Artykuł zawiera lokowanie produktu

Według Ajurwedy nieregularne wypróżnienia spowodowane są brakiem równowagi Vata, który reguluje ruchy w dół. Dieta prowokująca Vata, która jest lekka, sucha i przewiewna, może prowadzić do zachwiania równowagi Vata. W Ajurwedzie mówi się, że tłumienie vegas lub naturalnych procesów, takich jak wzdęcia, spożywanie ściągających, ostrych potraw, brak snu w nocy lub podróżowanie może powodować zaparcia. Ajurwedyjskie sposoby na zaparcia.

Ajurwedyjskie sposoby na zaparcia

Aby złagodzić zaparcia, Ajurweda koncentruje się na skorygowaniu nierównowagi Vata za pomocą ziół lub olejowania wewnętrznego i zewnętrznego. Olejowanie wewnętrzne to przyjmowanie ziołowego ghee lub olejów, a olejowanie zewnętrzne obejmuje masaż ciała. Niektóre asany jogi są również pomocne w mobilizacji jelit oraz łagodzą zaparcia.

Inne Dosze mogą również zostać zaangażowane w zaparcia, powodując różne objawy. Brak równowagi Pitta i brak równowagi Vata mogą powodować nadmierne ciepło w organizmie. Prowadzi to do suchości jelita grubego. Stolce będą wtedy śmierdzące i lepkie. Nierównowaga doszy Kapha i doszy Vata  z kolei powoduje powolne ruchy jelit. To prowadzi do masywnych i rzadkich stolców.

Zalecenia dietetyczne wg Dosha

 • w zaparciach typu Vata należy unikać pokarmów suchych i zimnych. Należy spożywać tłuste i ciężkie pokarmy, takie jak orzechy, ghee i oleje. Wzbogać dietę, spożywaj herbatę z triphala i kopru włoskiego.
 • W zaparciach typu Pitta unikaj ostrych i gorących potraw. Spożywaj Triphala z Ghee, herbatą kolendrową i żelem Aloe Vera
 • W zaparciach typu Kapha unikaj sera, cukru i jogurtu. Spożywaj rozgrzewające przyprawy, takie jak pieprz, imbir i Triphala z miodem.

Ajurwedjskie zioła na zaparcia

Ajurweda posiada kilka ziół, które pomagają zrównoważyć Vata, a tym samym złagodzić zaparcia.

 • Swarnapatri lub Senna – używany jest w wielu preparatach ajurwedyjskich ze względu na jego właściwości przeczyszczające. Równoważy Vata oraz promuje Pitta. Jest silnym środkiem przeczyszczającym, dlatego należy go stosować ostrożnie.
 • Aragwadha – jest dobrze znanym łagodnym ziołem przeczyszczającym. To najlepsze zioło do leczenia zaparć spowodowanych brakiem równowagi Pitta.
 • Methi – Nasiona kozieradki lub methi są dobre w zapobieganiu zaparciom ze względu na dużą ilość rozpuszczalnego błonnika. Najlepiej sprawdzają się przy zaparciach typu Kapha. Osoby z wysoką pittą powinny jej unikać.
 • Amla – pomaga złagodzić zaparcia ze względu na dużą ilość błonnika . Jednak spożywanie go w dużych ilościach może pogorszyć zaparcia, dlatego też należy spożywać go w ograniczonych ilościach.
 • Imbir – Imbir jest gorący, co wspomaga trawienie i łagodzi zaparcia. Picie herbaty imbirowej lub spożycie mokrego imbiru może je złagodzić.
 • Isabgol – Psyllium husk, który jest ciężki i dodaje objętości stolcom. Ma również łagodne właściwości przeczyszczające, które pomagają łagodzić zaparcia.
 • Gandharvahasta – Castor lub gandharvahasta to dobrze znany środek przeczyszczający. Stymuluje okrężnicę, aby pomóc w łatwej eliminacji.
 • Haritaki – o jeden z najlepszych leków na zaparcia. Równoważy Vata i pobudza wypróżnienia.
 • Ajwain – Nasiona ajwainu lub karomu pomagają złagodzić zaparcia stymulując produkcjię soków trawiennych.
 • Trivrit – Zioło, które ma działanie przeczyszczające. Pomaga złagodzić objawy hemoroidów.

Ajurwedyjskie leki na zaparcia

Leczenie ajurwedyjskie obejmuje preparaty ziołowe, które wywołują wypróżnienia i przywracają porządek w układzie pokarmowym. Środki te leczą problem u źródła, aby w naturalny sposób ułatwić wypróżnienia. Szczególnie pomocne są tu tabletki Triphala.

Triphala to zioło, które posiada wspaniałe połączenie Amli, Haritaki i Vibhitakip. Pomaga złagodzić zaparcia oraz leczy różne problemy żołądkowe. Poprawia wypróżnienia oraz wspomaga układ trawienny w walce z zaparciami. Jest to całkowicie naturalny środek, który wspiera prawidłowe zdrowie jelit.

Naturalne środki na zaparcia

Olej kokosowy

Przyjmowanie łyżki lub dwóch oleju kokosowego pomaga nawilżyć jelita i ułatwić wypróżnienia. Użyj naturalnego oleju kokosowego, nierafinowanego. W przypadku niemowląt można użyć oleju kokosowego do masażu brzucha okrężnie, aby złagodzić zaparcia.

Figi

Znane są również jako Anjeer. Figi są jednym z doskonałych środków na zaparcia, a to dzięki wysokiej zawartości błonnika. Po namoczeniu w ciepłej wodzie mogą poprawić trawienie i zapobiec zaparciom. Figi są bezpieczne dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia (puree z suszonych fig).

Korzeń lukrecji

W postaci proszku z letnią wodą leczy zaparcia i utrzymuje przepływ soków trawiennych.

Indyjskie domowe środki zaradcze na zaparcia

Ajurwedyjskie sposoby na zaparcia

Ghee

Jest to naturalny środek przeczyszczający, który pomaga oczyścić okrężnicę. Wystarczy podgrzać około 200 ml wody i dodać do niej łyżkę ghee, aby złagodzić zaparcia. Pij przygotowaną miksturę jako pierwszą rzecz rano.

Herbata imbirowa

To podstawowy napój uwielbiany w indyjskich gospodarstwach domowych. Picie herbaty imbirowej rano pobudza wypróżnienia i leczy zaparcia. Herbata imbirowa to skuteczny i natychmiastowy indyjski domowy środek na zaparcia z niewielkimi lub zerowymi skutkami ubocznymi.

Rodzynki i suszone śliwki

Te łatwo dostępne zdrowe przekąski są bogatym źródłem błonnika. Namocz garść rodzynek w wodzie na noc i zjedz rano na czczo. Suszone śliwki zawierają naturalne cukry zwane sorbitolem, które mają działanie przeczyszczające. To najlepszy środek dla niemowląt – możesz podawać im suszone śliwki, gdy tylko zaczną przyjmować pokarmy stałe. Mocz je przez noc i dobrze rozgnić przed karmieniem.

Owsianka

Miska owsianki przygotowanej na mleku to doskonały środek przeczyszczający, który leczy łagodne objawy zaparć. Jeśli nie opróżniłeś jelit w ciągu kilku dni, gorąca porcja owsianki powinna wystarczyć. Możesz zastosować też ajurwedyjskie sposoby na zaparcia.