[Artykuł zawiera lokowanie produktu]
Ajurweda to holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia, które kładzie nacisk na równowagę między ciałem, umysłem i duchem. To jedna z najstarszych i najbardziej szanowanych tradycji leczniczych na świecie, szeroko praktykowana, zarówno w Indiach, skąd pochodzi, jak i na całym świecie. Ajurweda koncentruje się na zapobieganiu chorobom, więc jej podejście do leczenia zaparć obejmuje całą gamę zdrowych wyborów, zamiast skupiać się wyłącznie na środkach przeczyszczających i natychmiastowej uldze. W Ajurwedzie zaparcia są oznaką, że całe Twoje życie musi zostać uporządkowane, czyli to kiedy kładziesz się spać i kiedy wstajesz, kiedy jesz i co jesz w dwudziestoczterogodzinnym cyklu.
Ajurwedyjski pogląd na zaparcia
Ajurweda opisuje trzy oddzielne dosze, które są formami energii działającej w ciele. Chociaż każda osoba ma wszystkie trzy dosze, jedna jest generalnie dominująca. Dominująca dosza wyraża się w kształcie ciała, cechach i słabościach zdrowotnych danej osoby.
Oto krótki przegląd trzech dosz:
- Vata: rodzaj energii związany z ruchem, przestrzenią i powietrzem
- Pitta: rodzaj energii związany z metabolizmem, ogniem i wodą
- Kapha: rodzaj energii związany ze strukturą ciała, ziemią i wodą
Razem te dosze regulują funkcje organizmu. Brak równowagi między nimi skutkuje osłabieniem, złym funkcjonowaniem lub chorobą. Medycyna ajurwedyjska wyjaśnia zaparcia jako brak równowagi w doszy vata, która koncentruje się w okrężnicy. Do oznak i objawów zaparć należą:
- brak potrzeby oddawania stolca
- potrzeba oddawania stolca o przypadkowych porach
- trudności z wypróżnianiem
- suche, małe i twarde formy kału
- wzdęcia, skurcze i dyskomfort w brzuchu
- nieświeży oddech z nalotem na ustach, i języku,utrata apetytu (sporadycznie)
- uczucie ospałości i wszelakie bóle fizyczne
- powolne trawinie
Ajurwedyjskie metody leczenia zaparć
Medycyna ajurwedyjska kładzie nacisk na znaczenie całościowego podejścia do zdrowia i dobrego samopoczucia. Połączenie poniższych ajurwedyjskich wyborów stylu życia z opisanymi poniżej ajurwedyjskimi metodami leczenia zaparć może pomóc w zapobieganiu im przy jednoczesnym osiągnięciu zdrowszego ogólnego układu trawiennego. Poniżej znajdują się wskazówki wspomagające codzienny rytuał wydalania, aby zapobiec zaparciom lub jeśli się pojawiły, by odzyskać równowagę.
Dostosuj dietę do swojej konstytucji
Powiedz nie nieregularnym porom posiłków i przekąsek. Co, kiedy, a nawet jak jesz, może wpływać na ruchy jelit i ogólny stan zdrowia na wiele sposobów. Z perspektywy ajurwedy, Twoja dieta będzie najlepiej promować Twoje zdrowie, gdy będzie dopasowana do Twojej indywidualnej konstytucji.
Przekąski zakłócają proces metaboliczny organizmu. Jeżeli zjesz rano śniadanie, a później, zanim zostanie ono strawione, zjesz przekąskę, ostatnio strawiony pokarm wymiesza się z częściowo wcześniejszym jedzeniem. Wspólnie wygenerują toksyny, których wynikiem będą zaparcia.
Nie jedz bardzo ciężkich ani bardzo lekkich produktów
Do ciężkich produktów zaliczamy przetworzoną żywność, mięso, produkty z dodanym cukrem czy też zaprawiane śmietaną, masłem i orzechami. Bardzo często są one powiązane z zaparciami. Są długo trawione i jeżeli nasz ogień trawienny, agni, nie jest na optymalnym poziomie, możemy nie mieć zdolności z czerpania korzyści z tych pokarmów.
