Migrena jest to bolesny problem zdrowotny, który utrudnia codzienne życie. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z migreną, na pewno każdy o niej słyszał i wie, jak problematyczne może być radzenie sobie z nią. Pulsujące nerwowo bóle głowy, które powoduje migrena, zwykle przerażają większość ludzi. A jeśli problem ten nie jest leczony przez dłuższy czas, ból może przenieść się do innych obszarów głowy. Ponadto ból staje się coraz silniejszy, a w najgorszych przypadkach ten problem neurologiczny może pozostawić osobę w łóżku na wiele dni. Na szczęście leczenie migreny w ajurwedzie przy odpowiednich środkach zaradczych pozwala nam sobie radzić z migreną.
Co to jest migrena?
Medycyna współczesna definiuje migrenę jako chorobę neurologiczną objawiającą się pulsującym bólem głowy. Może on powodować silny ból z towarzyszącym uczuciem pulsowania, zwykle po jednej stronie głowy. W większości przypadków migrena może również powodować nudności, wymioty i niezwykle wysoką wrażliwość na dźwięk i światło. W większości przypadków obszary bólu to oczy, szyja, nos, głowa i twarz. Bóle migrenowe możemy podzielić na osiem następujących typów:
- Migrena z aurą
- Migrena bez aury
- Migrena bez bólu głowy
- Migrena hemiplegiczna
- Migrena siatkówkowa
- Przewlekła migrena
- Migrena z aurą pnia mózgu
- Stan migrenowy
Główne fazy ataku migreny:
- Faza zwiastunów – trudności ze skupieniem, sennością, a także drętwieniem odcinka szyjnego.
- Aura – etap ten nie zawsze występuje i nie u wszystkich.
- Ostry i pulsujący ból – większości ból pojawia się rano po przebudzeniu oraz nasila się w ciągu dnia.
- Faza ustępowania bólu – dochodzi tu do wygaszenia bólu, dodatkowo pojawia się silne zmęczenie, zdezorientowanie oraz nadmierna senność.
Kiedy pojawia się migrenowy ból głowy, może on trwać od czterech do 72 godzin lub dłużej. Medycyna ajurwedyjska na migrenę przyjmuje holistyczne podejście do leczenia i radzenia sobie z nimi.
Przyczyny występowania migreny:
- uwarunkowania genetyczne,
- zaburzenia hormonalne np. w okresie miesiączki,
- niewłaściwa dieta bogata w alkohol, produkty mleczne, tłuste dania,
- wrażliwość na zmieniające się warunki atmosferyczne,
- nieregularne posiłki (zbyt długo utrzymujące się uczucie głodu),
- niewystarczająca ilość snu,
- ciągłe zmęczenie i przebodźcowanie nadmierną ilością obowiązków.
Ajurweda a migrena
Według Ajurwedy, migrena (Ardhavabhedhaka) jest to problem, który pojawia się w wyniku braku równowagi poziomów Dosha. Ta zmiana poziomów Dosha może powodować zły stan zdrowia oczu, zaburzenia cykli snu, niezdolność do koncentracji i skupienia oraz utratę produktywności.
- Ból głowy typu Vata: jest najczęściej związany z napięciem zlokalizowanym z przodu głowy (o ile nie jest to ból zatok), największy wpływ na jego powstawanie ma nadmiar emocji i przebodźcowanie.
- Ból głowy typu Pitta – to ból z boku głowy, często w okolicach skroni. Często jest związany z dużą intensywnością, czasem mdłościami, zawrotami głowy czy nadwrażliwością na światło. Może go wywołać wszystko, co jest związane z nadmiarem Pitty np. zbyt dużo rozgrzewających produktów w diecie, przepracowanie się lub tłumiona złość.
- Ból głowy typu Kapha: najczęściej zlokalizowany z tyłu głowy, szczególnie pojawia się na wiosnę lub w zimie. Pogarsza się zwłaszcza, gdy się schylasz. Spowodowany jest problemami z zatokami, ogólnym zaśluzowaniem organizmu oraz zastojem, również na poziomie energetycznym.
Leczenie migreny w ajurwedzie
Aby poradzić sobie z tym problemem, ajurweda przyjmuje bardziej kompleksowe podejście, obejmujące objawy i przyczyny źródłowe. Ajurwedyjskie leczenie bólu migrenowego obejmuje:
- Dokładna detoksykacja.
- Domowe środki zaradcze, które składają się z naturalnych składników.
- Zmiany stylu życia.
- Wyrafinowana dieta.
- Procesy relaksacyjne, które również pomagają złagodzić ból.
Leczenie migreny w ajurwedzie wprowadza również ajurwedyjskie środki na migrenę. Nie wymagają leków syntetyzowanych w laboratorium, a przedawkowanie substancji nie ma tu miejsca.
