Artykuł zawiera lokowanie produktu

Ajurwedyjska kuracja oczu to holistyczne podejście do poprawy wzroku, które ma na celu zarządzanie problemami zdrowotnymi od ich korzeni. Chociaż nie daje to natychmiastowych rezultatów, efekty mogą być długotrwałe i kompleksowo odmładzające.

Ajurweda dla zdrowia oczu i zdrowego wzroku – wskazówki

1. Rutynowe mycie 

Ajurweda sugeruje utrzymywanie rutyny mycia oczu. Po przebudzeniu przemyj oczy chłodną wodą, trzymając równocześnie wodę w ustach. Mądrość ajurwedy odrzuca stosowanie zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody dla oczu. Ekstremalne warunki zawsze mogą zaszkodzić. Przestrzeganie tego porannego rytuału przemywania oczu może pomóc w utrzymaniu naturalnie zdrowych oczu.

2. Ćwiczenia Trataka

Stymulowanie wzroku może poprawić krążenie krwi, ostatecznie poprawiając widzenie. Trataka to ajurwedyjska metoda zdrowia oczu, w której wpatrujemy się w płonącą lampę ghee. Weź lampę ghee z bawełnianym knotem i zapal ją. Teraz zgaś światło w swoim pokoju, usiądź na podłodze, złóż nogi, połóż lampę ghee na podłodze i wpatruj się w nią. Umieść lampę pod kątem widzenia 30 stopni. Ćwiczenie tego przez dziesięć minut każdego dnia może pomóc poprawić siłę i blask oczu.

3. Zioła ajurwedyjskie

Kilka ziół ajurwedyjskich, które mogą pomóc poprawić zdrowie oczu to na przykład Amla, Punarnava i Triphala. Mogą one być niezwykle odżywcze dla zdrowia oczu. Jak dodać je do swojej rutyny pielęgnacji oczu? Tabletki Triphala są nie tylko pomocne w łagodzeniu zaparć i zdrowiu jelit, ale mogą również pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z pielęgnacją oczu.

4. Okulary ajurwedyjskie

Okulary ajurwedyjskie to okulary bez soczewek. W oprawie zamontowano nieprzezroczystą osłonę, w której wykonano wiele małych otworów. Struktura przypomina durszlak. Ponieważ nie ma szkła, nie ma dioptrii ani innych parametrów. Oznacza to, że okulary są uniwersalne – ten sam typ dostępny dla osób z różnymi typami i stopniami wad wzroku.

Używanie okularów ajurwedyjskich wymaga przyzwyczajenia się do tego. Na początku patrzenie przez nie jest bardzo męczące (znak, że oczy pracują!). Dlatego zaleca się, aby ich stosowanie było wdrażane stopniowo, bez nadużywania oczu. Poprawa widzenia będzie zauważalna w okularach i chwilę po ich zdjęciu. Ale tym razem, jeśli będziemy systematycznie ćwiczyć, ulegnie wydłużeniu i może przerodzić się w trwałą korektę.

Zauważalne efekty odnotowuje się po kilku tygodniach (5-6). Docelowy czas używania okularów to około 3 godziny dziennie. Nosimy je podczas codziennych czynności, zabiegania w domu, czytania, oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Nie można ich jednak używać w sytuacjach, w których konieczne jest posiadanie szerokiego pola widzenia, na przykład podczas prowadzenia samochodu lub innego pojazdu, nawet podczas pracy z narzędziami takimi jak piły, frezarki, szlifierki itp.

Znaczenie pielęgnacji oczu

Przede wszystkim oko jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Nasz wzrok odgrywa kluczową rolę w naszym rozwoju społecznym i intelektualnym. Prawie 80% wiedzy, którą zdobywamy, to tylko nasze oczy. Poza tym utrzymanie zdrowia oczu jest również kluczowe dla zdrowego mózgu. Ponieważ nasze nerwy wzrokowe łączą mózg z naszymi oczami, zdrowy związek ma kluczowe znaczenie. Dlatego jeśli dbamy o zdrowe oczy, możemy również dbać o zdrowie naszego mózgu. Pomaga to nam prowadzić zdrowe życie.

Ponadto, gdy nasz wzrok jest zdrowy, możemy być bardziej wysportowani i sprawniejsi, możemy prowadzić samochód i podróżować z niewielkim wyzwaniem, a nasze zdolności uczenia się i rozumienia są również zwiększone. Dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie oczu. Mówiąc w tym względzie, aby uniknąć zagrożeń dla zdrowia oczu, musimy je również znać. Poniższej omówiono niektóre z najczęstszych przyczyn problemów związanych z pielęgnacją oczu. Pomoże nam to zachować ostrożność.

Przyczyny słabego wzroku

Słaby wzrok może pojawić się z powodu wielu czynników. Oto krótka lista typowych powodów, na które należy zwrócić uwagę.