Z kolei bardzo lekkie produkty, jak preparowany ryż, jęczmień, soczewica, sałatki z surowych warzyw i owoce, są łatwo rozkładane i trawione przez organizm. Ale brak im naturalnych tłuszczów, co przyczynia się do wzmacniania z natury suchej doszy vata. W każdym posiłku potrzeba jest choć trochę oleju lub tłuszczu. Warto wtedy spożywać pewne pokarmy, które zawierają olej, jak orzechy, pszenica, lub skropić posiłek ciepłym ghee. Potrzebna jest nam rozsądna mieszanka.
Pij tylko wtedy, kiedy jesteś spragniony
Badania wykazały, że zbyt duża ilość wody może cię zabić. Zatrucie wodą w medycynie znane jest jako hiponatremia i jest poważną konsekwencją, występującą, gdy organizm zalany jest płynem. Zakłóca to delikatną równowagę soli i innych elektrolitów, obciąża różne organy, łącznie z nerkami i mózgiem.
Z perspektywy Ajurwedy picie zbyt dużych ilości wody podrażnia wszystkie trzy dosze. Dodatkowa woda, której organizm nie potrzebuje, staje się obciążeniem dla trawienia. Rozcieńcza ona enzymy trawienne, blokuje biokanały krążenia (srota).
Oczywiście odpowiednie nawodnienie jest ważne, szczególnie podczas zwiększonej aktywności fizycznej , latem, w najcieplejszej części dnia lub podczas niektórych chorób. Każdy z nas różni się pod wzlgędem składowym doszy, siły fizycznej siły trawienia oraz poziomu aamy (toksyn) w organizmie, wieku i zdrowia.
Konsumuj tylko ciepłe pokarmy i napoje
Jeśli chcemy być zdrowi, to wszystkie srota w naszym ciele muszą być otwarte i nieograniczone. Podstawowe zasady fizyki mówią, że zimno obkurcza, natomiast ciepło rozszerza. Gdy konsumujesz to , co zimne (czyli chłodniejsze niż temperatura pokojowa), obkurczy to kanały twojego ciała i ograniczy metabolizm.
Odpowiedni rodzaj i ilość błonnika
Zaparcia postrzegane są jako “zapchane jelita” oraz są nieodłącznie związane z trawieniem. Zdrowe wypróżnianie możliwe jest tylko wtedy, gdy zachodzi zdrowe trawienie. Wrzucanie do układu trawiennego, czegoś co jest bogate w błonnik, ale nie jest łatwo trawione, może jedynie dalej zakłócić trawienie. Właściwości błonnika prowadzą do wzdęć i zakłócenia trawienia. Bakterie, które żyją w okrężnicy oddziałują na niestrawione węglowodany błonnika. To prowadzi do gromadzenia się gazów i dalej do wzdęć. Gdy ogień trawienny jest upośledzony, to każda dodatkowa porcja błonnika staje się obciążeniem dla organizmu.
Błonnik jest naturalną częścią różnych przyjaznych nam owoców, warzyw i płatków zbożowych. Miękka i rozpuszczalna odmiana błonnika jest obecna w dużej ilości w suszonych roślinach strączkowych, płatkach i otrębach owsianych, jęczmieniu i owocach cytrusowych. Ajurweda jednak sugeruje, by spożywali je tylko Ci, którzy są w stanie je trawić. Gotowanie tych bogatych w błonnik pokarmów na lekkim oleju lub ghee, z dodatkiem przypraw (kmin rzymski lub gorczyca), ułatwia ich trawienie .
Zobowiązuj się do regularnych ćwiczeń fizycznych
Holistyczne podejście Ajurwedy obejmuje regularne ćwiczenia fizyczne. Bezczynność nie jest uważana za zdrową, ponieważ prowadzi do powolnego trawienia i gromadzenia się pierwiastków ziemi i wody w organizmie. Z tego powodu leczenie zaparć wymaga ruchu fizycznego, często poprzez jogę. Jedno małe badanie z 2019 r. śledziło 17 osób, które ćwiczyły jogę w ramach całego systemu ajurwedyjskiego planu odchudzania. Osoby biorące udział w badaniu obniżyły swój wskaźnik masy ciała (BMI) i zwiększyły liczbę wypróżnień każdego dnia. Podobnie badanie z 2017 r. obejmujące 125 kobiet w wieku od 20 do 40 lat, które doświadczały długotrwałych zaparć, wykazało, że regularna aktywność fizyczna pomogła złagodzić zaparcia, obniżyła ich BMI i poprawiła jakość ich życia.
