Artykuł zawiera lokowanie produktu
Codzienność, czyli dinacharya jest to jedno z kluczowych pojęć używanych w praktykach ajurwedyjskich. Jest to fundament, na którym zbudowane jest nasze życie i jest on niezbędny, aby wprowadzić pozytywną zmianę w ciele, umyśle i świadomości. Dinacharya pomaga w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia. Usuwa z organizmu odpady, które inaczej zatykałyby nasze kanały. Codzienne praktyki ajurwedyjskie.
NAJLEPSZE CODZIENNE PRAKTYKI AJURWEDYJSKIE
Codzienne praktyki Ajurwedy (dinacharya) powiązane są z czasem biologicznym. Na ten biologiczny czas składa się głód, pragnie, sen, rytm serca, szybkość oddychania, wydzielanie poszczególnych neuroprzekaźników, hormonów i enzymów trawiennych w określonych porach dnia. Poniżej jedne z najważniejszych praktyk ajurwedyjskich poprawiających zdrowie, które można praktykować samodzielnie w domu.
1. POBUDKA PRZED WSCHODEM SŁOŃCA
Dobrze jest obudzić się przed świtem, by przebudzonym i czujnym wejść w nowy cykl. W naturze istnieją wtedy subtelne i wyraźne cechy, które przynoszą spokój ducha i świeżość zmysłów. Wschód słońca różni się w zależności od pory roku, ale przeciętnie ludzie vāta powinni wstać około 6 rano, pitta o 5:30, a kapha o 4:30. Zaraz po przebudzeniu warto spójrzeć na swoje dłonie, a następnie delikatnie przesunąć je po twarzy i klatce piersiowej w dół do pasa. Oczyszcza to pole elektromagnetyczne. Jeśli obudzimy się przed godziną 6, jelito grube i pęcherz moczowy są aktywne i pobudzone do prawidłowego oddawania moczu, wypróżnienia.
2. MODLITWA LUB KRÓTKA CHWILA WDZIĘCZNOŚCI
Warto zaraz po przebudzeniu połączyć się w dowolnej formie z boskością. Przekazując swoją intencję poszukiwania prawdy oraz ustanawiając intencję przeżycia tego dnia z miłością, wdzięcznością, zdecydowanie może to zmienić twój dzień.
3. OCZYSZCZANIE
Wypłucz usta i przemyj oczy chłodną wodą. Wymasuj powieki, delikatnie je pocierając. Zamrugaj kilka razy oczami i obracaj je we wszystkich kierunkach, a następnie osusz twarz czystym, miękkim ręcznikiem.
4. SKROBANIE JĘZYKA I MYCIE ZĘBÓW
Powinniśmy delikatnie zdrapywać język od tyłu do przodu, aż zeskrobiemy całą powierzchnię (około 7-14 pociągnięć). Pobudza to nasze narządy wewnętrzne, wspomaga trawienie i usuwa martwe bakterie. Idealnie, gdy vata będzie używać złotego skrobaka, pitta srebrnego, a kapha miedzianego. Stal nierdzewna może być używana przez wszystkich ludzi.
Do czyszczenia zębów zawsze używaj miękkiej szczoteczki oraz ściągającej, ostrej i gorzkiej pasty do zębów. Poleca się również użycie proszku (proszek z prażonych łupin migdałów do vāta i kapha, mielony neem do pitta). Tradycyjna indyjska szczoteczka do zębów to pałeczka neem. Usuwa ona drobne cząstki jedzenia spomiędzy zębów oraz wzmacnia dziąsła. Stosowane są również pałeczki z korzenia lukrecji.
5. PŁUKANIE UST OLEJEM
Aby wzmocnić zęby, dziąsła i szczękę, poprawić głos i usunąć zmarszczki z policzków, wart płukać gardło ciepłym olejem sezamowym. Olejek trzymamy w ustach i energicznie rozprowadzamy go. Następnie wypluwamy go i delikatnie masujemy dziąsła palcem.
6. KROPLE DO NOSA
Umieszczenie rano od 3 do 5 kropli ciepłego olejku w każdym otworze nosowym pomaga nawilżyć nos. Oczyszcza to również zatoki, poprawia głos, wzrok i jasność umysłu. Nos to brama do mózgu, dlatego krople do nosa odżywiają komunikację komórkową i zwiększają inteligencję.