1. Niewłaściwe odżywianie

W szybkim tempie życia, które prowadzimy dzisiaj, często zapominamy zwracać uwagę na odżywianie. W rezultacie nasz organizm cierpi natychmiast lub w dłuższej perspektywie. Jak sama nazwa wskazuje, fast foody to kategoria artykułów spożywczych, które są łatwo dostępne. Jednak zaoszczędzenie kilku minut na zjedzeniu zdrowego posiłku może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych – jednym z nich jest słaby wzrok. Dobre zdrowie oczu wymaga zrównoważonego odżywiania, zawierającego witaminy A, E, C, B i białka.

2. Infekcje

Cząsteczki kurzu i inne zanieczyszczenia mogą powodować różne infekcje i alergie. Dlatego za każdym razem, gdy wychodzisz w zakurzone i wietrzne miejsca, zaleca się noszenie okularów, aby chronić oczy przed brudem. Podobnie należy nosić kask ze szklanymi przyłbicami, aby zakryć oczy podczas jazdy na jednośladzie. Pamiętaj też, aby nie dotykać oczu brudnymi rękami. Ręce mogą szybko przenosić zakaźne zarazki do oczu.

3. Niezabezpieczona ekspozycja ekranu

Jako pracujący profesjonaliści i studenci, często jesteśmy narażeni na niebieskie ekrany przez długie godziny. Chociaż ma to kluczowe znaczenie dla kontynuacji naszej pracy, niekorzystnie wpływa na nasz wzrok. Aby spowolnić tempo uszkodzeń, zaleca się używanie okularów ochronnych podczas oglądania ekranów, a co 20 minut odwróć wzrok od ekranu na minutę lub dwie.

4. Starzenie się

To czynnik, którego nie można lekceważyć. Gdy się starzejemy, nasze ciała mogą odczuwać brak siły wzroku i pogorszenie wzroku. Podczas gdy starzenie się jest nieuniknione, odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia mogą pomóc uniknąć problemów związanych z pielęgnacją oczu. Może to również pomóc spowolnić naturalny proces uszkodzeń. W miarę starzenia się można napotkać następujące problemy związane z pielęgnacją oczu:

 • Dalekowzroczność starcza
 • Jaskra
 • Suche oczy
 • Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem
 • Zaćma
 • Czasowe zapalenie tętnic

Skontaktuj się ze swoim lekarzem okulistą i przećwicz naturalne środki ostrożności dotyczące pielęgnacji oczu, aby powstrzymać te obawy.

Naturalna poprawa wzroku dzięki jodze

Czy wiesz, że joga może pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami związanymi z pielęgnacją oczu? W tej sekcji omawiamy kilka pozycji jogi, które poprawiają wzrok.

1. Czakrasana

Jest to pozycja, w której kładziesz się na plecach i składasz nogi i kolana, aby stopy znajdowały się równolegle do podłoża. Następnie zegnij ramiona i ciało, wykonując łuk z ziemią.

Ajurweda dla zdrowia oczu i zdrowego wzroku

Pomaga to przyspieszyć przepływ krwi w kierunku twarzy. W rezultacie poprawia wzrok, nadaje twarzy naturalny blask i utrzymuje zdrowe włosy.

2. Halasana

Kolejna pozycja jogi, która może pomóc zwiększyć przepływ krwi w kierunku głowy. W tej pozycji kładziemy się na plecach, kładziemy dłonie na plecach i powoli unosimy nogi najpierw w kierunku sufitu, a następnie całkowicie w kierunku podłoża za głową.

Ajurweda dla zdrowia oczu i zdrowego wzroku

3. Sarvangasana lub Shirshasana

Pozycje jogi i ćwiczenia, które zwiększają przepływ krwi w kierunku głowy, mogą w naturalny sposób poprawić wzrok. Sarvangasana i shirshasana to dwie pozy do wykonania tego samego. W przypadku sarvangasany połóż się na plecach, chwyć plecy dłońmi i unieś nogi w kierunku nieba.

Ajurweda dla zdrowia oczu i zdrowego wzroku

Mówiąc o shirshasanie, można ją uznać jako bardziej zaawansowany etap sarvangasany. Język angielski nazywa to również headstandem.

Środki zapobiegawcze dla lepszej pielęgnacji oczu

Joga to zdrowa praktyka pielęgnacji oczu w Ajurwedzie. Chociaż regularne uprawianie jogi jest wyborem zdrowego stylu życia, wskazane jest również podjęcie środków zapobiegawczych w celu lepszego zdrowia oczu. Oto kilka takich środków według Ajurwedy na poprawę wzroku:

 • Ćwicz codziennie
 • Ćwicz jogę
 • Zasłoń oczy w zakurzonych miejscach
 • Noś okulary ochronne podczas oglądania ekranów
 • Utrzymuj zbilansowaną dietę
 • Rano przemywaj oczy letnią wodą