Artyukuł zawiera lokowanie produktu

Wzdęcia pojawiają się, gdy gazy będące produktami ubocznymi uwalnianymi ze złego trawienia wypełniają żołądek i sprawiają, że wygląda on na większy niż zwykle. Są ludzie, którzy dobrze się odżywiają, codziennie ćwiczą i unikają fast foodów, ale wciąż nie mogą uniknąć wzdęć. W większości przypadków nie jest to twoja wina. Niektóre czynniki mogą powodować wzdęcia i pomimo zmniejszenia porcji posiłków wzdęcia nadal nie ustępują. Jak pozbyć się wzdęć?

Podejście Ajurwedy do wzdęć

Według Ajurwedy główną przyczyną wzdęć jest słabe Agni, czyli przysłowiowy ogień odpowiedzialny za trawienie i przyswajanie pokarmu. Z powodu upośledzonego Agni, ulegający fermentacji pokarm prowadzi do powstawania gazów, które gromadzą się w dolnej części brzucha i powodują wzdęcia.

Co powoduje i jak pozbyć się wzdęć?

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za wzdęcia. Jeśli zwracasz uwagę na to, co jesz i codziennie wykonujesz odpowiednie ćwiczenia, pozbycie się wzdęć może być stosunkowo łatwe. Jeśli jednak Twój styl życia nie pozwala Ci wychodzić na zewnątrz i spalać kalorii, możesz mieć trochę trudności. Ale gdy tylko zajmiesz się wyzwalaczami wzdęć i zastosujesz się do wskazówek, które zostaną omówione w dalszej części tego bloga, na pewno poradzisz sobie bez problemu.

Najczęstsze przyczyny wzdęć

Nawyki żywieniowe

Złe nawyki żywieniowe mogą mieć wpływ na zdrowie w krótkim i długim okresie. 80% twojego zdrowia zależy od tego, co jesz, a 20% od tego, ile ćwiczysz w ciągu dnia. A jeśli nie możesz zapanować nad wzdęciami pomimo godzinnego wysiłku na siłowni, wiesz już, że musisz szukać przyczyny gdzieś indziej. Szczególnie w swojej diecie.

  • Śmieciowe jedzenie lub przejadanie się to główny powód wzdęć. A jeśli połączysz go z napojami gazowanymi to masz doskonały przepis na katastrofę.
  • Życie ciągłe w biegu, jedzenie w pośpiechu, aby zaoszczędzić trochę swojego cennego czasu często powoduje wzdęcia, ponieważ połykasz jedzenie bez żucia, a przy każdym kęsie połykasz powietrze.
  • Spożywanie nabiału może również powodować wzdęcia, a nawet chroniczny rozstrój żołądka, jeśli nie tolerujesz laktozy.

Uzależnienia

Palenie szkodzi zdrowiu – brzmi banalnie? A co powiesz na to – palenie powoduje wzdęcia. Niektórzy ludzie również uzależniają się od leków. Nie mogą bez nich przetrwać. Wśród nich to środki przeciwbólowe, przeciwalergiczne lub inne leki przepisane przez lekarza. Większość z tych leków to blokery kanału wapniowego, które mają tendencję do spowalniania aktywności pro-trawiennej w jelitach. W rezultacie powstające w ten sposób gazy będące produktami ubocznymi zostają uwięzione w dolnej części brzucha lub jelitach, powodując wzdęcia.

Przewlekłe lub tymczasowe schorzenia

Osoby cierpiące na infekcje żołądkowo-jelitowe lub zespół jelita drażliwego mogą czasami odczuwać wzdęcia. Jeśli stan utrzymuje się przez długi czas, może rozwinąć się to w bolesne skurcze, nieregularne wypróżnienia i utrzymujący się ból brzucha. Nietolerancja laktozy jest również jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wzdęcia. Oprócz czynników fizjologicznych wzdęcia mogą być również spowodowane długotrwałym stresem i lękiem.

Wskazówki jak pozbyć się wzdęć

Wzdęcia nie ustępują samoistnie, dlatego ważne jest, aby podjąć świadome decyzje dotyczące nawyków żywieniowych i nieco zmodyfikować styl życia. Oto kilka wskazówek, jak zmniejszyć wzdęcia i wrócić do formy.