Rozważ alternatywne leki, które nie przyczyniają się do zaparć
Wiadomo, że niektóre leki powodują zaparcia. Obejmują one:
- opioidy
- leki przeciwdepresyjne
- leki zobojętniające sok żołądkowy zawierające wapń lub glin suplementy żelaza
- leki moczopędne i niektóre inne leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
- leki przeciwhistaminowe
Jeśli bierzesz lek powodujący zaparcia, dobrze jest porozmawiać z lekarzem o alternatywach, które nie powodują tego efektu ubocznego.
Ajurwedyjskie lewatywy
Ajurwedyjskie metody leczenia zaparć. Ajurweda obejmuje protokół zdrowotny znany jako Panchakarma, który jest grupą pięciu zabiegów oczyszczających. Celem Panchakarmy jest eliminacja toksyn, które od czasu do czasu gromadzą się w organizmie. Jeden z zabiegów, Panchakarma basti, polega na oczyszczeniu jelit poprzez zastosowanie leczniczej lewatywy (basti). Basti często zawierają mieszanki ziołowe zawieszone w oleju lub ghee. Płynny preparat przepływa przez rurkę wprowadzoną do odbytnicy. Po przetrzymaniu płynu przez krótki czas (zwykle kilka minut) wypuszczasz płyn do toalety.
Masaż ajurwedyjski
Ajurweda obejmuje terapeutyczny masaż całego ciała olejkami leczniczymi zarówno jako regularną praktykę zdrowotną, jak i jako przygotowanie do oczyszczania Panchakarmy. Badania pokazują, że masaż brzucha i głębsze terapie masażu okrężnicy mogą skutecznie złagodzić zaparcia. Niewielkie badanie z 2016 roku obejmujące 60 pacjentów pooperacyjnych wykazało, że masaż brzucha zmniejsza zaparcia i poprawia ogólną jakość życia ludzi po operacji.
Ajurwedyjskie metody leczenia zaparć – masaż brzucha łagodzi zaparcia u osób z:
- stwardnienie rozsiane
- choroba Parkinsona
- udar
- osoby przyjmujące leki opioidowe
Joga ajurwedyjska
Ajurwedyjskie metody leczenia zaparć – praktykujący ajurwedę zalecają kilka pozycji jogi, aby pomóc w wypróżnieniu i złagodzić zaparcia. Zalecane pozy to:
- bhujanghasana (kobra)
- trikonasana (rozciągnięcie trójkąta)
- ardha matsyendrasana (półskręt kręgosłupa)
- supta wadżrasana (śpiąca miednica)
- wadżrasana (diament)
- dhanurasana (łuk)
- sarvangasana (stojak na ramię)
- mayurasana (Paw)
- pavan muktasana (uwolnienie wiatru)
- naukasana (Łódź)
- halasana (pług)
- shalabhasana (szarańcza)
- mandukasana (żaba)
- paschimottanasana (od głowy do kolan)
- katichakrasana (skręcenie kręgosłupa w pozycji stojącej)
Ajurweda to filozofia medyczna, która przyjmuje holistyczne podejście do leczenia problemów zdrowotnych, takich jak zaparcia. Krótkotrwałą ulgę można osiągnąć za pomocą naturalnych ajurwedyjskich środków przeczyszczających, takich jak Triphala, senes i Himalaya Herbolax. Te środki zaradcze są oparte na roślinach, ogólnie bezpieczne i skuteczne.
Triphala
Triphala jest jednym z najbardziej znanych ajurwedyjskich środków pomocnych przy leczeniu zaparć. Jest to lecznicza mieszanka suszonych owoców z roślin Emblica officinalis (Amalaki lub indyjski agrest), Terminalia bellerica (Bibhitaki) i Terminalia chebula (Haritaki). Niewielkie badanie z 2011 roku wykazało, że Triphala poprawiła objawy zaparć u 79 procent uczestników badania po 2 tygodniach stosowania — około 65 procent zauważyło poprawę w pierwszym tygodniu. Żadna z osób biorących udział w badaniu nie zgłosiła żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych stosowania Triphala.