Lekarstwo na migrenę w ajurwedzie
Ajurweda ma wiele potencjalnych rozwiązań problemu migreny. Najlepszą rzeczą w tych środkach zaradczych jest to, że koncentrują się one na leczeniu problemu od samego początku. Pomaga to zapewnić nie tylko złagodzenie objawów, ale także zmniejszenie szans na nawrót. W tej części omówimy domowe środki zaradcze ajurwedy na migrenę i niektóre leki ajurwedyjskie na migrenę. Oto niektóre z podstawowych domowych środków zaradczych na migrenę.
1. Udoskonal dietę
To, co jesz, może w dużej mierze decydować o twoim zdrowiu. To samo dotyczy radzenia sobie z migreną. Podczas próby opanowania migrenowego bólu głowy niektóre produkty spożywcze mogą nie być najbardziej odpowiednie do spożycia. Wskazane jest unikanie następujących pokarmów:
- Bekon, kiełbaski i wędliny.
- Sery zawierające tyraminę – cheddar, feta, blue cheese itp.
- Czekoladki.
- Ograniczone spożycie alkoholu.
- Należy bezwzględnie unikać czerwonego wina.
- Bardzo zimne potrawy, takie jak lody lub zimne napoje.
- Fasolki.
- Przetworzona żywność.
- Ogórki konserwowe.
- Produkty mleczne, w tym maślanka, jogurt itp.
- Suszone owoce.
2. Napary z olejku lawendowego
Olejek lawendowy pomaga w leczeniu bólu migrenowego. Aby uzyskać ulgę, można wdychać go bezpośrednio lub po rozcieńczeniu olejem nośnikowym. Nałożenie olejku na skronie i delikatne masowanie może również pomóc złagodzić migrenowy ból głowy. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że trzymiesięczna terapia lawendą pomogła zmniejszyć częstotliwość i nasilenie napadów bólu migrenowego.
W przypadku bólu głowy typu Kapha pomocny będzie zabieg Nasya, który oczyści zatoki. Możesz wykonać go domowym sposobem. Zacznij od inhalacji z olejkami eterycznymi, np. z lawendowym, eukaliptusowym, potem oczyść zatoki przy pomocy Neti pot i nawilż je kroplami ziołowymi.
3. Imbir i jego właściwości
Imbir to naturalny środek domowy, który może pomóc złagodzić nudności spowodowane migreną. Spożywanie herbaty imbirowej z umiarem może pomóc w opanowaniu bólu i innych objawów migreny, w tym nudności, zawrotów głowy itp. Aby czerpać maksymalne korzyści, możesz codziennie dodawać małe ilości imbiru do jedzenia lub herbaty. A w przypadku bólu głowy typu Kapha możesz też zaaplikować na czoło pastę z suszonego imbiru. Zacznij najpierw od małej ilości, ponieważ niektórzy reagują na nią pieczeniem i podrażnioną skórą.
4. Nałóż olejek miętowy
Olejek miętowy zawiera chemiczny mentol, który pomocny jest w zapobieganiu atakom bólu migrenowego. W badaniu przeprowadzonym w 2019 roku porównano skuteczność donosowej 4% lidokainy wraz z 1,5% olejkiem eterycznym z mięty pieprzowej. W wynikach naukowcy odkryli, że 40% osób stosujących leki z lidokainą i miętą pieprzową doświadczyło znacznej ulgi i znacznej poprawy objawów. Aby użyć mięty pieprzowej do migrenowego bólu głowy, nałóż olejek miętowy na skronie i delikatnie masuj.
5. Ćwicz jogę
Joga to forma ćwiczeń fizycznych, która może pomóc wyrównać ciało i umysł. Pomaga złagodzić różnego rodzaju bóle ciała, a także złagodzić migrenowe bóle głowy. Badanie z 2015 roku sugeruje, że niektóre asany jogi mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem, uwalnianiu napięcia i radzeniu sobie z objawami migreny. Pozycje jogi, które mogą pomóc w radzeniu sobie z migreną i jej objawami:
- Adho Mukha Svanasana (pozycja psa z głową w dół)
- Prasarita Padottanasana (pozycja z szeroko rozstawionymi nogami w skłonie do przodu)
- Shishuasana (pozycja dziecka)
- Janu Sirsasana (pozycja głowy do kolan)
- Hastapadasana (stojąc w pochyleniu do przodu)
Pomocne mogą być też techniki oddechowe np. Sheetali pranayam
Leczenie migreny w ajurwedzie – zioła
Jednym z najbardziej polecanych ziół jest Brahmi, czyli tzw. Bakopa drobnolistna, a to dzięki właściwościom odprężającym, relaksującym, a także dotleniającym mózg. Przy regularnym stosowaniu, Brahmi wspomaga proces odnowy komórek mózgowych. Jako skuteczne zioło na migrenę uznaje się także Ashwagandhe. Jej wszechstronne działanie pozytywnie wpływa zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Nie tylko zwiększa on odporność na stres, ale także pomaga pobudzić organizm do działania.