- Vata: olej sezamowy, ghee lub olej vacha (korzeń tataraku).
- Pitta: brahmi ghee, olej słonecznikowy lub kokosowy.
- Kapha: olejek vacha (korzeń tataraku). Olej Super Nasya zalecany jest do wszystkich trzech konstytucji.
7. OLEJOWANIE CIAŁA
Codzienne olejowanie ciała pomaga uspokoić doshę oraz układ nerwowy. Zapewnia to długowieczność, utrzymuje skórę miękką, a wykonane przed snem zapewnia nam zdrowy sen.
- Vata i Kapha – używamy ciepłego oleju sezamowego.
- Pitta – ciepły olej słonecznikowy lub kokosowy.
- Każdy olejek leczniczy, który jest odpowiedni do podwyższonej doszy
8. SZKLANKA WODY
Rano warto wypić szklankę wody (ciepłej lub o temperaturze pokojowej), najlepiej z kubka z czystej miedzi napełnionego poprzedniego wieczoru. Oczyszcza to przewód pokarmowy, płucze nerki i stymuluje perystaltykę. Nawykowe spożywanie kofeiny z samego rana systematycznie wysusza błonę śluzową jelita grubego, powoduje zaparcia, drenuje nerki oraz obciąża nadnercza.
9. KĄPIEL, UBRANIE I NATURALNE ZAPACHY
Kąpiel, która oprócz usuwania potu, brudu i zmęczenia, dodaje ciału energii, jasności umysłu i świętości życia. Bardzo ważne jest również według Ajurwedy noszenie czystych ubrań, ponieważ przynosi to piękno i cnotę. Z kolei ozdoby przyciągają więcej dobrobytu, gdzie zgodnie z prawem podobieństwa zwiększa się on. Stosowanie naturalnych zapachów lub olejków eterycznych wnosi świeżość, urok i radość. Poprawia również witalność ciała i umysłu oraz naszą samoocenę.
- Vata – najlepszym zapachem jest hina lub bursztyn
- Pitta – wetiwer, drzewo sandałowe lub jaśmin
- Kapha – użyj bursztynu lub piżma
10. ĆWICZENIA, ODDECH ORAZ MEDYTACJA
Joga
Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie, siłę i wytrzymałość. Pomagają nam zrelaksować się, zapewniają spokojny sen, a także ulepszają trawienie i wydalanie. Powinniśmy ćwiczyć do połowy wydajności, czyli do momentu, gdy na czole, pod pachami i w dolnej części kręgosłupa pojawia się pot. Odpowiednie ćwiczenia, dostosowane do Twojej budowy ciała i aktualnego braku równowagi, możemy wykonywać rano lub wieczorem. W przypadku asan (fizycznej części jogi), nie chodzi o to, aby dostosować się do jogi, ale o to, że jogę należy dostosować nas samych. Dlatego dobry nauczyciel jogi patrzy na ucznia z perspektywy ajurwedyjskiej – jakie są potrzeby osoby w zakresie leczenia i ewolucji.
Oddech
Po ćwiczeniach warto usiąść spokojnie i wykonać ćwiczenia głębokiego oddychania.
- Vāta: uspokajające oddechy, jak anuloma viloma – naprzemienne oddychanie nozdrzami.
- Pitta: chłodzące oddechy, jak sheetali lub sheetkari
- Kapha: oddechy rozgrzewające, takie jak bhastrika – oddech miechowy lub kapalabhati – oddech świecącej czaszki
Medytacja
Podczas medytacji tkanki ulegają rozluźnieniu, aktywuje się układ enzymatyczny, wspomagane jest trawienie, poprawia się krążenie, a kanały rozszerzają się. Aktywuje się przywspółczulny układ nerwowy, dzięki czemu możemy łatwiej opanować stres. Ta cisza działa jak próżnia i pomaga doszom wrócić do przewodu żołądkowo-jelitowego. Medytacja oraz codzienne praktyki ajurwedyjskie wnoszą do Naszego życia równowagę i spokój.