Naczynia  miedziane zyskały w ostatnim czasie na popularności. Głównie stosowane są jako  alternatywa dla butelek plastikowych oraz ze stali nierdzewnej. Zwolennicy miedzianych naczyń twierdzą, że mogą one zapewnić różne korzyści zdrowotne. Możemy wyróżnić tu wspomaganie trawienia, wzmacnianie układu odpornościowego lub też zmniejszanie stanów zapalnych. Naczynia miedziane a badania naukowe.

Istnieją dowody naukowe, które potwierdzają korzyści zdrowotne miedzi. Miedź jest niezbędnym minerałem śladowym, który odgrywa kluczową rolę w kilku procesach fizjologicznych. Zaliczamy tu wchłanianie żelaza, lepsze funkcjonowanie nerwów oraz tworzenie kolagenu.

Naczynia miedziane a badania naukowe. Jedno z badań, które opublikowało Journal of Health, Population, and Nutrition wykazało, że przechowywanie wody w miedzianych naczyniach przez 16 godzin zmniejszyło obecność szkodliwych bakterii w wodzie. Inne badanie opublikowane w Journal of Ayurveda and Integrative Medicine wykazało, że woda pitna, która przechowywana jest w miedzianych naczyniach, zwiększa poziom korzystnych przeciwutleniaczy w organizmie.

Miedź w dużych ilościach jednak może być toksyczna. Nadmierne spożywanie miedzi może prowadzić do objawów, takich jak nudności, wymioty i biegunka. Ponadto miedź może wchodzić w interakcje z innymi minerałami i potencjalnie tworzyć szkodliwe związki.

Chociaż picie wody z miedzianych naczyń wiąże się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi, ważne jest, aby zachować ostrożność i nie przesadzać. Jeśli rozważasz użycie miedzianej butelki, najpierw skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia.