa dhatu (osocze) i Rakta dhatu (krew) oraz odżywia układ krążenia, rozprowadzając jego korzyści zdrowotne po całym organizmie. Wspomaga Agni (zdrowy metabolizm), dzięki cze mu utrzymuje optymalną siłę trawienia.

Właściwości kurkumy

Kurkuma jest nieocenionym składnikiem wielu preparatów ajurwedyjskich, a to dzięki niektórym najważniejszym właściwościom:

  • Sposób na pryszcze – kurkumina, substancja czynna kurkumy, ma silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Od czasów starożytnych jest znanym i skutecznym lekarstwem na wiele problemów skórnych.
  • Łagodząca ból – wzbogacona o właściwości przeciwzapalne, kurkuma jest skuteczna w problemach ze stawami.
  • Przeciwutleniacz – kurkuma jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
  • Kurkuma na cukrzycę – kurkuma ma właściwości przeciwcukrzycowe, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi oraz może zmniejszyć skutki powikłań cukrzycy.
  • Pomoc przy odchudzaniu – przyspiesza ona metabolizm, zmniejszając wzrost tkanki tłuszczowej.

Domowe sposoby na kurkumę

  1. Złote mleko czyli tradycyjny, kojący napój, często stosowany w celu łagodzenia bólu gardła i innych stanów zapalnych. Aby przygotować mleko kurkumowe wystarczy dodaj ¼ łyżeczki kurkumy i szczyptę czarnego pieprzu w proszku do szklanki ciepłego mleka. Mleko to  jest dobrze znane z leczenia przeziębienia i kaszlu. Napój ten pomocny jest również przy problemach ze snem. Dodatek pieprzu pomaga w lepszym wchłanianiu kurkuminy.
  2. Maseczki do twarzy. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i lecznicze. W przypadku skóry tłustej użyj kurkumy w proszku z sokiem z cytryny, a w przypadku skóry suchej użyj z mlekiem jako maseczkę na twarz. Nakładaj na 10-15 minut i zmywaj zimną wodą. Pomaga ona usunąć trądzik, przebarwienia i opaleniznę.
  3. Złagodzenie bólu gardła. Zmieszaj jedną łyżeczkę miodu z ½ łyżeczki kurkumy w proszku i spożywaj 2-3 razy dziennie.
  4. Herbata z kurkumą. To kojąca i rozgrzewająca mieszanka ziół, która zaparzana jest powoli w celu detoksykacji organizmu. Wystarczy, że zagotujesz 200 ml wody i dodasz centymetr świeżo startej kurkumy lub ½ łyżeczki kurkumy w proszku. Następnie odcedź i w razie potrzeby dodaj jedną łyżeczkę soku z cytryny i miodu.
  5. Aby zrównoważyć poziom cukru we krwi – wymieszaj jedną łyżkę soku amla ze szczyptą kurkumy i spożywaj na pusty żołądek.

Podobne wpisy