Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, w wyniku której na skórze pojawiają się wyboiste czerwone plamy pokryte białymi łuskami. Według Ajurwedy to wtedy najwcześniej możemy rozważyć leczenie łuszczycy. A to dlatego, że w przeciwieństwie do innych procedur leczenia, które koncentrują się wyłącznie na leczeniu objawów, Ajurweda ma na celu leczenie rzeczywistej pierwotnej przyczyny łuszczycy.

Jednak zanim przejdziemy do szczegółowych metod leczenia łuszczycy według Ajurwedy, sprawdźmy, czym dokładnie jest ta choroba. Łuszczyca jest zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która atakuje skórę, powodując nadmierny i szybki wzrost komórek skóry, 10 razy szybszy niż normalny wzrost, i prowadzi do powstawania czerwonych, grubych, łuszczących się plam zwanych płytkami.

Chociaż płytki te mogą występować wszędzie, najczęściej pojawiają się na skórze głowy, łokciach, kolanach i dolnej części pleców. Choroba ta nie jest zakaźna, ponieważ nie może być przenoszona z jednej osoby na drugą. Jednak genetyka odgrywa tu pewną rolę, ponieważ może się ona zdarzyć u członków tej samej rodziny.

Łuszczyca i Ajurweda

Według Ajurwedy łuszczyca występuje z powodu braku równowagi obszarów energii lub dwóch „Dosz” – Vata Dosha i Kapha Dosha. Vata Dosha jest odpowiedzialna za kontrolowanie funkcji organizmu powodujących suchość i łuszczenie się skóry w łuszczycy. Z kolei wzrost Kapha Dosha prowadzi do wszelkich chorób skóry. Również w Ajurwedzie łuszczyca jest kojarzona z „Kitibhą” i uważana za jedną z powszechnych odmian jedenastu Ksudrakushta.

Czynniki wywołujące łuszczycę według Ajurwedy:

  • zaburzony i zestresowany tryb życia,
  • złe nawyki żywieniowe (takie jak długotrwałe spożycie zwierząt, nadmierne spożycie zielonych warzyw liściastych wraz z mlekiem, nadmierne spożycie pokarmu niezależnie od głodu itp.),
  • Viruddha Ahara (czyli spożywanie niewłaściwej kombinacji pożywienia),
  • nagromadzenie toksyczności fizycznej i psychicznej.

Leczenie łuszczycy zgodnie z leczeniem ajurwedyjskim obejmuje kontrolę stresu oraz leki. Ponieważ stres może odgrywać główną rolę w zapaleniu łuszczycy, ajurweda działa poprzez obniżenie lęku, ciśnienia krwi i cholesterolu. Niektóre z tych rezultatów mogą być produktem ubocznym medytacji transcendentalnej, podczas gdy inne mogą wynikać ze stosowania ziół lub diety.

Ajurwedyjskie lekarstwo na łuszczycę – plan leczenia

  • doustne podawanie leczniczego ghee,
  • Wamany (wymioty – przeczyszczenie, które może być przeprowadzane w zależności od stanu)
  • podawanie pojedynczych leków, takich jak Neem, Khadira, Sariva, Manjishtha, Chandana, Raktachandana, Guduchi, Patola, Yashtimadhu, Haridra, Daruharidra oraz indyjski agrest.
  • przyjmowanie środków oczyszczających krew (takich jak kapsułki Neem i naturalne proszki, takie jak Rishthas w tradycyjnych lekach), aby zmniejszyć obecne toksyny w organizmie.
Indyjski agrest - Ajurwedyjskie lekarstwo na łuszczycę

Indyjski agrest – Ajurwedyjskie lekarstwo na łuszczycę

Wraz z powyższymi metodami leczenia, w leczeniu łuszczycy w Ajurwedzie odtruwa się organizm za pomocą terapii Panchakarma, takich jak Abhyangam, Virechana, Vasti, Raktamokshana.

Leczenie łuszczycy skóry głowy w Ajurwedzie obejmuje głównie Ghritapana, Shamana Aushadha i Vamana. Podczas gdy Ghritapana to doustne podawanie leczniczego ziołowego ghee, Vamana obejmuje procedury wypłukiwania toksyn z organizmu.