1. Unikaj zimnej, surowej i nieświeżej żywności

Zimne, surowe i nieświeże jedzenie jest trudne do strawienia. Niestrawione jedzenie staje się toksyczne i gromadzi gazy w dolnej części brzucha, stąd wzdęcia. Odpowiednio ugotowana, świeża żywność nie tylko napełnia serce, ale jest również lekkostrawna, zmniejszając ryzyko niestrawności i wzdęć.

2. Używaj przypraw w swojej kuchni

Tradycyjne indyjskie przyprawy poprawiają smak potraw i wspomagają trawienie. Od nasion kminku, przez tarty imbir i czosnek, po asafetida (hing) i nasiona kopru włoskiego. Te przyprawy pomagają stymulować enzymy trawienne i zapewniają prawidłowe trawienie i przyswajanie żywności, jednocześnie eliminując wolne rodniki. Oprócz używania tych przypraw w kuchni, możesz ich również używać w gorących napojach. Przyprawy jednak nie są dla każdego. Osoby podatne na refluks żołądkowy, zgagę lub wrażliwe kubki smakowe muszą używać przypraw z umiarem. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny skonsultować się z lekarzem przed włączeniem przypraw do posiłków lub napojów.

3. Prawidłowo przeżuwaj jedzenie

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia wzdęć i problemów trawiennych jest prawidłowe żucie jedzenia. Z reguły przeżuwaj jedzenie 32 razy przed połknięciem. W ten sposób twoje jedzenie zostanie wstępnie strawione, zanim dotrze do żołądka, więc twój układ trawienny nie będzie musiał ciężko pracować. Gdy prawidłowo przeżuwasz jedzenie jesz mniej niż normalnie. Mózg potrzebuje 15-20 minut, aby otrzymać sygnał, że żołądek jest pełny. Kiedy jesz szybko i kończysz posiłek w 5-10 minut, nie zdajesz sobie sprawy, że masz pełny żołądek, a to, co zjesz w ciągu następnych 10 minut, trafi do „dodatkowej kieszeni”. Kiedy właściwie przeżuwasz jedzenie, poświęcasz więcej czasu na dokończenie typowej porcji posiłku i przestajesz jeść, gdy mówi ci o tym mózg. Wydłużając czas posiłku, możesz uniknąć przejadania się, a tym samym zapobiec wzdęciom i niestrawności.

4. Nasiona kopru włoskiego po posiłkach

Jak pozbyć się wzdęć?Mieszanka nasion kopru włoskiego i cukru kamiennego jest zwykle podawana w indyjskich restauracjach po posiłkach i nie bez powodu. Żucie nasion kopru włoskiego pomaga uwolnić enzymy, które katalizują trawienie, zapobiegając wzdęciom i innym problemom żołądkowo-jelitowym. Weź 1 łyżeczkę nasion kopru włoskiego z 1 łyżeczką cukru kamiennego, aby uniknąć niestrawności, zwłaszcza podczas przejadania się. Może również złagodzić kwasowość i zgagę, więc trzymanie małej torebki nasion kopru włoskiego pod ręką podczas podróży jest bardzo pomocne.

5. Rozłóż swoje dzienne spożycie

Nie musisz się głodzić, aby zmniejszyć wzdęcia. Pomijanie posiłków lub ograniczanie dziennego spożycia żywności sprawi, że będziesz słaby i podatny na choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest dzielenie posiłków na mniejsze porcje i jedzenie tylko wtedy, gdy jest się głodnym. Jedzenie mniejszych porcji w ciągu dnia utrzymuje pożądany poziom energii i daje układowi trawiennemu więcej czasu na strawienie pokarmu.

jak pozbyć się wzdęć

Wzdęcia to dość powszechna dolegliwość, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jest to spowodowane fermentowalną żywnością i napojami, które albo pozostają niestrawione, albo powodują gromadzenie się nadmiaru gazu w dolnej części brzucha lub okrężnicy. Prawidłowe żucie jedzenia, picie letniej wody, żucie nasion kopru włoskiego i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pomóc zwalczyć wzdęcia.