Ajurwedyjskie lekarstwo na łuszczycę. Zwykle leczenie łuszczycy w Ajurwedzie kończy się analizą dosz, ponieważ ostatecznym celem leczenia pierwotnej przyczyny jest właśnie przywrócenie „naturalnej równowagi doszy”.

  • Pacjenci cierpiący na łuszczycę zdominowaną przez Vata dosha (gdzie taka osoba odczuwa nadmierną suchość i łuszczenie się) podaje się wewnętrznie lecznicze ghee.
  • Cierpiący na łuszczycę z dominującą dysproporcją Pitta otrzymują terapię Virechanemetic (która koncentruje się na detoksykacji wątroby),
  • Z kolei cierpiący na łuszczycę z bardziej wypaczonymi doszami otrzymują kilka razy terapie Shodhana (oczywiście z dużą ostrożnością).

Ajurweda na łuszczycę – jak poprawić stan skóry

1. Zmiana diety

Należy unikać zimnych i surowych pokarmów, które mogą prowadzić do zaburzeń trawienia, jednocześnie pogłębiając problem skórny. Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę z dużą ilością kwasów tłuszczowych omega-3. Mają one działanie przeciwzapalne, a tym samym pozytywnie wpływają na przebieg łuszczycy.

2. Ghritapana (doustne podawanie leczniczego ziołowego ghee)

Masło klarowane jest bogate w ważne kwasy tłuszczowe omega-3 i dzięki temu ma działanie przeciwzapalne. Ghee nadaje się do smażenia i pieczenia, więc możesz łatwo włączyć je do swojej codziennej rutyny (60ml dziennie może przynieść zauważalną poprawę w objawach łuszczycy).

3. Redukja stresu

Stres psychologiczny jest uważany za szczególnie częsty czynnik wyzwalający nowe zaostrzenie łuszczycy. Codzienne ćwiczenia oddechowe, joga czy medytacja pomogą ci obniżyć poziom stresu. Upewnij się też, że masz wystarczająco dużo snu i odpoczynku.

4. Wykorzystanie ajurwedyjskich ziół

Różne ajurwedyjskie zioła mają pozytywny wpływ na twoją skórę. Szczególnie pomocne przy łuszczycy są kurkuma, neem, aloes, oleander, korzeń dyni i amla. Z nich możesz zrobić pasty do nakładania na skórę.

5. Wysokiej jakości oleje

Stosowanie niektórych olejków na skórę może mieć leczniczy wpływ na łuszczycę. Dobre oleje do stosowania to olej sezamowy, olej awokado, olej migdałowy, olej thuvaraka i olej jojoba. Na przykład, zrób sobie rytuał masażu jednym z tych olejków raz w tygodniu. Samo-masaż pomaga też uspokoić system nerwowy.

6. Delikatne produkty do pielęgnacji skóry

Do pielęgnacji skóry najlepiej jest używać naturalnych produktów wykonanych z roślin leczniczych. Kremy zawierające neem, kurkumę, aloes, korzeń barwinka czy kokos są szczególnie skuteczne w przypadku łuszczycy.

Najważniejszą rzeczą, którą należy podążać wraz z leczeniem łuszczycy wg Ajurwedy, to przyjęcie pozytywnych i zdrowych zmian w stylu życia. Niezdrowy tryb życia i nieregularna lub niezdrowa dieta uwalniają toksyny w organizmie, co może prowadzić do gromadzenia się toksyn w organizmie. A to wpływa na komórki skóry i powoduje łuszczenie się skóry.

Ajurwedyjskie lekarstwo na łuszczycę to głównie zachowanie zdrowia u zdrowych i leczenie zaburzeń u chorych. Możemy zapobiegać zaburzeniom stylu życia poprzez schemat Ajurwedy, który obejmuje Dincharya (codzienna rutyna), Ritucharya, terapię Panchakarma i terapię Rasayana. Terapie Panchakarma, takie jak Vamana (lecznicze wymioty), Virechana (lecznicze oczyszczanie), Vasthy (lecznicza lewatywa) pomagają w detoksykacji organizmu z toksyn metabolicznych, a dzięki odpowiedniemu stylowi życia i reżimom dostosowanym do typu ciała można radzić sobie z chorobami cywilizacyjnymi za pomocą Ajurwedy oraz jogi.